Projekti etenee siihen vaiheeseen että pitäisi etsiä asunto Norjasta. Toistaiseksi olen etsinyt www.finn.no osoitteesta 'bolig til leie' ja jotain sieltä löytyy.
Oletko törmännyt muihin samantyyppisiin hakupalveluihin? Onko muita mahdollisia paikkoja mistä etsiä? Onko Norjassa tällaista vvo-tyyppistä tai yh-asuntojen tyyppisisä isompia firmoja jotka vuokraavat? Onko Norjassa asumisoikeusasuntoja? Jos on mistä löytyy?
Oletko törmännyt muihin samantyyppisiin hakupalveluihin? Onko muita mahdollisia paikkoja mistä etsiä? Onko Norjassa tällaista vvo-tyyppistä tai yh-asuntojen tyyppisisä isompia firmoja jotka vuokraavat? Onko Norjassa asumisoikeusasuntoja? Jos on mistä löytyy?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se riippuu siitä, mistäpäin norjaa etsit asuntoa. Asuntopula on joissain paikoissa melkoinen ja jossain on taas asuntoja mielin määrin. Laita lehteen halutaan vuokrata ilmoitus.
http://hangoverguide.com/over/factbook/oslo_overdose.html
Suomalaisista ne ei tykkää mut hepo kelpaa.
"
OSLO - Europe's drug overdose capital.
A report from the Council of Europe's narcotics-monitoring Pompidou Group says Oslo is first among 42 European cities in seizures and deaths caused by drugs. Oslo had 115 such deaths last year, down from a peak of 134 in 1998, but still the highest of the group. In Norway as a whole, the toll is rising, with 338 deaths in 2001, up from 75 in 1990.
The figures are starkly at odds with the travel brochure image of Norway as a land of serene mountains and fjords, and with customary survey results like a human development report by the United Nations last month that found it to be first in the world in income, health care, life expectancy and education. "
..yk:n viherhörhöt puhuu paskaa.
On muutama harva maa, johon Suomesta kannattaa muuttaa elintasosyistä ja Norja on niiden joukossa.
Huumeiden käyttö ja huumekuolemat korreloivat löysän rahan kanssa. Luxemburgin on tunnettu huumeiden kulutuksestaan vaikkei se katukuvassa näykään.
Ja norjalaiset on niitä joista lapin tytöt osa innostuu ja osa vähemmän ja suomalaisista sanovat sieltä päin olevat suorat sanat ja ottavat jossei anna.
Jos naapurit ja työkaverit ja ne jotka tapaat vapaa-aikana on sitä mieltä että takapuolesta olet niin ei se parempi palkka lohduta. Hinnatkin on norjassa omaa tasoaan, ei pelkät palkat joten jos kuluttaa normaalista, rahaa jää käteen yllättävän vähän.
>Jos naapurit ja työkaverit ja ne jotka tapaat vapaa-aikana on sitä mieltä että takapuolesta olet niin ei se parempi palkka lohduta.
Tämä riippuu työntekijän sosiaaliryhmästä ja kielitaidosta. Ruijassa ne on tottuneet suomalaisiin muutaman sata vuotta. Etelä-Norjassa eivät.
Kieltämättä norjalaiset on maalaisia ihan koko maassa. Monta kertaa olen myös kaupassa miettinyt henkilökunnasta, että "onkohan tuo akka ihan terve korvien välistä".
>Hinnatkin on norjassa omaa tasoaan, ei pelkät palkat joten jos kuluttaa normaalista, rahaa jää käteen yllättävän vähän.
Nämä on aina subjektiivisia juttuja riippuen siitä, mitä oma ostoskori sisältää. Suurin ostoshan siinä korissa on asunto.
Kun valuutta on yliarvostettu niin maa on säästäjän paratiisi.
Norjalaisten maalaisuus näkyy myös hitaammassa työtahdissa. Siellä ei ole puristettu löysiä pois niin kuin laman jälkeisessä Suomessa. Vaatimukset työntekijän ammattitaidostakin on usein pienemmän. Suomessahan pitkään ylläpidetty työvoimareservi on hemmotellut työnantajia piloille.
Norjaan voi mennä suojatyöpaikkaan. Eräs ainoita maita minne kannattaa muuttaa Suomesta.
norjassa (ja ruotsissa mutta nykyään hieman vähemmässä määrin kuin aiemmin) olet suomalainen, olio johon yhdistetään kaikenlaista kielteistä, vähän niinkun manneihin suomessa.
Taitaa tähänkin ketjuun kirjoitella kaikki wannabeulkomaillemuuttajat. Itse en ainakaan usko tuohon että Suomalainen olisi 'Mannen' asemassa. En ainakaan niiden juttujen perusteella mitä tuossa maassa asuneilta olen kuullut.
Mutta itse olen kokenut esim. Englannissa sellaista normaalia epäluuloisuutta itseäni kohtaan. Vähän samaan tapaan kuin itse olen epäluuloinen jos tänne pikkukaupunkeihimme eksyy jotain ulkomaalaisia.
Että kyllä niitä asenteita löytyy joka maasta. Oli se sitten Norja, Englanti tai Saksa.
Norjassa on suomalaisen tosi helppoa olla. Byrokratiasta selviää helpolla, eikä asenteet vaivaa. Suomalaisiin ei liity täällä mitään erityistä kielteisyyttä, uskoisin että suomalaiset ovat päinvastoin suhteellisen haluttuja maahanmuuttajia. Eikä täällä muutenkaan kärsitä sellaisesta ulkomaalaisiin kohdistuvista ennakkoluuloista kuin ahdasmielisessä Suomessa.
http://www.bolignorge.no/
http://www.hus.no/
Mutta kyllä se finn.no taitaa olla kätevin sivusto. Sieltä löytää varmasti myös edullisimman vaihtoehdon, koska moni yksityinen ilmoittelee siellä. Halvin on tietysti vuokrata osa jonkun omakotitalosta jos löydät, riippuu tosin paljolti mistä päin Norjaa olet vuokraamassa. Asumisoikeusasunnoista en ole kuullut (vaikka olen asunut täällä jo kolmisen vuotta), mutta asunnon maksamistavalle löytyy vaihtoehtoja (jos omaa hankkii). Vuokrahinnat ovat tällä hetkellä alhaiset matalasta korosta johtuen. Jos olet työpaikan saanut niin kysy työnantajaltasi vuokra-asuntoa, monella on nimittäin järjestely tämän varalle. Loppukaneetiksi voisi kaiken tämän Norjanegatiivisuuden keskellä todeta että täällä on todella moni asia paremmin kuin Suomessa. Sen huomaa sitten kun pääsee systeemiin sisälle (paperiasiat kuntoon jne.) Itse en muuta kaipaa kuin suomalaisia kavereitani ja perhettä luonnollisesti, mutta ei sinne tulo reilua tuntia kauempaa kestä.