8kk pätkä työttömänä 20-vuotiaana

Työt

Hei!

Olen näillä näkymin vielä elokuun loppuun asti työttömänä, ja tämä on jatkunut koko tämän vuoden (työt lopetin 30.12.2011). Syy miksi olen ollut tahallani työttömänä on ollut kauppakorkean pääsykokeisiin lukeminen. Mahtaakohan näin pitkä pätkä työttömänä näyttää pahalta työnantajille? Koko ajan joka paikassa paasataan siitä kuinka vaarallista tällaiset työttömyysjaksot ovat, ja nyt on ruvennut pelottamaan, että teinkö hallaa itselleni kun en ollut töissä, vaan luin täysipäiväisesti.

Kellään kokemusta vastaavasta tilanteesta?

7

230

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hoilaaa

      Se joka tahtoo keksii keinot, se joka ei tahdo keksii selitykset... Oikea ratkasu, voithan sä sanoa, että opiskelit avoimessa ja luit pääsykokeisiin. Loppujen lopuksi ei ketään kiinnosta...

    • Selkeä tämä.

      Mene kuntouttavaan työtoimintaan.

    • -

      Kyllä ne kysyvät työhaastattelussa että mitäs on tullut tehtyä kun et ole töissä ole ollut pitkään aikaan. Mieti hyvä vastaus niin kyllä se siitä.

    • Comme ci, comme ça

      No (big) problem, jos pääset Kauppakorkeaan. Jos et pääse, niin poissaolosta saattaa olla haittaa.

    • tehokasta 33

      nostetaan ketjua, niin hullun painuu alas

    • aijaijaijai!! POIKA!

      Sinä teit hirveän ja peruuttamattoman rikoksen Suomen yhteiskuntaa vastaan olemalla noinkin kauan pois työelämästä ja vielä noin nuorena. Ettäs kehtaat, häpeä!

      Sinun olisi pitänyt heti jäätyäsi työttömäksi ottaa vastaan mitätahansatyötä heti heti heti jotta olisit voinut mielistellä tulevaa työnantajaasi kuinka olet valmis luopumaan kaikista lomista ja korkeammasta palkastakin jotta vain saisit olla töissä. Olisit pystynyt osoittamaan että sinun elämässä ei ole mitään muuta sisältöä kuin työ ja halu omistaa koko elämä jonkun toisen ventovieraan ihmisen pyörittämälle yritykselle.

      Sinut pitäisi laittaa jollekin syyllistämiskurssille jossa koulutettu ammattihuija... ammattikonsultti osoittaa sinua syyllistävällä sormella ja kysyy: luuletko olevasi liian arvokas ihminen puhelinmyyjän hommiin? tai siivoojaksi? Jonkunhan nekin työt on tehtävä. Miksei siis sinun?

      Olet tehnyt peruuttamattoman virheen elämässäsi, sillä nyt työnantaja huomaa että et ole se kaikista ahkerin perseennuolija joka suostuu ihan mihin tahansa ja näinollen tulevaisuudessa työnsaantisi tulee vaikenemaan tässä yhä raaistuvammassa kilpailuyhteiskunnassa.

    • suhteet ratkaisevat

      Jos on suhteita, nou hätä. Jos ei ole suhteita, pelisi on aikalailla menetetty - kelpaat vain ilmaisharjoitteluihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1987
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1021
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      872
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      757
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      749
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      12
      721
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      685
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      680
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      666
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      208
      663
    Aihe