Sähköt vaunuun?

T1

Aloitteleva karvnri täällä... ostettiin juuri vanha vaunu ja nyt ihmetellään että miten siihen saa sähköt täällä kotona? Kyljessä on tuo säjköpistoke, siihen ilmeisesti tarvitsee voimavirtajohdon, mutta mihis se toinen pää lykätään?

11

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rfvvv

      Perseeseen !!! Tai jos olet nainen ,niin vitustoon

      • rfggg

        Tarkoitin hanuriin


    • Kabe Royal -08

      Ei ainakaan voimajohtoa!! Vaan 2;5 mm2 paksuinen kaapeli, jonka toisessa päässä on 3-napainen pistoke (naaras)ja toisessa päässä ihan tavallinen pistoke. Kolminapainen tökätään vaunun vastaavaan (koiras).Vaunu käyttää siis VALOVIRTAA(220-240V)eikä voimavirtaa. Kysymyksesi, mihin se toinen eli tavallinen pistoke kaapelin toisessa päässä laitetaan, kävikö lapsus? Meinaan vaan, että ymmärsitkö, mitä kysyit? Sehän lykätään tavalliseen pistorasiaan, jos vaikka esim.auton lämmityspaikalla olevaan tai autotallin pistorasiaan jne. Riippuu millainen asumismuoto(ok,rt tai kt). Ei se vaunun tarvitse olla verkkovirrassa, kun sitä ei käytä. Akun voi talveksi ottaa vaikka sisälle( ladata &purkaa), jos vaunu seisoo tuolloin. Jos nyt vielä olet epävarma asiasta, kysäse karavaaniliikkeestä. Siellä neuvovat kaikissa vaunuiluun liittyvissä asioissa :)

    • omavoimainen

      Ihan tavallinen roikka käy, vaunun sisällä on pistorasioita josta saa sähköä, vedä vaikka ikkunan tai oviaukon kautta.

    • :-)

      Siis mitä? Aloittaja kyseli, miten vaunuun saadaan sähköä eikä kuinka siitä saadaan sähkö vaikka ulkovalaisimelle. Vaunun liittäminen sähköverkkoon onnistuu juuri siten kuin nimim. Kabe sen esitti. Huom. kaapelin on oltava 2,5 mm2 eikä enää 1,5mm2 (uudet standardit).

      Ahaa, onkos tämä joku hupipalsta, hmmm ;))

    • vai sähköjä ukolle

      Perkele, vie säkillä jos et muuten sähköä saa. Ja toiseksen painu et.n. puolelle ammattiviisailta ( kääkiltä)kyselemään

    • T1

      Kiitos Kabe Royal -08, nyt selkis :) Siis oikeanlainen piuha vaan täytyy hakea, olin just epävarma tuosta että millainen piuha. Kiitän asiallisesta vastauksesta, se on näköjäns harvinaista herkkua täällä...

      • alte kameraden

        Kyse on siis eurooppalaisen stardardin mukaisesta kaapel,ista (CEE-kaapeli, minkä pitää olla poikkipinta-alaltaan 3 x 2,5 mm) JOs ostat valmiina, niin päät ovat siniset (Samanlainen 3-piikkinen iso, mikä oli aikanaan autolämmittimen johdoissa, se käy vaunun kylkeen) Vaikka tuo juttu on tullut voimaan jo 1997y, niin muutosvauhti on erittäin hidasta eli matkalla kannattaa olla mukana tuo CEE-kaapeli sekä siihen adapteri , millä saat sen kytkettyä tavalliseen pistokkeeseen, jos alueella on vielä ne vanhat shukot. Näillä varusteilla saat sähköä mistä vaan, paitsi sitä voimavirtaa. (Ne onkin 4 tai 5 piikkisiä)


    • Tuossa varastossa niitä oikeita piuhoja olisi säkillinen, koska poikkeat hakemaan. Osoitteenhan jo tiedät siiähän ovat muutamat kääkät huolen pitäneet. Ei muuten maksa sitten mitään.

    • http://keskustelu.su

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      178
      4698
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      38
      2522
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2192
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1719
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      81
      1338
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1271
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1183
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      145
      1170
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      103
      945
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      117
      877
    Aihe