Evolutionistit valittelevat Etelä-Korean menetystä

evoluutio on virhe

Evolutionistit eivät ole kiljuneet riemusta kuultuaan Etelä-Korean tapahtumista. Maan koulutus-, tiede- ja teknologiaministeriö ilmoitti äskettäin, että koulujen oppikirjoja uudistetaan. Niissä ei enää voida käyttää kyseenalaisia todisteita evoluutiosta, esimerkiksi liskolinto Archaeopteryxiä, joka on esitetty matelijoiden ja lintujen välisenä linkkinä. Surullisenkuuluisa – ja virheelliseksi tiedetty - hevosen sukupuu joutui myös hylätyksi.

Nature news tulkitsi tapahtuneen tappioksi, jonka tieteen valtavirta kärsi evoluution vastustajille.

Vertaus on sinänsä kiinnostava. Kun oppikirjasta poistetaan kyseenalaisia todisteita, se on tappio. Mutta olemme toki kuulleet omituisempiakin väitteitä, esimerkiksi sen, että olematon synnytti tyhjästä kaiken olevaisen.

http://bwanajoe.blogspot.fi/2012/06/evolutionistit-valittelevat-etela.html?spref=tw

8

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Kun oppikirjasta poistetaan kyseenalaisia todisteita, se on tappio."

      Oppikirjoista poistetaan täysin valideja todisteita. Archaeopteryx on mainio välimuoto dinosaurusten ja lintujen kehityslinjasta. Se on niin lähellä tuota muutosta, että ilmeisesti se taas tulevaisuudessa luokitellaan sittenkin dinosaurukseksi eikä enää linnuksi.

      Käsitystä hevosen evoluutiosta on jo aikoja sitten korjattu löytöjen mukaiseksi. Aina kun kreationistit puhuvat hylätystä hevosen evoluutiosarjasta, he puhuvat jostakin 1950-luvun sarjasta, joka on kauan sitten muutettu vastaamaan havaintoja ja nykyistä käsitystä evoluution etenemisestä. Aikaisemmin nimittäin luultiin, että evoluutio etenisi suoraviivaisesti kuin puu, mutta nyt tiedetään, että se etenee kuin pensas. Samaan aikaan elää useita lähisukulaislajeja. Tuossa muuten tuo hevosen fossiilisarja, joka vastaa nykytieteen käsitystä ja jota ei ole hylätty, niin kuin se malli, josta kreationistit puhuvat:

      http://billwilcox.net/1011/ch24species/24_20HorseEvolution_L.jpg

    • taas...

      Kontinen valehtelee siis jälleen?

      • RepeRuutikallo

        Mihin koira pääsee karvoistaan?


      • Tietysti Joel Kontinen valehtelee. Niinhän hän tekee enemmän tai vähemmän kaikissa bloginsa kirjoituksissa.

        Hän on myös estänyt tuon roskabloginsa suoran kommentoinnin - ja aivan ymmärrettävistä syistä; Kontisen kirjoitusten täystyrmääminenhän olisi suunnilleen yhtä vaikeaa kuin kärpässienen tallaaminen lyttyyn.


    • RepeRuutikallo

      >Mutta olemme toki kuulleet omituisempiakin väitteitä,

      Aika villi pitää olla, jos keksii omituisempia väitteitä kuin tämä rohveetta Jooelinne.

    • "Mutta olemme toki kuulleet omituisempiakin väitteitä, esimerkiksi sen, että olematon synnytti tyhjästä kaiken olevaisen."

      Aivan totta. Tämä onkin hyvin omituinen väite, sillä kaiken lisäksi väitteen esittäjällä ei ole todisteita väittenesä tueksi, van pyrkii esittämällä valheellisia syytöksiä toista aihepiiriä kohtaan, harhauttamaan toista osapuolta luulemana että väitteen esittäjällä olisikin oman väitteen tueksi jotain todistetta.Melko rehellistä.

    • Tiheydestä kiinni...

      Lainaa: evoluutio on virhe
      Vertaus on sinänsä kiinnostava. Kun oppikirjasta poistetaan kyseenalaisia todisteita, se on tappio. Mutta olemme toki kuulleet omituisempiakin väitteitä, esimerkiksi sen, että olematon synnytti tyhjästä kaiken olevaisen.

      Tyhjä ja täysi. Jos jokin on tyhjää täynnä onko syntynyt täyttä:-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1954
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      919
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      863
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      736
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      722
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      704
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      678
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      656
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      78
      656
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      204
      647
    Aihe