Metalli ja koulutuspäivät

dgjt

Riku Aalto sanoi tämän päivän uutisissa koulutuspäivistä seuraavaa:
"- Minkä takia niistä pitäisi tinkiä, jos yritykset tekevät miljoonien tai satojen miljoonien voittoja, joista maksetaan osinkoa omistajille"

Taas siis ay-väki ottaa esimerkikseen fortumin yms. suuren firman joka maksoi ylisuuria bonuksia. Mainitsematta jäi että lukemani tutkimuksen mukaan moni pieni työnantaja saa kaikilla mittareilla mitattuna vähemmän palkkaa kuin työläisensä vaikka tekee pidempää työpäivää ja ilman lomia. Ja herra Aallon mukaan omistaja ei siis saisi saada lainkaan palkkaa/osinkoa vaan yrittää pitää ihan pelkästä työn ilosta. Riskit yrittäjälle ja tulot duunarille.

Ja kaippa se lisäkoulutus on joillekkin työntekijöille ihan hyvä juttu, mutta pelkään ja luulen että tämä "koulutus" on sellainen että mennään ammattiliiton lomamökkiin/kylpylään tms. rentoutumaan ja kuuntelemaan aivopesua. Ja tästä pitäisi siis saada palkkaa. Korjatkaa jos olen väärässä.

"Minkä takia niistä pitäisi tinkiä"
Tätä herra Aallon kannattaa kysyä vaikka meri- tai paperimiehiltä.

6

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi hyvää päivää

      Koskahan nämä AY johtajat laskeutuu norsunluutornista kansan pariin?
      Niin Gargotek tampere Carrys Tampere.... lista on pitkä kaikki lopetettu!

    • anti-ay

      Riku Aalto sanoi myös että suurin huoli on työllisyys.
      "Vuonna 2009 työttömyys kouraisi henkilökohtaisesti käytännössä puolta meidän aktiivijäsenkunnastamme."

      Siis mitä h*lvettiä! Luuleeko Riku Aalto että suuret palkankorotukset ja koulutukseksi naamioidut lisäpekkaset parantavat työllisyyttä! jos palkat ja edut eivät jousta niin työpaikat joustavat. Luulisi että suuren liiton pomo tietäisi tämän.

      • Siperia opettaa

        Nämä Ay johtajat on Sirola opiston kasvatteja eivät ymmärrä yrityksen taloudenpidosta mitään!
        Lisää vaateita vaan työnantajille näin hyvä tulee?


    • spkeel

      Hyvin on mennyt työnantajien propaganda perille:))

      " Ja herra Aallon mukaan omistaja ei siis saisi saada lainkaan palkkaa/osinkoa vaan yrittää pitää ihan pelkästä työn ilosta. Riskit yrittäjälle ja tulot duunarille."

      Missä/milloin Riku Aalto on näin sanonut ?

      "...mutta pelkään ja luulen että tämä..."

      Niin, sinä vain luulet, et tiedä.

    • Ei ay

      Työnantaja pyrkii tinkimään koulutuspäivistä, koska niistä aiheutuu ylimääräistä kulua. Nämä koulutuspäivät ovat työnantajan järjestämää ja maksamaa ammattitaitoa ylläpitävää, tai kehittävää täydennyskoulutusta. Koulutus on pyrittävä järjestämään työaikana mikäli mahdollista. Jos koulutus on jonkun muun kuin työnantajan järjestämää, niin työnantaja voi hyväksyä ja maksaa sen, tai hylätä.
      Työnantaja voi ostaa koulutuksen sieltä, minkä katsoo itselle hyödyllisemmäksi.

    • Moraalitonta väkeä

      Miksi ay-väki yrittää varastaa omistajien rahat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      139
      3458
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      112
      1027
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      934
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      915
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe