ONGELMIA

asdfghjklöä

Elikkäs en nyt oikeen tiedä mihin kategoriaan tää olis täällä kuulunu, niin kirjotan nyt vaikka tähän :)
Oon seurustellut poikaystäväni kanssa (nimtään nyt vaikka Penaksi :D) n. 3 vuotta ja olen ollut tyytyväinen vaikka paljon riitelemmekin.
Viime syyskuussa olin ystäväni kanssa lomamatkalla, jossa tapasin ihanan ulkomaalaisen miehen (nimi muutettu : Timo). Näimme joka päivä viikon ajan, ja kiinnyin häneen. Kun lähdimme, juttelu jatkui joka päivä tunneittain. Matkan jälkeen erosin poikaystävästäni koska en ajatellut enään muuta kuin Timoa. Penan kanssa ei enään tuntunut samanlaiselta kuin ennen. Silti, emme pystyneet olemaan toisistamme erossa ja näemme joka päivä. Periaatteessa seurustelemme taas..
Ongelma on se, että Timo on nyt tulossa Suomeen koska haluaa nähdä minut ja olla kanssani. En osaa päättää mitä haluan.
Toisaalta, en ajattele viettäväni Penan kanssa loppuelämääni! Mutta välitän ja rakastan häntä todella paljon, enkä osaisi kuvitella elämää ilman Penaa.
Ja samaan aikaan välitän toisesta myös hyvin paljon, ja haluaisin jotain uutta elämääni..!
Matkan jälkeen kerroin Penalle Timosta ja hän ei suhtautunut tietenkään hyvin. Pena tietää että juttelemme joka päivä, mutta ei varmastikaan osaa aavistaa Timon olevan tulossa tänne.
Miten selitän tilanteen Penalle?? Olisi hyvin noloa, kun Timo tulee tänne, törmäisimme kaupungilla Penaan ja tämä kävisi Timon päälle. En halua että mun ja Penan väliset jutut pilaa Timon loman täällä.
Timo viipyisi vain viikon, ja sitten lähtisi taas takaisin, mutta jos juttumme toimii, hän aikoo muuttaa pysyvästi.
Joten miten kerron Penalle koko jutun, niin että hän tajuisi jättää meidät rauhaan sen viikon ajaksi, eikä vainoaisi/etsisi mua ja Timoa joka paikasta?! En myöskään haluaisi menettää Penaa kokonaan.;( Saati loukata, mutta se saattaa olla vaikeaa tälläisessa tilanteessa..

5

246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • <zxc

      No loukannut olet jo miestäsi. koitaha ny päättää kumman tahot, ja ota vain toinen!

    • Miesnäkökulma

      Onko tämä vitsi? Ei hyvää päivää! Kyseessä taitaa olla todella nuori ja epäkypsä naisihminen, kun leikkii kahden miehen tunteilla ja käyttää hyväkseen, ja VIELÄ KERTOO NIISTÄ TÄÄLLÄ KAIKILLE JULKISESTI. Olet loukannut molempia miehiä syvästi, etkä ansaitse kumpaakaan, sanon minä. Todella törkeää käyttäytymistä!

    • asdfghjklöä

      Kiitos hyvin paljon. Mielestäni en ole ainoa joka välittää kahdesta ihmisestä samaan aikaan, enkä tee sitä tahalteni enkä halunnut loukata kumpaakaan.
      Leikkiä tämä ei ole. Ja ikinä en kehtaisi JULKISESTI tuntemattomille kertoa tilanteestani livenä. Siksi kirjoitin tänne, mutta apua en jälkimmäiseltä ainakaan saanut. Syyttelyt olisi voinut jättää pois jos ei ole kiinnostusta auttaa tai puhua asiallisemmin, et tunne minua.

    • millizle

      Ensiksi, älä välitä mitä muut ihmiset kirjoittelevat, ikäviä asioita, kuten pettämistä, tapahtuu päivittäin, monet eivät vain puhu siitä aivan kuin se olisi kielletty aihe. Toiseksi, et sano missä maassa tapasit tämän miehen, enkä halua missään nimessä kuulostaa syrjivältä tms. mutta jos hän on jostain maasta missä on eri uskonto esim. islam, kuinka hyvin luulet tuntevasi tämän miehen, onko hän luotettava, turvallinen jne?
      Neuvoni sinulle on, että ajattelet pitemmälle. Vaikka tällä hetkellä tuntuisi että haluaisit vähän jännitystä elämään ja jotain uutta, uskon että voit elää upean turvallisen ja luotettavan ja rakastavan elämän "Penan" kanssa. Suosittelen että sanot vain suoraan tälle "Timolle" että olet onnellinen miehesi kanssa etkä halua kuulla hänestä enään. Lopeta kirjottelu, poista numero tms. Vaikka et toivo loukkaavasi ketään, tässä tilanteessa on mahdotonta olla loukkaamatta ketään, sillä "Penan" tunteitahan on jo loukattu syvästi.

    • 18 + 1

      Mielestäni ainoa oikea vaihtoehto on jättää nykyinen poikaystäväsi. Et rakasta häntä aidosti ja toimit häntä kohtaan väärin. Ajattele asia toisinpäin jos hän tekisi sinulle tälläistä... Et voi pitää kahta miestä vaan sinun on tehtävä valinta. Välität ja rakastat Penaa, mutta enemmän ystävänä josta saat tukea ja turvaa, koska et halua etkä osaa olla yksin. Ei ole oikein häntä kohtaan, että ikäänkuin laitat hänet viikoksi hyllylle, että voit tavata tätä toista miestä.

      Jos todella rakastaisit Penaa niin silloin et pitäisi jatkuvasti yhteyttä toiseen mieheen. Timon valitseminen on toki riski, koska et voi olla varma toimisiko juttunne. Sinun on pakko kuitenkin tehdä valinta. Varmasti sen osaat tehdä kun kuuntelet sydäntäsi. Jos ajattelet jo nyt, että et ole Penan kanssa loppuelämääsi niin lopeta tämä suhde sitten heti. Muuten käytät häntä vain hyväksesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7411
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      100
      5255
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3506
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3451
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      345
      1485
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      55
      1318
    Aihe