12V oikosulkua perävaunupistokkeessa

Ei kuitenkaan 220V

Vanha palvelija, -88 Burstner City alkoi purkamaan runkoon virtaa.

Ongelma ilmenee kipinöintinä, kun pvpistoke on poiskytketty autosta ja pistokkeen, http://www.netab.fi/peravaunupistoke-metallia-p-2737.html runko koskettaa vaunun runkoa (aisa/pistokkeen säilytyspaikka).

Arvoisat kokeneet vaununvetäjät, onko olemassa jokin tietty kaapeli, jonka korjaamalla tuo oire häviäisi.

3

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rassattu on

      Onko sulla siinä Bûrstner-vaunussa edes sitä takasumuvaloa olemassa (mulla samanikäisessä ei ole).
      1. Sumarin johto on voitu kytkeä akkuun -napaan, niin että akkua saisi ladattua ajaessa. miinus tulisi maajohdon kautta. JOs tämä johdin jostakin syystä osuu pistokkeen (metalliseen) runkoon, niin sinnehän syntyy ja siitä kipinöintiä.
      TAI 2. Johtimet on kytketty akkuun, mutta pistokkeen sisällä tuo takasumarille tarkoitettu piuha on jätetty kokonaan kytkemättä ja osuu pistokkeen runkoon.
      Juuri nämä eroavaisuudet asuntovaunujen ja muuli-perävaunujen kytkentöjen välillä aiheuttavat sekaannuksia ja sulakkeiden palamisia vaunusta tai autosta.
      No nämä olivat vai valistuneita arvauksia ?? Kun muut kohtiot saavat virran autosta, niin niiden ei pitäisi irrallisina aiheuttaa mitään kipinöintiä, jos ovat kytketty oikein . Eri kytkennöistä johtuen joskus vaunun akku alkaa polttamaan auton sumuvaloa, kun pistokkeen tuikkaa kiinni.

      • Ap

        "Eri kytkennöistä johtuen joskus vaunun akku alkaa polttamaan auton sumuvaloa, kun pistokkeen tuikkaa kiinni."

        Juurikin tämä.

        Kytkentöjen tarkistus/ pistokkeen vaihto. Yksi napa perääntynyt ja ottaa pistokkeen runkoon.

        Kiitoksia äärimmäisen tyhjentävästä vastauksesta. Hyvää kesän jatkoa.


    • ripe sähkäri

      Heh heh, siinä meillä asentaja. etkö tiedä virran kemiallista koostumusta, uskaltaisin väitellä. Ei ole pelkkää kusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      4002
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe