Aikuiset lapset ja lapsuudenperhe

-Pohdiskeleva-

Olemme kolmekymppisiä veljeni kanssa ja molemmilla on jo omat seurutelukumppanit. Olen jäänyt kuitenkin viime aikoina pohtimaan ankarasti sitä, että onko se, että vietämme paljon aikaa vanhempiemme luona, jotenkin outoa.

Vanhemmat asuvat isolla tilalla, jossa on paljon töitä. Emme useinkaan tule käymään täällä vain ottaaksemme rennosti, vaan tekemään töitä ja auttamaan tilan hommissa. Tämä siis tapahtuu ihan vaan aidosta halusta auttaa vanhempiamme, ei pakon sanelemana. Silloin tällöin kumppanimme ovat mukana, mutta eivät tietenkään ole velvoitettuja mihinkään töihin tms., käyvät vain lähinnä jonkun aikaa.

Lapsuudenperheeseen on aina ollut hyvät välit, eivät kuitenkaan sellaiset "äiti tai isäni on paras kaverini", vaan ihan tavalliset hyvät välit vanhempien ja lasten välillä.

Jäin miettimään sitä, että onko tämä jotenkin outoa? Heittäkää vähän kommentteja.

7

403

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Miten usein käytte lapsuudenkodissanne, se kohta jäi puuttumaan kokonaan....

      • Ap.

        Viikonloppuisin ja lomilla. (Asutaan molemmat nyt samassa kaupungissa kuin vanhempamme. Minä olen opiskellut ja työskennellyt monta vuotta pitkienkin matkojen päässä, enkä silloin tietysti käynyt kuin max. 1-2 krt/kk.)

        Tietysti vietetään aikaa muuallakin, mutta kun olen pohtinut ystäväpiirini käyntejä vanhemmillaan, niin me kyllä käydään siellä todella paljon suhteessa heihin. Mutta toisaalta, jos tämä järjestely sopii meille kaikille, niin hyvä niin. Jostakin syystä tämä aihe jäi minua mietityttämään ja haluaisin vähän kommentteja muilta aiheeseen..


      • mikä on outoa?
        Ap. kirjoitti:

        Viikonloppuisin ja lomilla. (Asutaan molemmat nyt samassa kaupungissa kuin vanhempamme. Minä olen opiskellut ja työskennellyt monta vuotta pitkienkin matkojen päässä, enkä silloin tietysti käynyt kuin max. 1-2 krt/kk.)

        Tietysti vietetään aikaa muuallakin, mutta kun olen pohtinut ystäväpiirini käyntejä vanhemmillaan, niin me kyllä käydään siellä todella paljon suhteessa heihin. Mutta toisaalta, jos tämä järjestely sopii meille kaikille, niin hyvä niin. Jostakin syystä tämä aihe jäi minua mietityttämään ja haluaisin vähän kommentteja muilta aiheeseen..

        Mitäs väliä sillä on mitä muut ajattelevat? Jos kävit pitkienkin matkojen päästä 1-2 kertaa kuukaudessa niin huh huh... Itse asun äidistäni noin viiden tunnin matkan päässä ja käyn muutaman kerran vuodessa. Isääni en ole nähnyt kohta vuoteen. Lähellä asuessani kävin ehkä kerran kuussa poikkeamassa, yötä en ollut kuin hätätapauksessa ja edellisestä on useampi vuosi aikaa. Monien mielestä tämäkin on outoa :)

        Pointti on siinä miten te koette asian ja miten kumppanit kokevat asian. Ellei heillä ole yhtä läheistä suhtautumista vanhempiinsa, tuo voi tulla ongelmaksi. Itse en koskaan olisi miehen kanssa joka viikonloput ja lomat haluaa edelleen viettää vanhempiensa kanssa! Kenenkään ulkopuolisen ajatuksilla ei ole mitään merkitystä.


    • grannen

      mielestäni teillä on ihanne suhde vanhempiinne jos myöskin kumppaninne hyväksyvät asian. arvostatte vanhempianne ja autatte omatahtoisesti, niinhän se pitää ollakkin.

      • Ap.

        Kiitokset kauniista vastauksestasi!


    • karoliina..

      Olen asunut ulkomailla jo 30vuotta ja voin sanoa että sinun tilanne kuulostaa ihan normaalilta minulle. Täällä me olemme noin tekemisissä vanhempien kanssa ja kaikki ketkä tunnen myös. Näämme viikonloput ja lomat. Perhe ja suku lähellä aina.
      Sinulla ihana ja terve suhde vanhempiisi!!

    • Jospa minullakin...

      Teillä on vanhempiesi kanssa todella hieno tilanne:)
      Itse olisin toivonut samanlaista, mutta syystä tai kolmannesta sellaista mahdollisuutta ei ollut ja tullut.

      Nauttikaa hyvistä ja lämpimistä suhteistanne, ne ovat elämää kantavia asioita sukupolvesta toiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      6189
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      50
      4244
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      4051
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      73
      4001
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      3008
    6. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      41
      2735
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2627
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      29
      2306
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2151
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      456
      1884
    Aihe