Change rintsikat

Elikkä siis mä oon vähän isompi povinen nainen enkä löydä rintaliivejä muuta kun liiviliikkeistä pienellä ympärysmitalla ja olen nyt muutaman kerran ostanu Changelta liivejä ei niin hyvin kokemuksin. Olen tilannut netistä ja mittalaskuri ei pidä ollenkaan paikkansa, luulin että F olisi kokoni. Myöhemmin kun olin jo ottanut hintalapun irti huomasin että rinnat pursuavatkin vähän liiveistä..no en enään viitsinyt tilata vaan menin liikkeeseen sovittamaan ja sain myyjältä apua ja kokoni olikin G ja luotin myyjään joten otin samantien useamman parin liivejä..no myöhemmin kotona huomasin taas että pursuan liiveistä!! siis liivit ovat ihan hyvin päällä mutta kun liikun tai kumarrun niin rinnat pursuavat jatkuvasti kupeista,. onko jollain samanlaisia kokemuksia?miten löytäisin itselleni sopivan koon??
5365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

No, eihän laskuri pidä absoluuttisesti paikkansa missään liikkeessä eli liikettä vaihtamalla et asiaa paranna. Netistä tilatessa kokeiluaika on 14 päivää. Mun tietääkseni hintalapun ottamisella pois ei ole mitään väliä. Liikkeessäkin myyjä varmasti teki parhaansa, mutta aina ei voi onnistua. Jos epäilee virheen olevan myyjässä, kannattaa vaan mennä kysymään, josko olisi voinut vaihtaa ostokset kokoa isompiin. Yleensä firmat suostuu siihen, vaikkeivät suostuisi palautukseen.

Eiköhän kyse vaan oo siitä, että isomman poven kanssa oikean koon löytäminen ei ole helpointa puuhaa ja uutta mallia kannattaa vähän aikaa kokeilla ennen kuin ostaa useampia sen mallin liivejä.

Ja miten löydät sopivan koon? Eikö asia ole ilmiselvä. Koko tai kaksi nykyä isompi kokeiluun ja vanhat pieneksi jääneet kiertoon.

Äänestä

Kun kokeilet liivejä ei ole väliä minkä kokoiset ne ovat eikä sillä mitä myyjä sanoo! SINULLA ne liivit on päällä, joten katso itse peilistä miten istuvat ja käytä tuntoaistiasi, tuntuvatko hyvältä?

Kun olet laittanut liivit pukukopissa päälle, muista säätää olkaimet hyvin, kiinnitä liivin nauha ulkoimpaan hakaseen ja sitten kumarru eteenpäin ja sovita rinnat kuppeihin käsin. Sitten katsot peilistä edestä, sivulta ja takaa ja tunnustelet miltä tuntuu.

Onko nauha vaakasuorassa sivusta katsoen? Eihän nauha mene kurttuun?
Saatko edestä yhden sormen alle? Takaa kaksi sormea?
Ovatko kupit sileät vai rypyssä?
Näkyykö sivukuvassa kupin yli pullistusta?
Pullisteleeko pehmeää lihaa kainalon seudulla?
Istuuko kuppien välinen silta iholla vai onko irti ihosta?
Pönköttääkö kaari liivin alareunasta irti ihosta?
Ovatko olkaimet oikeassa kohdassa hartiaa kun asetat ne luotisuoraan? Liikuttele hartioita - pysyvätkö olkaimet päällä? Menevätkö kainalon kohdalla vinoon?
Hypähtele hieman ja katso miten liivi tukee rintaa?
jne....

Lopuksi pue pusero päälle ja katso miltä liivit näyttävät vaatteiden kanssa.

Jos tässä vaiheessa kaikki on okei, eikä mikään kutita eikä kiristä, eikä mitään kohtaa tee mieli tukea tai nostella kädellä, niin alkaa olla hyvä liivimalli ja koko löytynyt. Jos jossain kohtaa taas tökkii, vaihda kokoa, ja jos edelleen tökkii, vaihda mallia.

Äänestä

itelläni on kuppikoko 80d ja kyllä noissa liikkeissä on tullut käytyä mutta aika kalliita ovat nuo erikoisliikkeitten liivit mikä siinä on että jos on iso povi niin normaalikaupoista pitää liivejä metsästämällä metsästää ja näissä erikoisiikkeissä ovat niin kalliita, että pitää sitten iso rintaisen maksaa itsensä kipeäksi siitä että on iso rintainen vaikka eihän niille geeneille mitään voi

Äänestä
  • olen miettinyt ihan samaa =D itse olen vsta 15-vuotis ja kuppikoko on vuoden aiakna kasvanut 65A:sta 85C suvussani on muutenkin isoritnaisia naisia jotka pähkäilevät ihan samoijen ongelmien kanssa.
    Lisäksi iedän aika varmuudella että rintani tulevat kasvamaan D-F kupiksi tuleven vuosien varrella =(

    Äänestä

Ottakaa huomioon, että ison kuppikoon liivejä on kahdenlaisia: 1) engl. full figure tai plus size (iso ympärys/iso kuppi) ja 2) engl. full bust (pienehkö ympärysmitta/iso kuppi.

No olen itse pitkällä kokemuksella sarjassa kapea ympärysmitta/iso kuppi (tällä hetkellä olen 70G) sitä mieltä, että tämä yhdistelmä on vaikein löytää, valmistajia on vähemmän ja liivien tekemiseen tarvitaan eniten taitoa.

Valitettavasti pakko sanoa ettei Changen liivit kuuluu hyviin liiveihin. Ihan konkreettisesti sanoen isoa kuppikokoa ei ketakaikkian pysty tukemaan ja vastaanottamaan tehtaassa tehty kuppi, varsinkaan mikään vaahtomuoviin kääritty kankaanpala (kuten monet nykyliivit).

Lisäksi erittäin tärkeää on valita sopiva liivimalli, yleensä paras on täysikuppi.Niitä nyt Changellakin on vain pari mallia. Kunnon kupissa pitää olla ainakin yksi kunnon sauma, eli kun kuppi on tehty useasta palasta se voidaan tehdä hyvin istuvaksi. Kiinnittäkää myös huomio nauhaan - siitä tulee vähintään 70% liivin antamasta tuesta. Nykyään näkee esim. Changellä monissa liiveissä sellaista joustomatksua nauhassa, ettei liivi pidä kutiaan isokuppisella kuin 2 viikkoa (tämä omakohtainen kokemus).

Todella kannattaa satsata hyviin liiveihin vaikka ovat kalliita. Jos kaipaa edullisia, suosittelen ostamaan Briteistä. Hinta-laatu on kohtuullinen. Esim. Bravissimosta voi löytää jotain. Nykyisin ison kupin liivejä edullisesti saa myös Itä-Euroopasta, varsinkin Puolasta. Itse ostan aina ranskalaisia, sopivat parhaiten mulle, mutta en voi sanoa että ovat halpoja...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jiojgfjid kirjoitti:

Elikkä siis mä oon vähän isompi povinen nainen enkä löydä rintaliivejä muuta kun liiviliikkeistä pienellä ympärysmitalla ja olen nyt muutaman kerran ostanu Changelta liivejä ei niin hyvin kokemuksin. Olen tilannut netistä ja mittalaskuri ei pidä ollenkaan paikkansa, luulin että F olisi kokoni. Myöhemmin kun olin jo ottanut hintalapun irti huomasin että rinnat pursuavatkin vähän liiveistä..no en enään viitsinyt tilata vaan menin liikkeeseen sovittamaan ja sain myyjältä apua ja kokoni olikin G ja luotin myyjään joten otin samantien useamman parin liivejä..no myöhemmin kotona huomasin taas että pursuan liiveistä!! siis liivit ovat ihan hyvin päällä mutta kun liikun tai kumarrun niin rinnat pursuavat jatkuvasti kupeista,. onko jollain samanlaisia kokemuksia?miten löytäisin itselleni sopivan koon??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu