Lopetin Leponexin - unettomuus vaivaa

Pd

7 viikkoa sitten lopetin leponexin. Annos ollut 400 mg joka on vähitellen pienennetty, söin sitä noin 5 vuotta.
Heti kun iltaannosta ei enää ollutkaan, alkoi unettomuus. Tai oikeammastaan valvominen. Nukuin yössä noin pari tuntia. Vielä viideltä saatoin esim lukea kirjaa ja jo seitsemältä heräsin. Tätä jaksoin pari viikkoa, sitten sain melatoniinin. Se auttoi aika hyvin. Joten kuten nukuin pari yötä (heräilin usein) ja kolmannen yön taas valvoin, taas nukuin pari yötä jne.
Nyt ei sitten melatoniikaan auta, viime yön sain nukuttua stilnoctin avulla.

Voiko tämä unettomuus jossain vaiheessa helpottaa? Miten teillä muilla? Kovin pitkään en haluaisi syödä nukahtamislääkkeitä.

Lääkärini sanoi että leponex poistuu elimistöstä 6-8 viikon kuluttua lopetuksesta. Onko tämä nykytilanne nyt sit sitä?

Nämä muut vieroitusoireet olisivat varmasti aika "siedettäviä" kun vaan saisi nukuttua...

1

923

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kissojenyö

      Tervehdys. Minulla lopetettiin leponex alkuvuodesta ja inhottavimpana vieroitusoireena oli tosiaan unettomuutta. Valvoin muistaakseni 3-4 viikkoa putkeen tai siis nukuin aina öisin 2-5 tuntia. Leponex vaihdettiin miedompaan neuroleptiin ketipinoriin joka auttoi sitten unettomuuteen.

      Olet syönyt varsin pitkään leponexia kohtuullisen suurella annoksella. Itse suosittelisin että pyydät lekurilta seroquelia väliaikaiseen käyttöön ja senhän voi sitten lopettaa kun uniongelma alkaa korjaantumaan. Leponex on niin vahva lääke että siitä vierottautuminen on varsin vaikea prosessi... mutta kyllä se unettomuus siitä alkaa helpottamaan. Tsemppiä vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      93
      2168
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      45
      2132
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1855
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1271
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1100
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      58
      1048
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      68
      969
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe