katsokaapa, miten Tallinn Zoo eläintarhassa mm amurin leopardit kiertävät päivän aikana useaan kertaan jonkin aikaa pientä ympyrää. sehän on stereotyyppistä käyttäytymistä ja osoittaa olosuhteiden olevan lajille sopimattomat. se osoittaa eläinten voivan huonosti.
ympyräradan kamera:
http://www.interactivezoo.eu/kannu.html?iframe=true&width=640&height=380
pääsivu:
http://www.interactivezoo.eu/index.php?id=11
onko kukaan käynyt siellä tai tietääkö, onko siellä asiat hyvin vai huonosti?
Tallinn Zoo eläintarhassa ei kaikki hyvin?
18
837
Vastaukset
En ole juuri tuolla käynnyt, mutta monessa muussa entisessä itäblokin maissa sijaitsevissa eläintarhoissa kylläkin. Ja yleensä on niin että eläimistä ei huolehdita näissä maissa kovinkaan hyvin.
Mutta en todellakaan tiedä miten Tallinnasssa asiat ovat. Mutta monesta muusta itäeurooppalaisesta eläintarhaista löytyy hakemalla samankaltaista juttua...- asdfasdf
onko vihernarsisteilta stereotypiaa kuvata samanlaisia valheellisia kuvia tuotantotiloilla sehän osoittaa että jokin on pielessä.
- apina
Kavin itse pari viikkoa sitten ja itkuhan siina tuli. Eli elainten olot siella todella surkeat, en todellakaan suosittele kaymaan!
- Goriilla magilla
Eikös se nyt ole EU-maa ja jonkinlainen eläinsuojelulaki sielläkin kai on.
Mitä kissaeläimiin tulee niin ne tulevat vankeudessa hulluiksi ja alkavat kiertää smaa ympyrää, eui se ole eläintarhan työntekijöiden vika, eivät he sille mitään voi. Sen sijaan zoon omistajan pitäisi hoitaa asiat kohdalleen tai päästää kissat takaisin savannille, siis jos siellä nyt jotain outoa on. Maailmassa nyt on niin monenlaisia eläintarhoja, että ei sitä ihan pienstä kannata hätkähtää kun niille asioille ei kuitenkaan oikein mitään voi eikä kaikkia voi pelastaa niin kivaa kuin se olisikin. - kuukuttaja
jääkarhun oltavat olivat todella surkeat sillä oli pieni koppi missä oli todella pieni likainen allas... katselin sitä jääkarhua 10min ja se käveli samaa pientä rataa kokoajan kun olimme käyneet katsomassa norsuja jotka myöskin olivat pienessä huoneessa eläimen kokooen verrattuna olin siellä noin 20min ja kun tulin takaisin niin jääkarhu tekee edelleen samaa reittiään... :(
- Anonyymi
Käyty tänään ja jääkarhu vetää edelleen samaa rinkiä
- Anonyymi
Edelleen asiat päin persettä
- Anonyymi
Tekee samaa "reittiä" edelleen 😔☹️
- täältä ei apua
Ei se yhtään auta, että täällä sitä voivotellaan. Viekää asiaa eteenpäin jossain muualla.
- pöyristyttävät jutut
Mikä ihmeen asiantuntija kuukuttaja on ? Ilman minkäänlaista tietopohjaa väittää puuta heinää. Jääkarhulla hyvät oltavat, mukava lukaali ja ruokaa tulee kuin manunulle illallista.
Toista se on luonnossa, siellä jäät sulaa ja ruokaa ei löydy mistään.- pöyristyttävää!
.... Eikö ihmiset tosiaan tiedä _mitään_ eläimistä vai onko nämä taas niitä trolleja? Se, että eläin saa säännöllisesti ruokaa ei yksinään takaa hyvää elämää. Jääkarhu kuuluu luontoon eikä pieneen koppiin ihmisten töllisteltäväksi.
Valoja päälle! - zoolandia on hyvä
pöyristyttävää! kirjoitti:
.... Eikö ihmiset tosiaan tiedä _mitään_ eläimistä vai onko nämä taas niitä trolleja? Se, että eläin saa säännöllisesti ruokaa ei yksinään takaa hyvää elämää. Jääkarhu kuuluu luontoon eikä pieneen koppiin ihmisten töllisteltäväksi.
Valoja päälle!Ei jääkarhun koppiin pidä mennä valoja laittamaan, sellainen häiritsee sen unta.
Eläintarhat on välttämättömiä ja siellä olevat yksilöt viettävät tosi mukavaa elämää.
Se on verrattavissa siihen, jos ihminen olisi aina vain lomalla.
Tietämättömät pöhköt eivät noista asioita mitään ymmärrä. - Hehe :D
zoolandia on hyvä kirjoitti:
Ei jääkarhun koppiin pidä mennä valoja laittamaan, sellainen häiritsee sen unta.
Eläintarhat on välttämättömiä ja siellä olevat yksilöt viettävät tosi mukavaa elämää.
Se on verrattavissa siihen, jos ihminen olisi aina vain lomalla.
Tietämättömät pöhköt eivät noista asioita mitään ymmärrä.Suljetaan sinutkin sitten yksinäsi pieneen koppiin "lomalle". Siellä sinulle tarjoillaan ruoka viisi kertaa päivässä. Et tosin mahdu siellä kopissa liikkumaan ja vapautesi on viety. Mutta eihän se haittaa, koska jos sinä saat siellä häkissä ruokaa, niin olet sitten tosi onnellinen. Koska sinun mukaasi ruoka = hyvinvointi... :D
- zoolandia
Taidat olla hiukan yksinkertaista sorttia. Elintarha on eläintarha. Ihmiset on taas eri asia. Me olemme se rotu, joka pitää eläintarhoja yllä. Ihmisiä näkee muutenkin, eläimiä kun halutaan nähdä lajitolkulla, silloin mennään niitä katsomaan eläintarhaan.
Sinulle ei nähtävästi ole selvinnyt noinkaan yksinkertainen asia, mutta totta taidat olla vielä alakoululainen.- fasdfdsfgdsfg
Minä katselin eläintarhassa ihmisapinoita, simpansseja ja gorilloja. Ihmettelin, miksi ihmisapinoiden häkeistä puuttui yksi laji, Homo sapiens.
- PerusÄssä
Hoidetaan ensim opman maa minkkeille virikkeitä ja aletaan sen jälkeen miettimään muiden maiden oloja.
- kaikki hyvin jo
Minkeillä on kyllä jo se leikkikapula, kyllä se niille riittää. Minkeillä on aika lokoisat olot, ruokaa tulee ja on leikkikapula.
Tallinnan eläintarhassa eläimillä on luxus olot.- pipero
Vastauksena fasdfdsfgdsfg:lle että Tallinnan apinoilla riittää seurattavaa kun joka päivä tulee tulee hassunnäköisiä homo sapienseja laumoittain heittelemään pähkinöitä ja banskuja.
Minkit nyt ovat sellaisia tyhjäpäitä että palikkakin leikkikaluksi on niille liikaa, menee pää solmuun niillä.
Yleisesti ottaen tarhat ovat eläimille paratiiseja. Vapaina jos olisivat niin joku vahvempi söisi ne. Vapaana olevan nälkiintyneen jääkarhun kellistämäminen on helppoa, lihoiksi vaan ja talja takan eteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313119EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402971- 1081378
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371081Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621057Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661047- 60987
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41787
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22773