Miksi minulle on lähetetetty aika kuntoutusvirkailijalle ?

Antakaa neuvoja.

Työvoimatoimistossa. Huhtikuussa kävin ilmoittautumassa. Ja näytin lääkärin lapun että en unettomuuden takia voi tehdä kolmivuorotyötä. Kysyi läheteetäänkö kuntoutusvirkailijoille. Sanoin että ei tarvitse. Sanoi että laittaa sen koneelle ylös. Sitten sovittiin että etsin oppisopimusta. Ja seuraava ilmoittautuminen 24.10. No tänään tuli että sinulle on varattu aika kuntoutusvirkailijalle 12.6 ?!? Potuttaa kun olisin halunnut etsiä rauhassa oppisopimusta lokakuun loppuun. Tarkoittaako tämä sitä että minut laitetaan johonkin kuntouttavaan työtoimintaan ? Lapussa luki että tarvittaessa tehdään uusi työllisyyssuunnitelma. Miten toimin, että saan rauhassa etsiä oppisopimusta siihen lokakuuhun asti. Eivätkä laita minua mihinkään kuntouttavaan työtoimintaan ? Olen ollut nyt työttömänä vähän yli 3 vuotta. Josta liiton pävärahoilla 2 vuotta.

4

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antakaa neuvoja

      Selitin tekstini huonosti. Se virkailija kysyi siis että lähetetäänkö lappu kuntoutusvirkailijoille ja minä sanoin että ei tarvitse. Kun siinä oli lisänä paljon virheellisiä tietoja kun lääkärini sijainen sen teki ja käskin laittaa ylös vain uniongelman ja että en voi tehdä kolmivuorotyötä. Mitään ei ollut puhetta kuntoutusvirkailijasta sillä käynnillä. Vaan että lokakuussa taas seuraava ilmoittautuminen. En vittu halua nyt tuolla ruveta ravaamaan tai joutua mihinkään ilmaistöihin. haluan etsiä oppisopimusta rauhassa vuoden loppuun asti!!

    • Teppo.Taitaja.

      Olen ihan terve ja mulle lähetään aina kolmen kuukauden kuluessa ilmoittautumisesta haastattelu aktivoitisunnitelman tekoon. Kiva lappu siinä uhkaillaan karensseilla ja kuntouttavalla työtoiminnalla yms.

      • antakaa neuvoja

        Mitäpä oot tehny. Oot kieltäytyny ja saanu karenssia vai ? onko se just tuo kuntoutusvirkailija työkkärissä joka niitä tekee ? Mitä jos ei suostu ?


    • Antakaa neuvoja.

      Asia korjaantui. Seuraava ilmoittautumisaika lokakuussa. Laittoi pois ammatillisen kuntoutuksen jonosta. Kun kerroin että olen työkykyinen ja etsin oppisopimusta kuten etsinkin!Mutta sanoi että jollekin harjaantumis tms osastolle seuraava aika. Minä että mitä siellä tehdään. Se että jos et ole löytänyt oppisopimusta niin sitten siellä suunnitellaan sitä. Minä että enkö voi mennä siis ihan normaalisti työkkäriin sille mille aiemminkin menin. Sanoi että voin minä sitäkin siellä pyytää kun olen menossa ilmoittautumaan. En tiiä. Pistääkö ne tuolla sitten johonkin orjatöihin ? No. lokakuuhun asti aikaa etsiä oppisopimus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2005
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1052
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      878
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      766
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      752
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      735
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      688
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      673
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      671
    Aihe