Uusi auto kolaroitu jo ennen luovusta?

Ostin maaliskuussa tuliterän Opel Astran. Kesäkuussa vein sen ruostesuojaamoon ja yllätyin, kun suojaamosta tuli kysely: oletko jo kolaroinut autoasi? Mittarissa on 3000 km. En ole kolaroinut. Sitten selvisi, että autoa oli kolhittu jo ennen luovutusta, mutta myyjä ei kertonut ostotilanteessa tästä mitään. Kolhujen jälkiä oli yritetty paikata huolimattomasti, tosin niin, etten sitä itse huomannut, mutta ennen suojakäsittelyä tämä tuli ilmi. Myyjä ei suostu kertomaan, mitä autolle on tapahtunut ennen luovusta. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Minusta minulle on myyty virheellinen tuote, priimatavaran hinnalla.
81353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näihän se on. Olet ostanut kolariauton uuden hinnalla. Minulle kävi vähän samoin edellisen auton kanssa. Hain uuden auton, myyjä ei sanonut että auton vasen ovi oli maalattu ja oijottu, enkä sitä itse huomannut kun vasta ajossa. Tuuli tuiversi sisään moottoritiellä, koska korjaus tehty huonosti. Kävin tarkistuttamassa auton toisella korjaamolla. He näkivät heti että ovi oli epätasainen ja huonosti maalattu.

Menin tapaamaan autonmyyjää, kysyi mitä ovelle oli tapahtunut. Hän kertoi naama punaisena että siinä oli ollut kuljetusvario. Kerroin etten halua paskana olevaa autoa itselleni. Päästiin kuitenkin sopuun asiasta. Autoon tilattiin uusi ovi ja sain ostohinnasta alennusta 1900 euroa. Eli jätä asiaa siihen, paskan myivät sinulle uuden hinnalla.

Äänestä
  • No voi voi sentään, kuljetusvaurioita syntyy aina silloin tällöin eikä siinä mitään, mutta tietysti vaurio tulisi korjata niin hyvin, että auto on uuden veroinen. Kaikki muu "jeesustelu" on sitten ihan turhaa ostajankin puolelta, osista ne autot on siellä tehtaallakin koottu.

    Äänestä

Vaadit hyvitystä, jos myyjä/liike ei suostu, vedä juttu oikeuteen, ota ainakin kuluttajasuojavaltuutettuun yhteyttä ja kerro asiasi, saat oikeita neuvoja miten etenet.

Äänestä

Autoille sattuu todella paljon kuljetusvaurioita. Matkat ovat pitkiä (esim japani, Etelä- ja Pohjois-Amerikka), autot eivät tule suoraan Suomeen vaan Euroopan hubien kautta. Eräs liike kertoi että ennen kuin autoissa alettiin käyttää liimattavia suojakalvoja pelleissä, jopa jostain lasteista puolet autoista tarvitsi korjausta. Vauriot olivat yleensä melko pieniä maalipinnan vaurioita, jotka korjattiin puleeraamalla tai maalaamalla. Toki ovien tai luukkujenkin vaihtamisa tapahtunut.

Äänestä
  • Näin kerran kun uutta matkailuautoa oltiin ajamassa, kuljetusauton kyydistä pois niin toinen ajorampi pettikin. Siinä ne ihmetteli kun muovin palaset lenteli ja auto oli lähes kyljellään. Pian pari ukkoa tuli isojen hallitunkkien kanssa ja joku toi lavaautolla trukkilavoja. No,viimmein saivat auton alas ja kuulin kun automyyjä totes "ei muuta kun pitää tilata uudet muoviosat ja vähän maalia pintaan niin hyvä siitä tulee."
    Epäilen että autoon tuli,vähän muitakin vaurioita :) No,joku sai hyvän matkailuauton :) :)

    Äänestä

Opelhan on siis jo moitteettomanakin ostoksena paska, puhumattakaan kolaroidusta.

Äänestä

Kaikista autoista tulee vanhetessaan ooppeleita.Elikkä se oli ikäistään vanhempi.

Äänestä

olipas eräs tuttuni joskus 90-luvulla satamassa kesätöissä, kuljetusvaurioita tuli, kun joku ajoi esim. corvetten kylki edellä pylvääseen, että näin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei kesäautoksi kirjoitti:

Ostin maaliskuussa tuliterän Opel Astran. Kesäkuussa vein sen ruostesuojaamoon ja yllätyin, kun suojaamosta tuli kysely: oletko jo kolaroinut autoasi? Mittarissa on 3000 km. En ole kolaroinut. Sitten selvisi, että autoa oli kolhittu jo ennen luovutusta, mutta myyjä ei kertonut ostotilanteessa tästä mitään. Kolhujen jälkiä oli yritetty paikata huolimattomasti, tosin niin, etten sitä itse huomannut, mutta ennen suojakäsittelyä tämä tuli ilmi. Myyjä ei suostu kertomaan, mitä autolle on tapahtunut ennen luovusta. Onko muilla vastaavia kokemuksia? Minusta minulle on myyty virheellinen tuote, priimatavaran hinnalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu