Kun yksinäisyys kalvaa

18v masentunut poika

Masentavaa istuskella päivät kotona. Ei ole oikein mitään aktiviteettia jolla saisi ajan kulumaan. Kavereita on jotenkin, mutta käytännössä mulle ei koskaan soiteta eikä muutenkaan ketään taida tällainen tylsimys kiinnostaa. Facebookistakin olen lähtenyt kun ei jaksa katella muitten upeita ja hauskoja lomakuvia, herättää vaan kateellisuutta.

Olen käytännössä aina hiljaa kun ei saa mitään sanotuks. Osasyynä on ujous, osasyynä yleinen väsyminen ja kyllästyminen yksinäisyyteen. Kaikki vois olla toisin jos olis joku tietty jolta vois vaikka kysyä joka päivä miten työpäivä meni ja vaikka nähdäkkin, käydä moikkaamassa. Olis kivaa jos vois vaan aina koulun/töiden jälkeen lähteä jonkun luo ettei tarvis jäädä kotiin istuskelemaan kauniit kesäpäivät.

Tätä menoa musta on tullu aika valittajatyyppiinen kyyninen ihminen, mutta se vois korjaantua jos olis joku kiva ihminen jonka läsnäololla sais vaan mieltä kohennettua hiljalleen ylöspäin kun tietäis että vieressä on joku joka aidosti välittäis eikä haluais mitään muuta kun olla siinä vieressä. Sellanen välittämisen tunne antais mulle itsetunnon kohontamista varmasti aika paljon, jolloin kokisin olevani jollekin tärkeä ja elämästä vois hymyilläkin kun on joku jota varten elää.

Matkustaisin vaikka lappiin asti jos vain tietäisin että siellä olis joku joka odottais mua. Muussa tapauksessa jään kotiin taas norkoilemaan, kunnon rapistuessa siellä ja yleisen mielenterveyden painuessa vaan yhä alemmaks

5

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wild-boy

      Ole onnellinen kun saat vielä olla vapaa ja villi.

    • Tsemppiä sulle!

      Onko masennuksesi paha? Jos on kannattaa varata aika lääkärille, tuollaisten ongelmien kanssa ei kannata jäädä yksin vaan puhua niistä jollekkin. Ja jos kukaan ei kovinkaan usein soita sinulle, mitä jos tekisit välillä niin päin että soitat itse kavereillesi? Kaikki ihmisisuhteet ovat vastavuoroisia, ne kaipaavat molempien osapuoltan panostusta. Jos otat harvoin yhteyttä kavereihisi niin voi olla että he luulevat ettet halua olla heidän kanssa tekemisissä. Kannattaa olla myös itse aktiivinen.

    • skdjgäspdägj

      Komppaan edellistä, ihmissuhteet on vastavuoroisia. Joskus omaa panostusta tarvitaan enemmän, mutta se on investointi mikä kannattaa. Oletko työelämässä? Opiskeletko? Miten päiväsi kuluu noin pääpiirteissään. Jos vastaus on, että et opiskele, etkä käy töissä niin tämä asia sinun tulee korjata ihan esimmäiseksi! Elämässä pitää olla mielekästä tekemistä, jonkinlaisia tavoitteita, mitkä vie eteenpäin! Elämä kuljettaa, siihen olisi hyvä luottaa. Voit löytää itsesi mielenkiintoisten ihmisten ja asioiden parista, kunhan vain aktivoidut! Uusi harrastus? Nyt sitä positiivisuutta kehiin! Ja tsemppiä!!!

    • lounli

      hiukan sama juttu mulla :( 20v nainen

    • bravo123

      Samaistuin suhun.. Mulla oli samat mietteet aikoinaan ja ymmärrän täysin.. Mutta haluan kertoa, että valoa todellakin löytyy tunnelin päästä.. Itseäkään ei koskaan kutsuttu mihinkään ja olin aina se jota pilkataan koulussa vaikka se nörtti en ollutkaan.. Mutta oli vaikeaa olla kotona ja miettiä mitä tekis.. Ja "kaverit" aina teki kaikkea "kivaa" muiden kanssa...
      Myöhemmin huomasin, kun ikää tuli pari vuotta enemmän, että vaikka kukaan ei "hengannut" mun kanssa, niin osa oikeasti arvosti mua, koska olin aito ihminen.. Huomasin että ihmiset tuli mun luokse.. En ollut "suosittu", mutta olin aito ja vilpitön.. Esimerkkinä voin kertoa, että nykyään mulla on pari todella hyvää ystävää, ja monta ystävää ja kaveria joihin olen heidän kautta tutustunut.. Osa heistä oli niitä, jotka pilkkasivat mua ja kasvattivat mainettaan muita kiusaamalla, mutta HEKIN kasvavat jossain vaiheessa ja ymmärtävät minkälainen on "hyvä ihminen" tai "reilu" ihminen ja huomaavat kuka on tosi ystävä ja kuka ei..
      Neuvoni sulle.. Kestä.. Tiedän tasan tarkkaan mitä koet (tai teksistäsi näin uskoisin) mutta usko mua kun kerron, että lopussa se kiitos TODELLAKIN seisoo.. Voisin tästä laittaa parikin esimerkkiä, mutta on totta myös se... Että et saa vetäytyä kuoreesi.. Yritä olla avoin ja reilu, vaikka muut ei sitä ymmärrä ja hakeudu sellaisten ihmisten luokse, jotka tuntuvat "omanlaisilta".. Mutta ÄLÄ luule, että loppuelämäsi olisi samanlaista..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe