Olin siivoojana ja sitten työsude lakkautettiin. Sain viimeisen palkan, joka oli liian pieni. Pomo oli ottanut parin tunnin palkan pois, koska ei ollut tyytyväinen siivousjälkeeni.
Voiko noin tehdä?! Tein parhaani ja siivosin ohjeiden mukaan, mutta enhän voi enää jälkikäteen mitään todistaa (eihän kukaan nyt mitään valokuvia ala ottamaan siivottuaan paikan).
Minusta toiminta on väärin. Pomo ei myöskään ilmoittanut asiasta minulle halaistua sanaa, vaan vasta sitten kun itse tarkistin ja laskin palkkaa, huomasin että oli maksettu liian vähän. Kaikkia työtunteja ei siis oltu maksettu.
Itse en usko että siivousjälki oli huonoa, vaan ei vaan halunnut maksaa koko palkkaa. Mutta onko minun sanalla mitään merkitystä tässä, onko vaan tyydyttävä pienempään palkkaan?
Työtunnit olen itse kirjannut ylös paperille, mutta ei ole ollut mitään virallista kellokorttia tms. Eli tunnen olevani tosi heikoilla tässä asiassa. Mitä nyt teen?
terkuin,
entinen siivooja
pomo otti palkastani rahaa?!
4
294
Vastaukset
- pomo itsekkin
ei voi niin tehdä. Haasta oikeuteen.
- 90ujio
Anna mä arvaan ettet kuulu liittoon? Kärsi sitten nahoissasi, sen verran typeriä olette. "emmä mitää liittoa tarvi"... niin just... etpä niin.
- N i m i
Laki on sama kaikille, kuului liittoon tai ei. On aika paljon tapauksia, joissa liitto ei ole auttanut - ja tämäkin tapaus vaikuttaa sellaiselta, että tuskinpa viitsisivät vaivautua. Itse olisin kerran tarvinnut apua, sain vastaukseksi tekstiä, joka oli kopioitu lakikirjasta suoraan ja lisäksi täysin tyhjänpäiväsiä neuvoja, joita en edes kysynyt. Kysyin voinko vaihtaa työpaikkaa, kun määräaikaisessa ei ole työsopimuksen tehtäviä, sain mm.sellaisia neuvooja että voi karenssi tulla - en minä ollut työttömäksi jäämässä, vaan kysyin että voinko vaihtaa työpaikkaa. Mutta en saanut muuta kuin lakikirjasta ne vastaukset, mitkä osasin lukea itsekin. Vastausta siihen, että voinko onko riittävästi näyttöä määräaikaisen työsopimuksen purkamiseen, en saanut lainkaan.
- kaikkea kanssa
Aika heikoilla olet.
Tottakai voit viedä oikeuteen mutta silloin voi oikeudenkäyntikulut tullakin sinun maksettavaksi jos todetaan työnantaja syyttömäksi. Ja se on kallista puuhaa muutamien työtuntien takia.
Työnlaatu ei voi vaikuttaa palkkaan. Korkeintaan työnantaja voi varoituksen antaa.
Palkka on se mitä on sopimuksessa. Työnlaadun virheistä joutuu korkeintaan maksamaan itse firma asiakkaalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342005Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291052- 69878
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261766Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65752- 14735
- 83688
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132686Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213673- 26671