hyviä ideoita?

Hei!

Semmonen ongelma, että menkat on kaksviikkoo myöhässä.
Söin pillereitä kolme vuotta, mut nyt viime joulun alla ne alkoi nostaa mun maksa-arvoja. Ensin vaihoin pilsumerkkiä diane novista jasmineihin, mut se ei auttanu, maksa-arvot vaan jatko kohoamistaan koko kevään. Nyt sitten lääkäri käski jättää pillerit pois, pitää kahden kuukauden tauon, ja ottaaa niitten maksa-arvojen tilanne tauon jälkeen, ja ktaaoa saanko ylipäätään enää jatkaa pilsujen syöntiä.

Mut nyt siis ois ekojen "luomu" menkkoje pitäny tulla jo ajat sitten, eikä niitä vaan kuulu eikä näy.
Onko jollain kokemusta, miten menkat käyttäytyy pillerien lopetuksen jälkeen?
Mulla oli ennen pilsujen aloitusta todella epäsäännölliset mehkat, jotak suoraan sanoen tuli millon niitä itseään huvitti,saattoivat olla monesti kolmekin kuukautta pois välillä, siis olin tuolloin vielä neitsyt. (eli en raskaana)
Tuo, plus akne oli syy pillerien aloitukseen aikoinaan. Pillereillä menkat oli säännölliset ja miltei kellontarkat.

Ja nyt ollaan kihlattuni kanssa kuitenkin koko sen kolmen vuoden ajan käytetty pillereistä huolimatta kortsua, ja tietysti käytetty kortsua nytkin, kun pillerit on poissa. että sen puoleen ei pitäs olla mitään raskautta.

Mut en nyt sitten tiedä, että pitäskö mun ottaa siihen lääkäriin yhteys, ja kertoo ettei niitä menkkoja kuulu, vai vauhkoonko turhasta, kun on sitä kortsua käytetty, ja menkat on ennenki tehneet tätä, kun ovat olleet epäsäännölliset?

Miten teille muille on pillerien lopetuksen jälkeen käyny?

Toivottavasti jaksoitte lukee tänne asti ja kiitoksia etukäteen niille jotka vastaavat.
4363
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pillerien lopetuksen jälkeen on ihan tavallista, että kierto on sekaisin jonkin aikaa. Odottele vain rauhassa, kyllä ne sieltä tulee. Ja raskaustestinhän voit aina tehdä jos siltä tuntuu :)

Minulla on ehkäisyrenkaan(=samat hormonit kuin pillereissä) jälkeen nyt kolmas luomukierto menossa. Ekan pituus oli 30pv, toinen oli 42pv, nyt on menossa kp 31 eikä menkkoja kuulu... Normaalisti (ilman horm.ehk.) mulla on aina ollut säännöllinen 28:n päivän kierto.

Eli kyllä se oman aikansa ottaa, ennenkuin kierto tasaantuu hormoniehkäisyn jälkeen! Ja kun sulla on ollut ennenkin epäsäännöllinen kierto, on mahdollista, ettei se säännöllistykään, vaan palaa vanhaan, epäsäännölliseen rytmiinsä...

Äänestä

käytitte kondomia yhdessä e-pillereiedn kanssa?
Ihan silkasta mielenkiinnosta kysyn - en missään tapauksessa vittuillakseni.
Siis miksi tuplavarmistus? Epäilitkö pillereiden tehoa vai..?

Äänestä
  • Niin ku tuo mun toinen puolisko ei luottanu niihin. Se pelkää raskautta enemmän ku minä ja jos ei ollu kortsua, se ei alakanu millekkään, tai siis vaikka ois huvittanu, niin vehkeet ei toiminu, ku pelkäsi.

    Ja sit ku aina välillä saatoin unohtaa ottaa pillerin aamulla, vaikka otin sen saman päivän aikan, niin tuommosten juttujen takia, ettei tarvinnu miettiä aina että olenkohan nyt ottanu ajallaan, ja että toimiihan varmasti.

    Pillereitä söin finneihin pääasiassa.

    Äänestä

Ei kyllä pillereitten aikaan tarvii kortsuu käyttää,jos otat ne säännöllisesti.!On ne sen verran luotettavia.Mutta nyt neuvoisin tekemään raskaustestin, jos ei menkkoja ala lähiaikoina näkyy.Tuskinpa olet raskaana ,voi olla vika epäsäännöllisissä menkoissa. Parempi kai tehdä testi kun vaivata mieltään moisella asialla...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


raskaanako? kirjoitti:

Hei!

Semmonen ongelma, että menkat on kaksviikkoo myöhässä.
Söin pillereitä kolme vuotta, mut nyt viime joulun alla ne alkoi nostaa mun maksa-arvoja. Ensin vaihoin pilsumerkkiä diane novista jasmineihin, mut se ei auttanu, maksa-arvot vaan jatko kohoamistaan koko kevään. Nyt sitten lääkäri käski jättää pillerit pois, pitää kahden kuukauden tauon, ja ottaaa niitten maksa-arvojen tilanne tauon jälkeen, ja ktaaoa saanko ylipäätään enää jatkaa pilsujen syöntiä.

Mut nyt siis ois ekojen "luomu" menkkoje pitäny tulla jo ajat sitten, eikä niitä vaan kuulu eikä näy.
Onko jollain kokemusta, miten menkat käyttäytyy pillerien lopetuksen jälkeen?
Mulla oli ennen pilsujen aloitusta todella epäsäännölliset mehkat, jotak suoraan sanoen tuli millon niitä itseään huvitti,saattoivat olla monesti kolmekin kuukautta pois välillä, siis olin tuolloin vielä neitsyt. (eli en raskaana)
Tuo, plus akne oli syy pillerien aloitukseen aikoinaan. Pillereillä menkat oli säännölliset ja miltei kellontarkat.

Ja nyt ollaan kihlattuni kanssa kuitenkin koko sen kolmen vuoden ajan käytetty pillereistä huolimatta kortsua, ja tietysti käytetty kortsua nytkin, kun pillerit on poissa. että sen puoleen ei pitäs olla mitään raskautta.

Mut en nyt sitten tiedä, että pitäskö mun ottaa siihen lääkäriin yhteys, ja kertoo ettei niitä menkkoja kuulu, vai vauhkoonko turhasta, kun on sitä kortsua käytetty, ja menkat on ennenki tehneet tätä, kun ovat olleet epäsäännölliset?

Miten teille muille on pillerien lopetuksen jälkeen käyny?

Toivottavasti jaksoitte lukee tänne asti ja kiitoksia etukäteen niille jotka vastaavat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu