Olen huomannut, että automaattivaihteisissa autoissa on yleensä hieman vastaavista manuaaleista poikkeava käyntiääni. Aiheuttaako automaattivaihtoisto tuon hieman "dieselmäisen" kurnuttavan äänen ja mistä se tulee?
Automaatin äänet
D-silmä
5737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Automaateissahan ei mitään "hammasrattaita" ole vaan öj ohjataan erikokoisiin turbiineihin ja sillä saadaan vaihteet aikaiseksi.
Ja kun se vaihtaa niin vaihto kestää noin 0,1 sekuntia kuin tavallisella autolla noin 1,5 sekuntia eikä veto katkea ollenkaan vaihtaessa...
Ja tyhjäkäynnilläkin ääni on erilainen kun ei ole mikään mikä kolisisi..
Eli siksi automaattivaihteisto on ainut oikea valinta sillä kukaan ei hallitse manuaalia täydellisesti ja automaatti on turvallisempi... En nyt yhtään huonoa puolta keksi
Voisi olla momentinmuunnin, josta ääni tulee. Siellä on ne propellit, jotka vatkaavat nestettä. Itse vaihteet on toteutettu planeettavaihteilla. Omassa autossa "kurnuttava" ääni kuuluu lähinnä, kun vaihde on silmässä ja ollaan paikalla jarrun avulla.
http://auto.howstuffworks.com/automatic-transmission.htm
Automaatissa moottori pysyy paremmassa kunnossa, moottorin ääni pysyy yhtä hyvänä kuin uudellakin moottorilla kymmeniä tuhansia kilometrejä manuaalia kauemmin.
Automaattivaihteisto ei päästä moottorin kierroksia tippumaan liian alas eikä tietenkään päästä moottoria liioin ylikierroksille.
Moottori pysyy kunnossa, kun moottoria ei vedätetä liian pienillä kierroksilla. Manuaalilla kuskit huomaamattaan usein vedättävät hetken pienillä kierroksilla kaasua painaen ennenkuin huomaavat vaihtaa vaihdetta. Tuo lyhytkin hetki pilaa moottoria, ehtiihän sekunninkin aikana moottori kiertää satoja kertoja.
Ylikierroksia manuaalien kuskit osaavat varoa, mutta alikierroksilla vedättämistä ei itseään taitavana kuskina pitäväkään osaa välttää.
Puhut puutaheinää. Automaatissa moottori muka kestää kymmeniätuhansia kilometrejä kauemmin, koska manuaalilla alikierroksia ei voi välttää. Jos moottori kiertää vaikkapa 5000 kierrosta, miin eipä tuo vieläkään kierrä sataakaan sekunnissa vaan n. 80 kertaa. "Alikierrokset" on vissiin alle tonnin luokkaa, ja ..ttu, jos on hyvät öljyt ja pumppu kunnossa, niin voiteleehan se sammumispisteeseen asti!! Älä puhu skeidaa !!!
...