Halla-Ahon "falangi", törkeä sananvalinta!

taas persuja lyödään

6

188

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 528

      oli se onni ettei hallalahon 'määräys'' seuraajastaan mennyt läpi... ei silti ettäkö eerolassa mitään vikaa olisi, mutta hallalahon 'määräys' kariutui. Eerola taitaa kuitenkin olla nitä fiksumpia persuja ,,, saattaa vielä tehdä ihan kunnioitettavan uran poliitikkona.Luopui jo suomen sisusta, enteilee normalisoitumista ja ehkä vielä puolueloikkaus viimeistelisi mahdollisuuden pitkäänkin poliittiseen uraan.

      • Jussuf (se sama)

        Kun Eerola huutaa blogissaan "Eläköön Breivik", nousee Suomen maaseudulta kaikuna sama älyttömyys.

        Menisitte Norjaan, kun kerran olette sieltä sen profeettanne löytäneet!


      • Just joo
        Jussuf (se sama) kirjoitti:

        Kun Eerola huutaa blogissaan "Eläköön Breivik", nousee Suomen maaseudulta kaikuna sama älyttömyys.

        Menisitte Norjaan, kun kerran olette sieltä sen profeettanne löytäneet!

        Tämä jussufff on kyllä tampioden kingi Kun jussuff huutaa "allahu akbar jihad"

        nousee itäkeskuksen käytävillä kaikuna sama älyttömyys.

        Menisitte soomalimmaahan kun kerran olette sieltä sen profeettanne löytäneet!


    • raakkuna1

      Nyt sentään lyödään asiattomasti Halla-ahoa, joka on kirjoituksissaan käyttänyt aivan oikein "falangi" sanaa, sillä tuon sanan alkuperäinen ja oikea käyttömuoto on ollut kohdallaan. Ja kyllä useimmat ihmiset sen tietävätkin että "falangi" sana tarkoittaa muukalaista. Ja vaikka Troijan ajoista asti Kreikan alkuperäiskielessä on käytetty tuota "falangi" ilmaisua alkuperäisillä Kreikkalaisilla konsonanteilla, niin silti tuo esille nostettu "Antiikin sotilaiden keihäsmiesten neliömäinen taistelumuodostelma" on nimenomaan kohdistettu muukalaisiin.

      Kun taas tämä avauskirjoituksen tehnyt suomenruotsalainen nais henkilö tahtoo osallistua Halla-ahon tapauksen myötä kaikkien muidenkin Perussuomalaisten rohkeaan ilmaisuun, jossa asiat kerrotaan totuudenmukaisesti, kuten asiat tuleekin esittää. Ja ainoa rajoite palstakirjoittelussa tulee olla ainoastaan totuudessa pysyminen, sillä sen mukaisesti asia tutkitaan, ja myös sovelletaan lain osoittamaa kunnianloukkauksen rangaistus vaadetta, jos jonkun kirjoitus on valheellinen ja panetteleva.

      • tamp./stadi p*iisi

        "Nyt sentään lyödään asiattomasti Halla-ahoa, joka on kirjoituksissaan käyttänyt aivan oikein "falangi" sanaa, sillä tuon sanan alkuperäinen ja oikea käyttömuoto on ollut kohdallaan. "

        "nais henkilö tahtoo osallistua Halla-ahon tapauksen myötä kaikkien muidenkin Perussuomalaisten rohkeaan ilmaisuun, jossa asiat kerrotaan totuudenmukaisesti, kuten asiat tuleekin esittää. "

        Oliko oikein vain väärin vai peräti molempia?


      • raakkuna1
        tamp./stadi p*iisi kirjoitti:

        "Nyt sentään lyödään asiattomasti Halla-ahoa, joka on kirjoituksissaan käyttänyt aivan oikein "falangi" sanaa, sillä tuon sanan alkuperäinen ja oikea käyttömuoto on ollut kohdallaan. "

        "nais henkilö tahtoo osallistua Halla-ahon tapauksen myötä kaikkien muidenkin Perussuomalaisten rohkeaan ilmaisuun, jossa asiat kerrotaan totuudenmukaisesti, kuten asiat tuleekin esittää. "

        Oliko oikein vain väärin vai peräti molempia?

        Tarkoitin nimenomaan "osallistua Halla-ahon tapauksen myötä" muidenkin Perussuomalaisten kirjoittajien rohkeaan ilmaisuun.

        Ja kuten varmaankin olet selvillä että Halla-ahon tapaus oli oikeuskäsittelyyn joutuminen, ja sen kaikki seuraamukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe