Jehovan todistajat Jeesuksesta puhuessaan myös

H.b.S

kertovat miten heti kasteen jälkeen taivaat aukenivat ja jumalan ääni julisti hänen olevan Jeesukseen mielistynyt.
Lisäksi raamatusta voidaan lukea, miten Johannes Kastaja estelee Jeesusta ja esittää että hänen tulisi saada kaste Jeesukselta.

Hyvä kysymys onkin miksi raamatussa lukee myös näin:

2 Mutta kun Johannes vankilassa ollessaan kuuli Kristuksen teot, lähetti hän opetuslapsiansa
3 sanomaan hänelle: "Oletko sinä se tuleva, vai pitääkö meidän toista odottaman?"

Mitä sanovat todistajat? Tuliko Johannekselle sittenkin epäily, vai olisiko noita evankeliumeja sittenkin peukaloitu?

4

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • H.b.S

      Hee hee, joidenkin mielestä näemmä Meilo ja VS-saitti ovat ainoita asioiden kyseenalaistajia.
      Tämä ei pidä paikkaansa.

    • H.b.S

      Miksi täältä poistetaan välistä kommentteja????

      Vapaa-ajattelijoiden sivulla on tosiaan kerätty hyviä kohtia raamatusta pohdittavaksi, ihan kaikki ne eivät taida olla kohdallaan..
      Lisää löytyy kun ryhtyy tutlkimaan jotain asiaa tai vaikka ottaa selvää historiasta ja juutalaisten tavoista. Näitä kun sitten koettaa sovittaa yhteen, joutuu pohtimaan mikä on totta ja mikä ei.
      Virheiltä tuskin tässäkään välttyy.

      Netistä löytää paljon matskua, mutta niiden kanssa on käytettävä omaa harkintaa.
      Lisäksi oma ajattelukyky on suotavaa.

    • jaakobista

      Matteus 11 ja Luukas 7 -luku kertovat lähes identtisesti Johannes-kastaja lähettämien opetuslasten käynnistä Jeesuksen luona.
      - Epäileekö Johannes Jeesuksen Messiaanisuutta?
      Miksi luulisimme niin, sillä Johannes haluaa ainoastaan vahvistaa omaa ja opetuslastensa uskoa, sillä hänellä on jo varma tieto siitä että Jumala on ilmoittanut Jeesuksen Pojakseen silloin kun Johannes kastaa Jeesuksen.

      Jeesus lähettää lähettiläiden mukana tiedon Johannekselle vankilaan: "tapahtumat etenevät, profeettojen sana käy toteen ja Jumalan tarkoitus toteutuu".

      Kun lähettiläät saavat vahvistuksen uskolleen ja poistuvat Jeesus antaa tärkeän opetuksen meille jotka nyt luemme hänen teoistaan, sen viestin minkä Johannes ymmärsi profeettojen ja kirjoitusten perusteella asemastaan ( että hän on valittu sanansaattaja ) että mekin sen tietäisimme:

      " Johannes on suurempi kuin profeetat, että hän on jo tässä elämässä enkelin asemassa " ja että tulevassa Jumalan valtakunnassa Jeesuksen seuraajat ja kuningas sekä pappistoverit alamaisineen ovat Johanneksenkin suurta asemaakin täydellisemmässä tilassa!

      Raamattu kertoo Fariseusten pyrkineen Johanneksen kasteelle ja hänen evänneen kasteen fariseuksilta, kuitenkin Luukas kertoo asiasta niin että Fariseukset olisivat itse kieltäytyneet kasteesta: Raamatun sanojen keskinäinen ristiriita, vai onko sittenkään?
      - kysymyksessä on tapa kertoa asioista "seurausten kontekstissa", että Fariseusten sydämentila ei ollut oikea näiden halutessa tulla Johanneksen kastamaksi, heidän tiedostaan huolimatta...

    • "- Epäileekö Johannes Jeesuksen Messiaanisuutta?
      Miksi luulisimme niin, sillä Johannes haluaa ainoastaan vahvistaa omaa ja opetuslastensa uskoa,"

      Ei varman tiedon omaavan tarvitse lähettää ketään kysymään asiaa, hän olisi voinut sanoa opetuslapsille, että Jeesus on se jota on odotettu.

      Itse asiassa Johannes Kastaja on historiallisempi henkilö kuin Jeesus.
      Tosin Josephuksen kuvaus taitaa erota raamatun kertomuksista, mutta niinhän se yleensä menee.
      Jopa raamatunkin mukaan Johannesta arveltiin messiaaksi, ja hän on voinut sitä joidenkin mielestä ollakin.
      Raamatun kertomuksiin kun ei voi luottaa, Jeesuksen myöhemmät seuraajat ovat antaneet mielikuvituksensa laukata pyhän hengen kuvitelmissa sen verran reippaasti, että kaikkeen raamatussa lukevaan on syytä suhtautua suurella varauksella.

      Omasta mielestäni tässä on selvä kohta, jota selitetään parhain päin omaan uskoon sopivaksi.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      122
      3044
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      35
      1425
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      104
      1289
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1037
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1017
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      1008
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      947
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      747
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      733
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      712
    Aihe