body ruokailu

lihaahihaan

onko tämä ruokailu oikeaoppista lihaskasvuun?
aamu 2 ruisleipää,0,7l kahvia ja2,5dl rahkaa
välipala 2,5dl rahkaa
päivällinen pasta bolognese 400.
Iltapala 2 qrillimakkaraa ruisleipä 2,5dl rahkaa.joskus pari olutta.

2

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokonaisuus ratkaise

      Ei ole. Et syö riittävän usein eikä tuolla ruokavaliolla tule riittävästi energiaa. Proteiinin kokonaismäärä lienee riittävä mutta hiilareita niukalti jos siis treenaat. Esim. aamupalalta puuttuu rasvat kokonaan. Myös vitamiineja saat varmasti liian vähän koska et syö marjoja, hedelmiä tai kasviksia.

      Ja rahkan tilalla söisin välillä jotain muutakin proteiinipitoista kuten raejuustoa, heraproteiinia, maitoa.

      Grillimakkarat sisältää ihan liikaa kovaa rasvaa joten kork. kerran viikossa. Kananmunatkin ovat terveellisempi vaihtoehto keitettynä.

      Nopeita hiilareita voi nautiskella palautusjuomassa mutta muuten niitä kannattaa välttää jos haluaa välttää höttörasvan kertymistä.

    • Perusruokaa

      Yksinkertainen perusohje kaikille kuntoliikkujille on syödä suomalaista perusruokaa. Perunoita, lihaa, kasviksia ja marjoja sekä tietysti ruisleipää. Nämä täydennyettynä oman harrastuslajin vaatimusten mukaan. Aamulla kaurapuuroa, ei muroja. Ruisleipää vaalean leivän sijaan. Roskaruoka pois kokonaan, samoin alkoholi. Virvoitusjuomat ja makeiset pois kokonaan ja samoin kaikki valkoisia jauhoja ja sokeria sisältävät tuotteet. Kromitabletteja hillitsemään makean himoa. Kalaruokaa useita kertoja viikossa, lisäksi kalaöljykapseleita, moottoria pitää voidella!

      Kahvin määrä 0,7 litraa kuulostaa aika suurelta, vähennä hieman.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      22
      5091
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      4203
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1310
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      101
      1302
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1220
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1094
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      913
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      855
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      793
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      769
    Aihe