Olen 30 v. nainen. Harrastin joskus painonnostoa ja kilpailin kansainvälisellä tasolla monta vuotta. Sitten homma luisui ns. käsistä. Harrastus muuttui enemmänkin työksi ja loppujen lopuksi en tiennyt mitä varten sitä teen. Ympäristö vaati lisää ja lisää. Harjoitukset ja kisat alkoivat mennä pieleen. Kukaan ei kuunnellut minua. Tärkeiden kisojen tultua pistin homman poikki ja siitäkös ne tykkäsi. Siihen loppui kisat ja salilla käynti. Jälkeenpäin vaan ihmetellyt miten siinä niin kävi. Kaikki monien vuosien työn lopetin kertaheitolla. Pääsääntöisesti olin yksin ja näin kun nyt jälkeenpäin ajattelen olisin tarvinnut tukea moniin eriin osa-alueisiin. Nykyään taas pientä kaipuuta salille tai ainahan sitä on tehnyt mieli lähteä edes jotakin tekemään, olkoon sitten painonnostoa tai voimannostoa tai jotain siltä väliltä. Mutta ihan vain omaksi iloksi!
jotakin painonnostosta
7
190
Vastaukset
- 40v.punttimies
Ehkä olisit tarvinu naispuolista harjoituskumppania itsellesi. vai oliko sulla sellaisia.??? Painonnosto on perinteisesti aika miesvaltainen laji, ja naiset varmaan tuntee olonsa ulkopuoliseksi punttisaleilla. Me miehet kun harjoittelemme usein aika "konemaisesti" . Naiset varmaan tarvitsee monipuolisempaa harjoittelua. pelkästään raudan kimpussa treenaaminen päivästä toiseen puuduttaa enemmin tai myöhemmin..
(ps. minkälaisia tuloksia nostelit ?.) - Jaska.
Minä harrastan painonnostoa. Olen ruma ja lihava. Kuusaan urheilutalolla olen aina pylly pystyssä. Tulkaa koittamaan.
- Älä luovu tavoistasi
Unohdit sen pakollisen kakka-sanan kirjoituksestasi. Yritä nyt tsempata ja jatkaa sitä niin kovin hauskaa ja järkevää kakka-sanan käyttöä muutenkin järkevässä kirjoittelussasi
- -Jaxka-
Älä luovu tavoistasi kirjoitti:
Unohdit sen pakollisen kakka-sanan kirjoituksestasi. Yritä nyt tsempata ja jatkaa sitä niin kovin hauskaa ja järkevää kakka-sanan käyttöä muutenkin järkevässä kirjoittelussasi
"Minä harrastan painonnostoa. Olen ruma ja lihava. Kuusaan urheilutalolla olen aina pylly pystyssä. Tulkaa koittamaan. "
oh ho hoo :)
ethän sinä minä, Jaska ole. SInähän olet se muotipoika joka pyörittelee sitä kepukkaa siellä aina ja se joka on ihan apinan näköinen ja kulkee sen pikku vttupää-apinalauman kanssa.... kyniskulkue tms. heheh :)
Etkä nosta penkistä hädintuskin kuin sen luisevan prseesi :)
Olepas hiljaa tai tuun raiskaamaa sen sun luisevan muijas sinne :) heheh.
kaikenlaisia ksipäisiä pikkupoikia tännekin tulee ulisemaan tyyliin 20v... jee jee pure jenkki :)
on toki sääli että sinä et mahda minulle mitään ja olet sitäpaitsi ruma kynäniska joka ei ole isokokoinen, vaan heiveröinen nyrkillä tapettava apina joka huutaa mamia apuun tosipaikan tullen.. pylly pystyssä juu..
puhut kuin joku pikkutyttö... "läski ja ruma"... tiesitkö että laihat pojat ovat hinareita ja neitimäisiä? isot miehet syö ja pieree ja saa naisia? - Janne.
Älä luovu tavoistasi kirjoitti:
Unohdit sen pakollisen kakka-sanan kirjoituksestasi. Yritä nyt tsempata ja jatkaa sitä niin kovin hauskaa ja järkevää kakka-sanan käyttöä muutenkin järkevässä kirjoittelussasi
Järkevässä ja järkevässä..... yhyhyy :)
onko tämä sitten muka joku vtun kirjoituskilpailu nörtti hei... uli uli
- Deadlift
Jaska on pelkkä housunpuntinnostaja!
- Roina toimii
Vetäkää vielä enemmän niitä anabolisia niin saadaan lukea lisää teidän fiksuja kakka ja turpaanvetojuttuja!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753597
- 622694
- 812637
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582418Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1922353Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2572184- 431922
- 441769
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151491EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491418