Venäjä lähettää sotajoukkoja Syyriaan - MSNBC-uutiset 2012-06

Tosimies.

MSNBC uutisoi viitaten USA:n sotilasviranomaisilta saatuihin tietoihin perjantaina, että Venäjä lähettää sotilasjoukkoja Syyriaan tilanteen pahentuessa. Tietojen mukaan Moskova on jo lähettänyt laivan Tartusin tukikohtaan, jossa on mukana aseistettu sotilasyksikkö.

MSNBC:n saamien tietojen mukaan Venäjän tekemä päätös lähettää Syyriaan sotilasyksiköitä aiheuttaa varmasti tuskaantumista länsimaissa, jotka ovat osaltaan lisänneet jatkuvasti Syyrian hallinnon vastaista painostusta.

Tietojen mukaan Moskova on lähettänyt laivan Tartusin laivastotukikohtaan, jonka mukana on saapunut alueelle pieni sotilasyksikkö vartioimaan Venäjän Välimeren tukikohtaa Tartusin kaupungissa, jossa Venäjällä on Välimeren alueen ainoa laivastotukikohta.

Venäjä on toimittanut Syyrian hallinnolle tämän vuoden aikana ainakin kaksi laivalastillista aseita, joiden se kertoo kuitenkin olevan yksinomaan puolustuksellisia asetoimituksia, joita ei voida käyttää käynnissä olevissa taisteluissa aseistettuja kapinallisia vastaan. Käytännössä nämä toimitukset liittyvät Venäjän mukaan mm. merimaali- ja ilmatorjuntaohjuksiin.

Myös MSNBC:n haastattelema USA:n sotilasviranomainen sanoi, ettei Venäjä ei ole lähettänyt USA:n aiemmista tiedoista poiketen uusia taisteluhelikoptereita Syyrian hallinnolle, mutta kylläkin varaosia venäläisvalmisteisiin helikoptereihin, joita Syyrian armeija parhaillaan käyttää taistelussa kapinallisia vastaan. MSNBC:n haastatteleman sotilaslähteen näkemys on siis linjassa Venäjän ulkoministeriSergei Lavrovin kommentointiin USA:n ulkoministeri Clintonin esittämistä väitöksistä.

Tilannetta Syyriassa kuvaillaan sisällisodaksi ja YK:n tarkkailijoiden tehtävä maassa on muuttunut vaaralliseksi, kertoi Damaskuksesta kenraali Robert Mood.

Venäjän ulkoministeri Lavrov toisti perjantaina Moskovan voimakkaan vastustuksen ulkopuoliseen interventioon Syyriassa ja kiisti USA:n hallinnon esittämät tiedot, jonka mukaan Venäjä olisi neuvottelemassa poliittista järjestelyistä Assadin hallinnon kaatumista seuraavan ajan jälkeen. Lavrovin mukaan Yhdysvaltain hallinnon tiedottajan Victoria Nulandin antamat lausunnot eivät pidä paikkaansa.

"Me emme osallistu hallitusten kaatamisiin - emmekä hyväksy sen suuntaisia yksipuolisia toimia YK:n turvallisuusneuvoston tai minkään poliittisen ryhmittymän kautta," Lavrov sanoi. Venäjän ulkoministerin mukaan keskustelun Syyriasta tulee sisältää Iranin osallistumisen ja Venäjä onkin järjestämässä Moskovaan Syyria-konfrenssia, tavoitteena YK:n rauhansuunnitelman edistäminen diplomaattisin keinoin.

Tähän kokoukseen osallistunee myös Iranin johtajistoa.

Lähde: MSNBC

Toimittaja: Janus Putkonen

16.6.2012, Verkkomedia.org

9

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Antivainolainen

      http://www.youtube.com/watch?v=MFGpNqjezTw&feature=related

      Vahvemman oikeuden tie on kuljettu loppuun.

      Maailma on tähän saakka rakentunut pääosin kapitalistiselle vahvemman oikeudelle kaupassa ja politiikassa. Se tie on kuljettu loppuun. Maailmankapitalismi turvautuu nyt järjen käytön sijasta viimeiseen keinoonsa, sotiin.
      Kyse ei todellisuudessa ole ensisijaisesti "terrorismin vastaisesta taistelusta", vaikka tällaisella visiolla on ollut helppo perustella väkivaltaisuuksia. Kyse on iskuista, jolla maailman raaka-aine- ja markkina-alueita pyritään asevoimin saattamaan keskitetysti hallitun moniongelmaisen maailmankapitalismin haltuun. Samalla yritetään sotien avulla estää maailmankapitalismin romahtaminen.

    • dgf

      Vittu jee! onneks tää ei koske suomalaisia.

    • Tosimies.

      Taas nakojaan kirjoittelet nimissani puutaheinaa, tuo siteeramasi verkkomedia on hyvin kyseenalainen lahde.
      Suorastaan taytta paskaa.

      • HeiPaskapötkö !

        Olisit pysynyt juutalaisakanPerseessä, saatananIdootti. Sinä et pökäle osaa edes rekkaantua, vaan itket täällä juutalaisuuttasi.


    • Стрельба Каштана арт
    • Pycb*
    • On se Kasper-nukke

      sitten harvinaisen tyhmä... Minä en halua olla 911-huijauksen tehtailleen sionistisen sotakoneiston puolella, vaikka ruskean reiän essuritarit haluaisivatkin. Ristiretkistä kirkon pitäisi pyytää anteeksi ja tuollaiset ritarijärjestöihin kuuluvat ovat lähes automaattisesti nilkkejä. Vanha (osin ryöstetty) perintö korvattiin niissä jo aikoja sitten elitismillä ja sen ihailulla.

    • Osaako suomipojat ?
    • niin sitä pitää

      On se hyvä olla ilmatorjuntavälineitä kaikenmaaliman hyökkäilevien natoterroristien varalta, ettei käy kuten libyalle kävi.
      Suomeenkin voitaisiin hankkia samanlaista kalustoa kalliiksi tulevien ja hyödyttömien nato-hornettien tilalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe