Auttakaa ylipainoista neitoa

neiti...

Olen parikymppinen, 157cm ja painan n.76kg. Olen jo reilusti ylipainoinen, syön mitä sattuu ja milloin kerkeän. En syö kuin ehkä kaksi kertaa päivässä.
Pystyn olemaan vähälläkin ruualla, mutta liikkumaan en ehdi kun olen aina töissä. Työni ei ole mitenkään paljoa fyysistä. En liiku kuin muutamia satoja metrejä päivässä (töihin lähtiessä menen autolle, kaupassa kävelen ym.) Mutta mitään liikuntaa en ehdi harrastaa.
Nyt työni ovat vähentyneet, ja olisi aikaakin liikunnalle ja miettimiselle, mitä söisi ja milloin.
Miten mun kannattaisi nyt aloittaa? Luulen että jos muutan vähänkin syömisiäni, tai edes vähän alkaisin liikkumaan, laihtuisin varmaan aika nopeasti, koska en ole harrastanut liikuntaa _yhtään_ kohta puoleentoista vuoteen.
Yksi ongelmani on makea. Jos en pariin päivään saa jotain makeaa (yleensä karkkia), musta tulee tosi kiukkuinen. Se on kuin tupakka joillekkin, että hermostuu jos sitä ei saa kun haluaa. Olen kuullut että jotkin tabletit (olisko ollu sinkki tai jotain...?) auttavat hillitsemään himoa. Pitäisikö niitä hankkia?
Sipsejä tai popcorneja en syö, jäätelöä tosi harvoin ja vähissä määrin, limsaa silloin tällöin (kuitenkin joka viikko) ja karkkia ehkä joka toinen päivä.
Mulla on Wii peli, jossa on zumba, mutta en ole kuin kerran kokeillut sitä. Olisiko sillä hyvä aloittaa ja tanssia täällä kotona? Siinä näytetään mitä pitää tehdä, ja saa valita tasoja kuinka nopeasti haluaa liikkua.
No, ehkä te ihmiset voisitte mua vähän neuvoa kuinka mun pitäisi nyt toimia :)

9

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bmi 25

      Kerroitkin jo viestissäsi syyn makeanhimoosi: epäsäännöllinen ja liian harva ruokailu. Kun "pystyt olemaan vähälläkin ruualla", se juuri aiheuttaa verensokerin heilahteluja ja makeanhimoa.

      Ala syödä normaalisti 5 kertaa päivässä (=aamiainen, lounas, välipala, päivällinen, iltapala) ja terveellistä, oikeaa ruokaa (kasviksia, hedelmiä, kuitupitoisia viljatuotteita, vähärasvaisia maitotuotteita, hyvälaatuista proteiinia ja hyviä rasvoja - esim. puuroa, ruisleipää, viiliä, vähärasvaista lihaa, kalaa, pähkinöitä) niin huomaat ettei enää tee niin hirveästi mieli makeaa. Anna itsellesi kuitenkin lupa syödä makeaa silloin tällöin, vaikka suklaapatukka kerran viikossa. Jos yrität kieltää karkit itseltäsi kokonaan, himoitset niitä kahta kauheammin.

      Liikunnaksi kannattaa valita sellaista, mistä oikeasti pitää. Jos tykkäät zumbasta, niin siitä vaan! Myös kävely, pyöräily ja uinti sopivat useimmille.

    • Vanha Jojo

      Kromin väitetään poistavan makeanhimoa, mutta se toimii vain niissä äärimmäisen harvinaisissa tapauksissa, jolloin makeanhimoa aiheuttaa kromin puute. Tavallisin syy makeanhimoon on, ettei ole syöty tarpeeksi oikeaa ruokaa. Toinen syy on tapa ja tottumus, josta pääsee opettelemalla pois.

      Itse kokeilin useamman kuukauden kromia, ilman minkäänlaista vaikutusta. Usko kokenutta: kromitableteilla laihtuu vain kukkaro.

      Kiukkusi makeanpuutteessa johtuu luultavasti vähäisestä syömisestä (siis OIKEAN RUUAN) johtuvasta verensokerin alhaisuudesta. Minäkin kiukuttelen, jos aterioiden väli venähtää liian pitkäksi. Jos syömättömyyttä jatkuu pitempään, iskee armoton päänsärky.

    • wrewrrewrwerrwewr

      Makeaan auttaa muuten niin yksinkertainen asia kuin hedelmät. Kannattaa aina sen makeanhimon iskiessä syödä banaania, omenoita ja appelsiineja. Jopa ananaskin käy ja juoda vettä päälle.

      Kiukkuisuus johtuu varmaankin ihan vieroitusoireista, kun karkkeihin ja sokeriin voi jäädä koukkuun.

    • Auttaisko nämä

      Tärkeintä on säännöllinen ruokailu 5 kertaa päivässä.

      Välipaloina kannattaa suosia hedelmiä, varsinkin päärynä vie hyvin makeanhimon. Laihdutusvaiheessa söin kaksi hedelmää päivässä, joista toinen oli sitrushedelmä. Minulla se toimi.

      Silti minulle ainakin tuli laihdutuksen alkuvaiheessa makeanhimoja. Selätin niitä joskus light-colalla ja light-mehulla. Joskus korvasin aterian Nutrilett-suklaapatukalla.

      Laihduttamisessa pääsee hyvin alkuun ilman liikuntaakin, mutta tottakai kannattaa tanssia jos tykkäät siitä. Nyt kun sinulla on aikaa, kannattaa harrastaa sellaista liikuntaa, josta tykkäät.

    • bmi18.9

      syö 5 kertaa päivässä. salaatteja suosin itse paljon jossa mukana myös proteeinilisä esim. kana tai liha. itse jätin suurimman osan hiilihydraateista pois (peruna, pasta ja riisi) leipää söin harvoin. hedelmiä välipalalla ja aamulla. illalla marjoja ja rasvatonta jugurttia. otin mukaan myös liikunnan vaikka luulin että sille ei ole aikaa kun on todella pitkät työ matkat 4h päivässä. mutta aloitin zumban ja painoa putosi 15,4 kg senttejä lähti yhteensä 34cm. suosittelen tanssia jos siitä todella tykkäät ja harrasta päivittäin 30min - 1h. minulla oli sama ongelma makean himon suhteen mutta tyydyin light-limppareihin ja pidin pääni

    • kokeile ja kerro...

      Sinulle on jo hyviä ohjeita annettu, mutta lisäänpä minäkin "lusikkani soppaan".

      Olen itse saanut vihdoinkin painoani alenemaan maltillisesti lukiessani (kirjasto) kehon hP-tasapainosta. Siinä elimistö pitäisi saada enemmän emäksiseksi ja se onnistuu hyvin juomalla ruokasooda vettä. Vettä paljon, mutta ei tietenkään soodaa tl enempää/pv.

      Lisäksi ostin naposteltavaksi pähkinöitä, manteleita, kurpitsansiemeniä, auringonkukan siemeniä, Goj-marjoja. Niitä on helppo ottaa mukaankin, eivätkä homehdu, vaikka unohtuisikin kassinpohjalle.

      Sika ja nauta ovat pois, kanaa ja kalaa syön. Soija (tofu) on todellinen herkku. Aamukahvi ja pala leipää, joista en haluakkaan päästä eroon, vaikka eivät olekkaan suositeltavia.

      Hae kirja ja innostu. Ruokahalukin vähenee ja mikä parasta kohdallani! Olut ei maistu. Taitavat homehtua tuonne kaappiin.

    • dilluleilaa

      hiivaleipä --> ruisleipä
      murot --> mysli
      mehut --> vesi
      nauta/sika --> kana

      Tippu 20kg :)

      • dilluleilaa

        muista, että ihmisellä menee se noin 4 viikkoa tottua uuteen asiaan, että jos se makeanhimo ei katoa, kun korvaat ensimmäisen kerran karkkipussin banaanilla niin en ihmettele. EI SIIHEN OLE VIPPASKONSTEJA, pitää vaan kestää.


    • Just help yourself

      Suurin syy lihavuuteesi on oma laiskuutesi. Nytkin, kun olet päättänyt (?) laihduttaa, huudat muita apuun. Elät elämääsi tyyliin 'auttakaa mua tekemään jotain' sensijaan, että itse ottaisit itseäsi niskasta kiinni, ja päättäisit tehdä sen. Sinun tyylisesi ihminen ei laihdu, ennenkuin tajuaa, että itse olet vastuussa läskiesi hankkimisesta ja myös niistä eroon pääsemisestä. Nykymaailmassa kukaan, ei kukaan voi olla tietämätön, miten kilot karisevat. Se on ihan itsestä kiinni, haluaako elää lihavana vai hoikkana/normaalin painoisena.

      Onnea yrityksellesi, jos äskeinen sai sinut ajattelemaan ja ennen kaikkea toimimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe