Eli olen nyt keväällä valmistunut ylioppilaaksi, ja pääsin työmarkkinatuella työharjoittelijaksi päiväkotiin, koska haluaisin lastentarhaopettajaksi (pääsykokeissa en kuitenkaan onnistunut, ensi vuonna uudelleen!). Päiväkodin johtajan kanssa ollaan sovittu työajat jne, hommat on lähtenyt käyntiin hyvin, olen ollut nyt kolme päivää töissä. Työkkäristä sain jonkun lomakkeen joka pitäisi kuulemma täytyyää ja lähettää Kelalle. No lueskelin tätä lappua sitten, ja huomasin että siinä kysytään vanhempien tuloja, jos asuu vielä kotona (ja asun kotona).
Kelan sivuilla sanotaan näin: "Myös vanhempiesi tulot otetaan huomioon, jos et ole täyttänyt työssäoloehtoa ja asut vanhempiesi kanssa samassa taloudessa" en tietenkään täytä työssäoloehtoa, koska olen ollut lukiossa opiskelemassa kokoajan peruskoulun jälk. ja olen korkeintaan kestätöitä tehnyt kolmena kesänä. Työkkärissä mulle ei sanottu mitään, että vanhempien tulot vaikuttaisi asiaan! Voiko tässä olu joku sivujuttu, esim että hakeudun alalle ja tarvitsen kyseisen harjoittelupaikan tai että olen ylioppilas tai muuta vastaavaa niin ettei siitä vähennetäkään mitään? Se työkkärin maksama työmarkkinatukihan on ihan naurettavan pieni jo ennestään!! Ja nyt jos siitä vielä vähennetän vanhempien tulojen takia, jäljelle jää varmaan 4e päivä.
Menin tuonne päikkäriin sillä työmarkkinatuella, koska en saanut mistään muualta kesätöitä vaikka hain. Nyt mietin, onko järkevää painaa 6,5h duunia 5 krt viikossa koko kesän jollain muutaman euron päiväpalkalla. Osaiskohan joku neuvoa tässä, onko teiltä vähennetty työmarkkinatukea vanhempien tulojen perusteella ja jos on, niin kuinka paljon?
Työharjoittelu ja työmarkkinatuen määrä, hjelppiä!
6
626
Vastaukset
- hagres
Niin ja kun enhän minä näistä tiedä, oon ihan untuvikko ja vierailin työkkkärissä ensimmäisen kerran ylioppilaana kun menin täyttämään sopimuspapruja. Virkailija kysyi, asunko vanhempien kanssa ja vastasin että kyllä. No tämä sanoi vaan että jaa, kyllä se semmoset vajaat 600e saat. Ei siis maininnut MITÄÄN tästä että porukoitten tulot vaikuttaa, uskomatonta.
- Asiallinen vastaaja
Ei ne vaikuta harjoittelussa ollessa, silloin saa täyden tuen. Mutta jos asuu kotona, niin sitten vanhempien tulot vaikuttavat. Kelan sivuilta saat oikeaa tietoa:
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130608122314ML
Eli tuolla ihan lopussa on näin:
"Työllistymistä edistävien palvelujen ajalta työmarkkinatuki maksetaan täysimääräisenä myös vanhempiensa taloudessa asuvalle."
tuossa sitten linkki mikä on noita työllistämistä edistäviä palveluja, eli työharjoittelu löytyy listalta. Ole huoletta, mutta muista katsoa täyttöohjeet ja palautussysteemi tarkasti.- Asiallinen vastaaja
No hitsi, pyysin vahingossa osan pois, se on tää läppärin hiiri..siis piti kirjoittaa että jos asuu kotona eikä ole missään toimenpiteissä, eli on täystyötön, niin silloin vanhempien tulot vaikuttaa, mutta silloinkin saa vähintään puolet täydestä.
- Asiallinen vastaaja
Asiallinen vastaaja kirjoitti:
No hitsi, pyysin vahingossa osan pois, se on tää läppärin hiiri..siis piti kirjoittaa että jos asuu kotona eikä ole missään toimenpiteissä, eli on täystyötön, niin silloin vanhempien tulot vaikuttaa, mutta silloinkin saa vähintään puolet täydestä.
Ja se toinen linkkikin putosi pois:'
http://kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/120202105623EH?OpenDocument
- hagres
Kiitos paljon vastauksesta! Pelastit mun vklp kyllä ihan täysin :). onkohan tää nyt varmasti sitten totta ja oikein....
Työllistymistä edistävät palvelut
Työttömänä työnhakijana sinulla on erilaisia vaihtoehtoja parantaa työllistymismahdollisuuksiasi. Työllistymistä edistäviin palveluihin osallistumisesta sovitaan työllistymissuunnitelmassa työ- ja elinkeinotoimiston kanssa. Työllistymistä edistäviä palveluita ovat
työvoimapoliittinen aikuiskoulutus
omaehtoinen opiskelu
työkokeilu
työelämävalmennus
työharjoittelu
työ- ja koulutuskokeilu
maahanmuuttajan omaehtoinen opiskelu ja
kuntouttava työtoiminta. - Asiallinen vastaaja
Jos olet ensimmäistä tukea hakemassa, kannattaa toimittaa ne kaikki pyydetyt liitteet. Tulet saamaan luultavasti kaksi lausuntoa, toisen työmarkkinatuesta, jossa on huomioitu vanhempien tulot, sekä heti sen perään toisen, jossa ilmoitetaan koulutustuen maksamisesta.
Kyllä tuo ihan totta on :). Itse en puolison tukien takia saanut valmistumisen jälkeen mitään, mutta lähdin työkkärin kurssille ja sain työmarkkinatuen täysimääräisenä ylläpitokorvauksen. Ylläpitokorvausta ei kuitenkaan sinun tapauksessasi taida valitettavasti saada, sillä ymmärsin tuolta kelan sivuilta, että harjoittelussa sitä saavat vain pitkäaikaistyöttömät, eli nuoret eivät saisi. Tämän olen kyllä kuullut aiemminkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e1725558Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä442633- 1562222
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla161759- 821384
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1621327Voi Rakas siellä
Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o241301Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne241262Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!
Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https321233Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista
Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.108988