Kuitujen saanti lisää elinvuosia

894jse789wehe

"Varsinkin viljojen ja kasvisten kuidut olivat tässä suhteessa hyödyksi."

http://www.tohtori.fi/?page=4031888&id=8777989

Mässyttäkää vaan sitä eläinrasvaa niin eipä tarvi kärsiä synkkää VHH:laisen elämää kovin pitkään.

4

50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmm.. Saako sitten KAIKKI hiilihydraattipainotteisella ruokavaliolla olevat tarpeeksi kuituja ruoastaan?

      itse syön nykyisin huomattavasti enemmän kasviksia kuin ennen, ja tuossa linkissä nekin mainittiin pariinkin kertaan hyviksi kuidun lähteiksi.
      esim. "Paljon kuituja ruoastaan saavat syövät runsaasti kasviksia ja hedelmiä,"

      lisäksi olen ottanut tavaksi syödä joka aamu jogurtin seassa ruokalusikallisen pellavansiemenrouhetta ja pienen kourallisen kurpitsansiemeniä sekä pakastemarjoja.

      Finelin mukaan
      pellavansiemen, kokonainen: (rouhetta ei tuolta löytynyt)
      http://www.fineli.fi/food.php?foodid=30991&lang=fi
      vertailun vuoksi, kaurahiutale:
      http://www.fineli.fi/food.php?foodid=153&lang=fi
      kurpitsansiemeniä en finelistä löytänyt.

      ja maha toimii ja olo on hyvä :)

      • harmillista kun mulla ei ole keittiövaakaa, ei siis ole minkäänlaista hajua siitä paljonko tuo ruokalusikallinen tuota rouhetta painaa..
        olis voinu vertailla vähän tarkemmin, mut ehkä joku matikkanero senkin tekee :)


    • åpps

      Tarkoitatko, että sinä et syö lainkaan eläinrasvaa etkä muutenkaan rasvaa, vaan syöt pelkkiä kuituja?

      Oletko sinä lehmä, hevonen vai hirvi?

      Minä syön vhh-ruokavalion mukaan kaikkia: rasvaa, proteiinia ja hiilihydraatteja. Vieläpä tietyssä suhteessa. Olen parantanut itseltäni ärtyneen suolen, joten on jotian näyttöä myös toimivuudesta.

      Kuitujen korostaminen on ok, mutta miksi ihmeessä oletat, että pelkät kuidut riittävät? Oletko tyhmä, kun luulet toisten mässyttävän vain eläinrasvaa? Vai mitä oikein ajattelit?

    • åpps

      "Varsinkin viljojen ja kasvisten kuidut olivat tässä suhteessa hyödyksi.

      Runsas kuidun saanti liittyi etenkin verenkiertoelinten sairauksista sekä tulehduksellisista ja ruoansulatus- ja hengityselinten sairauksista ja tupakointiin liittyvistä syövistä johtuvien kuolemien vähentymiseen tai lykkääntymiseen.

      Paljon kuituja ruoastaan saavat syövät runsaasti kasviksia ja hedelmiä, joten osa kuituun liitetyistä hyödyistä todennäköisesti johtuu yleisemminkin terveellisestä ruokavaliosta ja elintavoista. Tutkimus julkaistiin American Journal of Clinical Nutrition -lehdessä."

      Juuri tämän vuoksi syön vähähiilihydraattisesti ja panostan ravinteikkaisiin kasviksiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe