avoero

Olin melkeen 3 vuotta avoliitossa,nyt tuli avoero.exäni ei anna minun joitain henkilökohtaisia tavaroitani,jotka jäivät vielä hänen luo.on nostanut ne ulos. Onko minulla oikeus hakee ne sieltä?
8345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jos tavarat on ulkona, minä hakisin ne, jos exä ei ole väkivaltainen.
Minkä muun takia hän olisi ne ulos nostanut ?

Äänestä

Sinulla on oikeus hakea KAIKKI henkilökohtaiset ja itse hankkimasi tavarat sieltä pois, myös sisätiloista.
Ilmoita hänelle päivämäärä ja kellonaika, jolloin menet paikalle jonkun ystäväsi kanssa ja haette tavarasi sieltä pois. Jollei exäsi suostu moiseen kerro hänelle, että sitten annat asian poliisille, omaisuutesi anastuksena.
Tavaran määrällä ei ole merkitystä, aivan sama vaikka kyseessä olisi vain hammasharja, niin sinulla on oikeus hakea omasi pois.

Äänestä
  • jeps,sain lopputavarani tänään haettua ,kylläkin poliisi-saattuessa ;) vaikeeta oli herralla antaa omistamiani tavaroitani,mut nyt olen tyytyväinen,että pääsin semmosesta narsista eroon.

    Äänestä

Ihan varmasti oli ja olisi sinun omaisuutesi pitänytkin ilman poliiseja. Näin se narsku kuvittelee pysyvänsä vallankahvassa vielä erottuaankin! Hienosti toimittu, ottakaa muut mallia, kuinka päästä narsistista eroon.

Äänestä
  • nyt tämä ex-avomies,on tehnyt poliisille tutkintapyynnön. Minä asuin hänen velkaisessa talossa koirani kanssa melkeen 3 vuotta,niin hän on tehnyt vakuutusyhtiölle vahinkoilmoituksen,että koirani on kuluttanu hänen parkettia,raapinut yhden ovenpielen. taloon ei ole koskaan tehty mitään pintaremontti,muuta kuin maalausta ja tapetointii,jotka minä maksoin,minun pitäisi hiotuttaa parketit,uusia väliovet,uusia 10 vuotta vanha sähköhella,koska olen senki pilannu.tämä mies on täys narsisti,meinaa tuhota minunki elämäni,onnex olin viisas ja lähdin ajoissa sieltä hänen luota asumasta,ennenkuin hän olisi tuhonnut minut kokonaan.

    Äänestä

  • -tiedoton_ kirjoitti:

    nyt tämä ex-avomies,on tehnyt poliisille tutkintapyynnön. Minä asuin hänen velkaisessa talossa koirani kanssa melkeen 3 vuotta,niin hän on tehnyt vakuutusyhtiölle vahinkoilmoituksen,että koirani on kuluttanu hänen parkettia,raapinut yhden ovenpielen. taloon ei ole koskaan tehty mitään pintaremontti,muuta kuin maalausta ja tapetointii,jotka minä maksoin,minun pitäisi hiotuttaa parketit,uusia väliovet,uusia 10 vuotta vanha sähköhella,koska olen senki pilannu.tämä mies on täys narsisti,meinaa tuhota minunki elämäni,onnex olin viisas ja lähdin ajoissa sieltä hänen luota asumasta,ennenkuin hän olisi tuhonnut minut kokonaan.

    No anna hänen tehdä vahinkoilmoituksiaan, ja tutkintapyyntöjään. Ei siitä mitään seuraa. Vakuutusyhtiössä katsotaan, että ko. kuluminen on normaalia asumisen jälkeä, eikä siitä tule sinulle maksettavaa. Yhdessä asuessanne olet maksanut kuluja hänen kanssaan, joten et joudu korvausvelvolliseksi jälkikäteen. Saavat poliisitkin oikean kuvan hänen vääristyneestä mielestään, kun "tutkivat sinun tuhojasi".

    Älä ota kantaa hänen nykyisille toimilleen vaan nauti täysin palkein vapaudestasi ja kiitä itseäsi järjen käytöstä, kun jätit hänet.

    Äänestä

Ei ole poliisin asia tutkia onko parketissa naarmuja. mieheds tekee kaikensa häiritäkseen ja piinatakseen sua. Haasta sinä se oikeuteen pahoinpitelystä ja kaikesta muusta mitä se on sulle tehnyt. Ala sinäkin keksimään juttua siitä. Ja vakuutusyhtiä ei voi periä sulta mitään koska et omista sitä taloa. sinä voit puolestasi vaatia oikeudessa rahat takaisin pintaremontista ja maalauksesta jos olet ne maksanut. Hae myö korvauksia henkisitä kärsimyksitä ja sileen.

Äänestä

Älä ota todesta näitä nimimerkki mk:n "vastavetona" tuputtamia hölmöjä neuvoja. Hyvä kun pääsit eroon, pysy miehestä kaukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-tiedoton_ kirjoitti:

Olin melkeen 3 vuotta avoliitossa,nyt tuli avoero.exäni ei anna minun joitain henkilökohtaisia tavaroitani,jotka jäivät vielä hänen luo.on nostanut ne ulos. Onko minulla oikeus hakee ne sieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu