Jo useamman vuoden ajan unelmana on ollut asuntoauton osto, mutta mietityttää, kannattaako edullista autoa ostaa, kun kalliiseenkaan ei ole varaa. Puhutaan n. 10000-13000 euron autosta. Kuinka paljon asuntoauton ylläpito maksaa? Vakuutukset, remontitkin ovat kalliita henkilöautoon verrattuna? Miten kätevää asuntoauton kanssa on liikkua? Voisiko omistaa vain yhden auton, ei siis enää henkilöautoa jokapäiväisiin ajeluihin? Mitä karavaanarointi opettaa nykypäivän lapsille? Asialliset vastaukset, kiitos.
Asuntoauton osto?
5
498
Vastaukset
- huolestunut
Katso karavaanari ohjelmaa telkkarista . Ohjelmassa näet ,miten hyvin lapsia kasvatetaan karavaanari vanhempin toimesta.
Oppivat ainakin näkemään nuoresta ,kuin juopotellaan alueilla - Halpaa ylläpitää
Halpaa ylläpitää matkailuautoa,kun kikkailee liikennekäytöstä pois ja takaisin vaan siksi ajaksi kun aikoo reissata,eikä TraFi ja vakuutusyhtiöt pääse rohmuamaan parkissa oli ajalta omia parkkimaksujaan.
- äökmölholigy
Tuota olen ounastellutkin, että joku ottaa tuon kyseisen provoilevan ohjelman tosissaan! Miksiköhän ohjelman tuottajat ovat ovat ottaneet karavaanarit silmätikukseen? Siellähän panetellaan harrastajia aivan samalla tavalla kuin esimerkiksi näillä netin keskustelupalstoilla! Jo tuon ohjelman mainokset tv:ssä ja radiossa saavat ärsyyntymään ja päätös varmistuu etten koskaan sitä tule seuraamaan! Toivottavasti monet muutkin ovat tajunneet karavaanari-ohjelman antavan väärän kuvan ja boikotoivat sen katsomista!
Kovin on aloittajalla pieni budjetti lähteä liikkeelle matkailuauton hankinnassa! Eipä tuolla summalla saa oikein kunnollista autoakaan, siis perhe -sellaista!
Kun uusi vähänkin kelvollinen m-auto maksaa tänä päivänä jotain rapiat 50000 euroa ja jos ajatellaan ettei kymmentä vuotta vanhempaa ilkeä ostaa, pitää hankintaan varata hieman enemmän rahaa. Juuri oli jossain vertailu ja pientä opastusta, ettei automyyjien rahoitusta pitäisi suosia, loppupeleissä pankin antama autolaina tulee kuitenkin edullisemmaksi.
Meillä on saman suuntaisia ajatuksia, siis nykyisen yhdistelmämme (veturi vaunu) muuttamiseksi yhdeksi matkailuautoksi. Yhdellä kulkineella pärjäisimme hyvin, nytkin tuo auto seisoo päivät tallissa, kun kuljemme työmatkat polkupyörillä.
Uskon että m-autolla selviää ihan hyvin liikenteessä, onhan saman tehnyt jo moni muukin! Parkkipaikan etsimiseen saattaa kulua vähän enemmän aikaa, eikä parkkihalleihin ole enää asiaa, eikä edes hesan keikat enää houkuttelisi isommalla autolla.
Suosittelen kyllä aloittajalle tuon suunnitelman toteutusta. Kannattaa varata reilusti aikaa koeajoihin, että molemmat tuntisivat olonsa ratin takana varmasti kotoisaksi. On ikävää lähteä millekään reissulle, jos jo etukäteen pelkää matkan alkamista ja tien päälle menoa! - Vajaakäyttäjä.
Vuokraa ensin ja tutustu lajiin,niin minunkin olisi pitänyt tehdä. Nyt matkailuauto seisoo 11kk 20päivää pihassa tientukkona.
- Asuu ahtaastiko?
Siis mitä? Onko sinun piha maantiellä? Vai onko piha niin pieni että ei kahta autoa mahdu pihaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341979Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.29989- 69868
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?261747Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65740- 12718
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132683- 80674
- 26662
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.207655