Olen toisinaan ihmetellyt, miksi suomi24-palstalla lähestulkoon aina käytetään erityyppisiä hymiöitä piruillakseen ihmisille, niinkuin :) tai :D tai ;D etc.
Noiden hymiöiden tarkoitushan olis viestittää ystävällisyyttä ja että jakaa jonkun toisen kanssa ilontunteen. Sen sijaan suomi24-palstalla selvästikin suurin osa hymiöitä sisältävistä viesteistä on jonkin asteen vittuilua. Alla muutamia esimerkkejä:
-Et saa ikinä naista :DDD
-Olet ikuinen ATM ;)
-Olet Idiootti ;D
-Typerin viesti mitä olen lukenut :DDDDD
-Et tajua mistään mitään :DDDD
-Pane äitiäsi :DDDDDDDDDDD
etc.
Suomi24-palstalla vallitsee muutenkin huono yhteishenki ja sit viel pakonomaisesti ängetään noita hymiöitä joka viestiin jossa halutaan piruilla ihmisille. Kummallista touhua.
(Tiedän, ettei tämä viesti suoranaisesti liity sinkkuuteen, mutta olen myös huomannut että tällä ko. palstalla esiintyy aika paljon kinastelua ja toisten sättimistä niin kaipa se täälläkin ajaa asiansa).
Hymiöiden käyttäminen viesteissä
19
596
Vastaukset
- Mies1985
Hymiöt sopivat vain naisille. Miehet jotka käyttävät hymiöitä tekevät itsestään homoja.
- :/
Tulipas tuossa opiskelun ohessa vastaan joku tutkimus jossa kylläkin todettiin miesten käyttävän enemmän hymiöitä kuin naisten. En kyl muista kenen tekemä se oli ja minkälainen otanta, jäipähän vaan mieleen kun itsekin tulosta ihmettelin. Semmosen ole kyllä pistänyt merkille että vanhempi polvi tykkää käyttää enemmän nenällistä versiota hymiöstä, eli :-) kun taas nuoremmat suosivat yksinkertaisempaa :). Nuorimmat taas :D ja varsinkin liioittelevaa muotoa :DDD. Joissakin videochathuoneissa monesti alkanut huvittaa kun täysin ilmeettömät klopit ja teinitytöt käyttää lyhennettä "lol", eikä edes hymynkare häivähdä suupielissä. Ehkä se on mentaalista ääneen hohottelua? Mystinen tuo merkkien maailma.. :)
- :) :( :/ :D
:/ kirjoitti:
Tulipas tuossa opiskelun ohessa vastaan joku tutkimus jossa kylläkin todettiin miesten käyttävän enemmän hymiöitä kuin naisten. En kyl muista kenen tekemä se oli ja minkälainen otanta, jäipähän vaan mieleen kun itsekin tulosta ihmettelin. Semmosen ole kyllä pistänyt merkille että vanhempi polvi tykkää käyttää enemmän nenällistä versiota hymiöstä, eli :-) kun taas nuoremmat suosivat yksinkertaisempaa :). Nuorimmat taas :D ja varsinkin liioittelevaa muotoa :DDD. Joissakin videochathuoneissa monesti alkanut huvittaa kun täysin ilmeettömät klopit ja teinitytöt käyttää lyhennettä "lol", eikä edes hymynkare häivähdä suupielissä. Ehkä se on mentaalista ääneen hohottelua? Mystinen tuo merkkien maailma.. :)
Useampi mies on siis homo.
- emoticon aspergion
Itsehän olen perspurilainen enkä kaipaa minkäänlaista tunneilmaisua :|
Jos aiotte käyttää hymiöitä, niin tehkää se mahdollisimman neutraalisti, esimerkiksi näin: :|- ap.
Reps :D
- välkky assi
Kylläpäs aspergilaisella välähti! : =DD
- bloblobloobablaa
Minä taas ihmettelen, että joku ihmettelee miksi täällä vaan vittuillaan muille.
8=====D~ - teevadit
Ai, noinko ne hymiöt tulkitaan? Eli ihan päin persettä sitten ainakin minun osaltani. :-)
- 23
Hymiöiden tarkoitus on kyllä laajempi kuin sanot.
Mutta tuo "vallitsee huono yhteishenki", WTF? Miksi täällä muka pitäisi vallita MINKÄÄNLAISEN yhteishengen? Ei tämä mikään kaveriporukka ole, vaan avoin foorumi, jolla vittuillaan jos halutaan vittuilla. Ihan niinkuin tosielämässäkin.- ap.
No hyvä on, ilmasisin asian kömpelösti. Ehkä "ilmapiiri" olisi ollut lähempänä oikeaa, mutta toisaalta kyllä monilla palstoilla keskustellaan ihan asiallisesti.
Pahoittelen muutenkin turhautumistani... - 23:lle
No eipä tarvitse ihmetellä miksi olet sinkku, jos vittuilet tosielämässä aina kun haluatkin vittuilla. Joskus on vaan parempi olla hiljaa ja näyttää tyhmältä kuin avata suunsa ja poistaa kaikki epäilykset.
Pitäiskö tähän vielä lisätä joku pakollinen hymiösarja? Että tajuat vittuiluksi.
Enpä toisaalta ole täällä hirveästi noihin vittuiluhymiöihin törmäillyt. Tai juuri muihinkaan hymiöihin. - ap.
23:lle kirjoitti:
No eipä tarvitse ihmetellä miksi olet sinkku, jos vittuilet tosielämässä aina kun haluatkin vittuilla. Joskus on vaan parempi olla hiljaa ja näyttää tyhmältä kuin avata suunsa ja poistaa kaikki epäilykset.
Pitäiskö tähän vielä lisätä joku pakollinen hymiösarja? Että tajuat vittuiluksi.
Enpä toisaalta ole täällä hirveästi noihin vittuiluhymiöihin törmäillyt. Tai juuri muihinkaan hymiöihin.:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Haluatko että suomennan tuon sinulle? - ap.
ap. kirjoitti:
:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
Haluatko että suomennan tuon sinulle?Oho, luulin että tarkoitit minua... anteeksi.
- 2
Hymiöillä on tarkoitus viestittää erilaista tunnetilaa tai ajattelutilaa viestin tueksi. Tosin keskustelun aloittaja ei ole tainnut kuulla koskaan puhuttavan ironiasta. Hymiöillä voidaan ilmaista myös sitä.
- ap.
Kyllä olen kuullut puhuttavan ironiasta. Pidätkö minua jälkeenjääneenä?
- Tämän palstan
ap. kirjoitti:
Kyllä olen kuullut puhuttavan ironiasta. Pidätkö minua jälkeenjääneenä?
kirjoittajista sekin mahdollisuus on aina otettava huomioon ;)
- ap.
Tämän palstan kirjoitti:
kirjoittajista sekin mahdollisuus on aina otettava huomioon ;)
Allekirjoitan tuon.
- mietelmä.
Se hymiö voi olla ainoa keino tuntemattomille nimettömille ilmaista mitään tunnetta nimettömässä netissä. Hymiöt on aika yleismaailmallisia ja fiksu ei niitä edes tulkitse suuremmin. Hymiöidenkään merkitystä ei kuitenkaan voi tietää, jos ei tunne henkilökohtaisesti ihmistä jolle kirjoittaa ja kertokaa nyt minulle, olenko mielestänne viisas vai vähemmän, kun sanon, ettei näillä palstoilla kukaan tiedä kenen kirjoittama mikäkin viesti on. Mä ainakin lopetin hymiöiden käytön näissä nimetömissä palstakommenteissani lähes kokonaan siksi, koska koin, että jotkut luuli v*ttuiluksi sellaisia sanomisiani, mitkä ei v*ttuilua ole olleet, enkä jaksa mitään tuntemattomia raivopäitä julkisella nimettömällä nettipalstalla, kun en tiedä keille sanon ja oletan muidenkin tajuavan sen asian loogisesti.
Tottakai jos joku tunnetulle aukoisi tahallaan naamaansa hymiöillä, on se ikävää, mutta sitä ei näillä keskustelupalstoilla tapahdu, koskei tämä ole mikään Facebook tai kaveriyhteisö, vaan nimetöntä keskustelua ja toivoni mukaan olisi kaikille kirjoittajille harmitonta satunnaista ajanvietettä ja ajatuksenvaihtoa tuntemattomien kesken. Senssi- ja kontaktipalstat on erikseen, kuin tällaiset netin nimettömät keskustelupalstat, niinkuin tämä Suomi24, tottakai.
Ystävällisen ja asiallisen kirjoittajan nimettömillä palstoilla tunnistaa tekstistä, mutta mitään tulkintaa ei silti kannata tehdä. - adasdasdasdasdasdasd
Vitsit on syytä merkitä hymiöllä, koska tällakin palstalla on yllättävän huumorintajutonta porukkaa. Aina kun vitsistä jättää hymiön joku ottaa tosissaan, ja toiset hymiöistä huolimatta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341954Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28919- 69863
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259736Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64722- 10704
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132678- 26656
- 78656
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.204647