Helsingin Konservatorion laulunopetus

:)

Heip!
Onko kellään kokemuksia Helsingin Konservatorion laulunopetuksesta? Mitä mieltä olette opettajista ja opetuksesta?

3

248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea laulutaipaleelle

      Moi! Konsan klassisen laulun puoli On hyvä paikka nuorelle laulajalle. Parasta on lied opetus, joka on suomen parasta. Myös ensemblet ovat hyviä, silloin kun sitä on. Riippuu vuodesta ja muista laulajista mitä on mahdollista tehdä. Monesti hienojakin produktioita, ei kuitenkaan joka vuosi. Konsalla klassinen taidemusiikki elää hienosti! Niinkuin aina: Mitä itse laulunopetukseen tulee niin riippuu tapauksesta kuinka paljon edistyy. Joku tarvitsee vain vähän opastusta päästäkseen hyvälle tasolle, joku toinen joutuu vääntämään hirveesti että kehittyy. Eri opettajat sopii eri henkilöille, pitää löytää itselleen sopiva ope. Ei siellä silti paljon opettajavalikoimaa ole. Kuitenkin voin sanoa, että koulu tuottaa terveitä,kevyellä ja luonnollisella äänellä
      laulavia oppilaita. Vähän kropatonta ja ujoa laulutapaa, mutta ehkä niin on ihan ok kun nuorista äänistä kyse. Kuten suomessa yleensä, laulunopettajat eivät ole erityisen hyviä, mutta ei täysin huonojakaan. Lähinnä puutteellisia ja oma koulutus saatu joskus aikaa sitten ja vähän keltä sattuu. Ainakaan mitään ei voi mennä pilalle. Todellinen ammatillinen laulutapa löytyy sitten myöhemmin muilta foorumeilta, kun asioita alkaa valjeta. Monet konsalaiset ovat edenneet sibaan ja metropoliaan tai muualle jatkamaan opintojaan. Se on erinomainen paikka päästä sisälle klassisen laulutaiteen maailmaan, kaikista konsista anniltaan selvästi paras. Teoriakurssit yms. ovat mittavat. Talossa vallitsee todella kiva ilmapiiri. Suosittelen lämpimästi!

    • LLaulamaan

      Heipä hei!

      Kertokaa toki lisää kokemuksia, olen ajatellut hakea laululinjalle :)

      P.S. Asiasta tietävät/valistuneet arvaukset: Jos olen jo aiemmin suorittanut perustason tutkinnon toisella instrumentilla ja toisessa opistossa, tarvitseekohan minun suorittaa ne uudestaan konsalla (mahdollisesti jos pääsisin) lauluopinnoissa?

    • laululintu.

      Moi!
      Olen se joka aloitti tämän viestiketjun. Ensinnäkin kiitos sulle joka vastasit pitkän ja monipuolisen vastauksen! (Näin vuoden myöhässä nyt mutta kaipa se on parempi myöhään kuin ei milloinkaan) :)
      Olen nyt Konsalla ja olen kyllä ollut tyytyväinen. Tykkään paljon talon ilmapiiristä ja siitä että on paljon tapahtumaa. Opetukseenkin olen ollut tyytyväinen ja opettajat ovat kivoja.
      Ja siis joo, opinnot aloitetaan luonnollisesti alusta uuteen instrumenttiin siirryttäessä. Aikaisemmasta soittotaustasta on kuitenkin paljon hyötyä lauluharjoittelussa. Ja jos on takana teoriaopintoja niin niitä ei tarvitse tehdä alusta. Ja perustason tutkinto instrumentissasi pysyy toki voimassa, mutta se ei vaikuta lauluopintoihisi :)
      Kiva jos hait taloon!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe