Pohdin suhteen aloittamisen vaikeutta, tai pitäisikö edes.
Olen jo yli viiden vuoden ajan tuntenut yhden miehen jonka kanssa olemme pysyneet hyvinä ystävinä, meillä riittää kirjoitettavaa ja puhuttavaa silloin harvoin kun näemme, koska mies asuu ulkomailla mutta ihan Euroopassa, mies on myös sanonut olevansa valmis muuttamaan ja tykkää reissata kuten minäkin. Kumpikin olemme seurustelleet, heti kun tutustuimme tilanne oli vaikea sillä minä olin seuraavana päivänä jo lähdössä Suomeen ja mies halusi alkaa pitää yhteyttä. Nyt olen parikymppinen ja olin nuorempi silloin joten ajattelin ettei ystävyyden mahdollinen pilaaminen seurustelulla ole hyvä idea, etenkin kun itse niihin aikoihin seurustelin jo. Kummallakin suhteita kariutui mutta mies löysi "vakikumppanin" ja on jo yli vuoden vaikuttanut onnelliselta, sain jopa mustasukkaisuuskohtauksen aiemmin hänen tyttöystävältään jolloin jouduin pistämään välit poikki mieheen, mutta hän aina etsii minut ja sitten kaikki on taas kuin ennen ja puhuttavaa riittää! Kuvissa pariskunta näyttää oikein onnelliselta mutta mies etsii vain jotain muuta, luulen ettei hän ole onnellinen elämäntilanteeseensa, asuinpaikkaansa ja kumppaniinsa. En missään tapauksessa halua viedä toisen naisen miestä! en voisi koskaan kuvitella tekeväni niin että ylittäisin toisen ihmisen, arvostan toisten suhteita, mutta samalla käy sääliksi miten onnettomalta kaverini kuulostaa.. Toivoisin hänelle vain onnelliselta elämää. Hän vain haluaisi että saisi olla omassa kotimaassaan ja asua yhdessä, tämä ei ole ollut hänelle nyt mahdollista koska hänen tyttöystävänsä on aivan eri maailmasta kuin hän ja myös nuorempi. Aikaisemmin olen vain ajatellut että ehkä tilanne muuttuu ja että kaverini tulee vielä onnelliseksi, niin ei ole käynyt.
Tietysti olen alustapitäen epäillyt ja ajatellut mitä jos mies vain pelaa, olen pelännyt jos antaisin toivonkipinän suhteelle jos mies sitten kyllästyisikin minuun, mutta miksi hän jaksaisi näinkin kauan (5 vuotta!) pitää yhteyttä jos hakee vain hauskanpitoa?
silti pelkään, olen joitakin kertoja ollut todella surkeissa suhteissa, joissa minua on petetty ja valehdeltu kaikilla mahdollisilla tavoilla, olen yrittänyt sietää mutta en halua että minun yli kävellään kerta toisensa jälkeen, en tiedä osaanko enää ikinä luottaa kehenkään mieheen.. Ystävämiehen kanssa meillä on aivan liikaa yhteistä, musiikkimaku, harrastukset ja tietyt paikat joissa viihdymme, olemme kumminkin kumpikin tuuliajolla täysin eri paikoissa joissa oikeasti haluaisimme olla.. Mies on myös mustasukkainen kaikista miehistä joihin olen tutustunut tai tutustumassa.
Erikoinen tilanne
2
390
Vastaukset
- thfth
Jos tuntuu, ett haluat oikeasti aloitta kunnon suhteen tmn miehen kanssa, niin kerro hänelle tunteistasi ja anna hänen sitten päättää, ottaako riskin vai ei. Elämä on liian lyhyt tuhlattavaksi suhteisiin, joissa ei ole onnellinen.
- kuka tietaa
Exat (tai muut jotka tykkaa sinusta "silla tavalla") tykkaa pitaa yhteytta varsinkin silloin kun sen hetkinen seuralainen kay arsyttamaan. On kokemusta. Niin etta mika sun kysymys on? Onko han sanonut etta jattaa taman naisen jonka kanssa kuvissa nayttaa oikein onnelliselta jos sina napsautat sormiasi? Miksi edes haluaisit olla hanen kanssaan? Jos et viiden vuoden jalkeen viela tieda rakastatko hanta vaiko etko niin todennakoisesti silloin et. Joskohan tama on tilanne kun et tieda ketaan muutakaan sopivaa...btw, tuli vaan mieleen etta mikskohan osaa naytella onnellista kuvissa mutta totuuden kuulet vain sina... Sorge jos tuli nyt vahan pessimistella tavalla mun viesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915876
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262770Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48744