Palkankorotus muille, mutta ei minulle

Ymmärtämätön

Olen ollut kohta kaksi vuotta varastomiehenä. Aloitimme 4 hengen saapumiserässä parin tyypin kanssa yhtä aikaa, joista on sittemmin tullut hyviä kavereita. Minä ole ollut kuitenkin porukan "säntillisin". En ole ollut yhtään kertaa sairaslomalla, myöhästynyt en ole yhtään kertaa ja hommat on tulleet tehdyiksi ainakin suunnilleen kuten on sovittu (usein on jotain muuttujia). Näillä muilla on jopa pomon tietoon tulleita tahallisia sairaspoissaoloja ja työn jälki usein ihan eri tasoa kuin minulla.

No nyt yksi porukasta lähti, vaihtoi toiseen firmaan. Toinen näistä kävi sillä verukkeella kysymässä palkankorotusta, koska hommat kasvaa ja ketään ei saada palkata tilalle. Hän saikin ihan ok korotuksen palkkaansa. No sitten toinen kuuli tästä ennen minua ja meni hänkin pyytämään lisää - ja hänkin sai palkankorotuksen. Nyt itse eilen maanantaina kävin minäkin pyytämässä lisää, mutta EI TIPU oli vastaus. Rupesivat vetoamaan tessin palkkoihin ja siihen että nyt ei ole enää rahaa jakaa.

Koko eilisen asiaa tottakai päässäni mietin ja tänään menin uudestaan juttelemaan. Sanoin ihan suoraan miten asia on ja että minusta tuntuu väärältä, että juuri minulle ei anneta korotusta. Siis työntekijälle, joka sen olisi kaikista eniten ansainnut, mutta ei ehkä älynnyt käydä sitä ensimmäisenä pyytämässä. No kaiken huippuna ne alkoivat keksiä jotain syitä, että "me ei nähdä sinua tulevaisuudessa täällä, et kuitenkaan sitoudu yms."

Mitä tehdä? Itse olen päätymässä siihen, että pitäkööt tunkkinsa... otan loparit ja pari viimeistä viikkoa saikkua. Enkä varmasti opeta omia juttujani muille mitä olen hoitanut. Opetelkoot siinä sitten itse, jos kerta olen vain kuraa lattioilla.

6

599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otin loparit äsken

      Ota lopputili, siihenhän ne jo viittas... oppivatpahan pelottelemaan aiheettomasti hyviä tyyppejä :P

    • Oikeusja kohtuus

      Tuossa on selvästi kyseessä syrjintä ja epätasapuolinen kohteluun, joka on käsittääkseni kielletty työlainsäädännössä.

      Jos siis kaikki teitte samoja töitä ja samat vastuualueet.

      Itse menisin juttelemaan luottamusmiehelle ja tarvittaessa liittoon ja työsuojelupiiriin.

      Jos samaa työtä tehdään, pitää palkka olla sama.

      • ~cis~

        Palkka on henkilökohtainen. Millään työpaikalla ei palkka ole sama samasta työstä kaikilla. On harjoittelijan palkkaa, kokemusvuosilisää ym. Liittoonsoittelijat ei yleensä ole niitä parhaita työntekijöitä, joten usein ovat minimin saajia. Ei aina, mutta useimmiten näin.


    • asdfaaa

      "Itse menisin juttelemaan luottamusmiehelle ja tarvittaessa liittoon ja työsuojelupiiriin."

      Jotkut saa enemmän toiset vähemmän. Perusperiaate on se että samasta hommasta sama palkka ja jos ei makseta niin mitä voit tehdä? Jos työnantaja maksaa TES:in mukaisesti kaikki on hyvin työnantajan puolesta.

      Tää on näitä juttuja, jotka ei ratkeaa kuin vasta käräjillä ja silloin ois syytä etsiä toinen duunipaikka.

      "Mitä tehdä? Itse olen päätymässä siihen, että pitäkööt tunkkinsa... otan loparit ja pari viimeistä viikkoa saikkua. Enkä varmasti opeta omia juttujani muille mitä olen hoitanut. Opetelkoot siinä sitten itse, jos kerta olen vain kuraa lattioilla. "

      Onnea. Olen itsekin tahtonut lähteä, mutta työnantaja ei ole vielä kohdellut kuin kuraa lattialla :P

    • työnantaja..

      "me ei nähdä sinuatulevaisuudessa täällä, et kuitenkaan sitoudu"

      ja seuraavassa kappaleessa: "Itse olen päätymässä siihen, että pitäkööt tunkkinsa"

      Missä kohtaa meni väärin?

    • Esa-Tero

      Mitä tästä opimme? Työt pitää tehdä, muttei liian hyvin. Liian hyvä työntekijä aiheuttaa esimiehelle/työnantajalle epävarmuuden, ellei jopa alemmuuskompleksin. Työnantaja kuvittelee liian hyvän työntekijän pian vaihtavan paremmin palkattuun työhön, koska hänellä vaikuttaa siihen rahkeet riittävän. Esimies taas näkee liian hyvän työntekijän jopa uhkana omalle pallilleen. Varsinkin, jos hän tietää, ettei itsellä ole mahdollisuuksia yletä urallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      354
      1574
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      150
      1207
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1024
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      5
      999
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      948
    Aihe