Autorahoitus ja uusi työpaikka

kepa84

Mitenköhän niuhoja nuo autoliikkeiden rahoitukset ovat uuteen työpaikkaan. Olen ollut vasta n. 1kk töissä ja sitä ennen opiskellut. Olis melkein pakko saada uusi auto kun on tuota työmatkaa sen verran. Kehtaanko lähteä edes kyselemään?

6

656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pankista!

      jos vakituinen niin sulla on mahdollisuus. Helpommalla pääset ku meet isin kans pankkiin ja otat lainan. Itse sain aikoinaan 2000 euroa ilman takaajaa.

    • kepa84

      valitettavasti ei ole enää isiä jonka kanssa mennä pankkiin. Äiti kyllä on, mutta siitä ei ole takajaaksi :)

    • ei rahoitusta

      Osta sillä ekalla tilillä 350 euron leimattu Opel Astra ja koita pärjätä 6kk niin pääset taas vaihtamaan.

    • rtynaetmntem

      Tuskin rahoituksesta saat lainaa,,,,jos sulla vaki työpaikka mene pankkiin ja hae sieltä autolaina.
      Luottotiedot kunnossa ja säännölliset tulot,,siinä se mitä vaativat pankissa,,,lainaa saat varmasti,,,,tietysti halvemmalla jos jotain vakuutta olis panna peliin.
      Korko ilman vakuutta jotain 6%:n-8% luokkaa

    • kokeile.....

      Muistelen, että 3 kk työsuhdetta vaatiivat, mutta tekeevät poikkeuksen, jos saat työnantajalta todistuksen, että työsuhde on jatkuva.

    • enhaluavelkaa

      Jotenkin epäilen että kuukauden työsuhteella vielä mitään lainoja saisi, meidänkin työpaikalla on käynyt paljon nuoria kokeilemassa työntekoa muutaman kuukauden ajan ja ottaneet sitten loparit.
      Itse kun tulin tähän työpaikkaan 2006 niin pankki kutsui tapaamiseen jo kuukauden-parin jälkeen ja olisivat kovin halunneet asuntolainaa mulle tarjota, en kuitenkaan itse luottanut tuossa vaiheessa vielä työn pysyvyyteen joten kieltäydyin. Nyt olen ollut vakituisena pian 6 vuotta, asuntolainaa en ole siltikään ottanut mutta ostin uuden auton tässä välillä käteisellä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4812
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3942
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      77
      1974
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      537
      1156
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1125
    Aihe