aloitteleva kultasepätär kyselee

sepätär

Tarkoitus olisi alkaa tehdä jalometallikoruja, ja tiedustelisinkin, mitä materiaaleja te kuluttajat suositte? Ennemmin kultaa vai hopeaa?
Paljonko kulutatte rahaa koruihin vuodessa?
(esim. noin 10-50€ 50-200€ vai enemmän?)

6

179

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jotainideoita

      Platinaa, valkokultaa ja sitten terästä, haponkestävää kiilloitettua (eli ei liukene happoon)

    • tietämätön

      ei kai hopea ja keltakultakaan happoon liukene?

    • koruharakka

      50-200€ ainakin (:

    • koruharakka

      50-200€ ainakin (:

    • keksi uutta

      Jotakin uutta kaivataan jalometallien materiaalien kirjoon ;) ja liian paljon tulee kulutettua ;)

    • k. eräilijä

      Tee hopeisia, omannäköisiä. Suunnittele joku pelkistetyn kaunis hopeakorusarja. Hyviä ideoita saa 60-luvun suomalaisten ja tanskalaisten suunnittelijoiden koruista.

      Mielestäni nykykorut ovat suurimmaksi osaksi liian kruusattuja tai sitten niin yksinkertaisia muodoiltaan, etteivät ole kauniita.

      Itse inhoan koruissa 80-luvun aaltokuvioita. 60-luvulla käytettiin paljon pyöreitä, sileitä kiviä ja 70-luvulla myös rosopintaisia lohkareita, kuten esim. Sarpanevan koruissa. Kumpiakaan ei nykykoruissa juuri näe.

      Onnea aloittelijalle valitsemallasi tiellä!

      Niin juu, oma korubudjettini on 200 - 300 euroa/kk, mutta ostan vain vanhoja koruja joten minusta ei taida sinulle olla iloa - jollet sitten perusta vanhojen korujen nettikauppaa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      213
      5405
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5014
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      16
      4800
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      121
      2037
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1781
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      86
      1650
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      14
      1582
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1461
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      89
      1275
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1270
    Aihe