Työtön ja Ylevero

Miten on peritäänkö työttömältä ensi vuonna ylen paskaveroa?

Minä saan asuntotukea 300 ja työttömyystukea 500 euroa eli 800 euroa yhteensä. Miten mahtaa olla yleveron tilanne kohdallani?

Minulla on TV, mutta se on tässäkin kuussa ollut päällä 0 minuuttia eli en maksa tv-maksua nytkään, mutta YLEVERO ON RIISTÄMISTÄ.

Milloin kaikki yritykset alkavat maksattaa menojaan kansalaisilla??? Esim. vaikka finnair vero?

Kyllä on surkeaa asua suomessa kun rahaa kerätään köyhiltäkin.
21518
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

Tottakai peritään. Pitäähän ylessä olevan demarikaverin saada kunnon palkkaa.

Äänestä

nyt ne kokoomukselaiset miehittää

Äänestä

Ylevero pitäisi jo olla.

Miten käytännössä näkyy, meneekö suoraan kelan tuista vai tuleeko verotoimistolta mätkyjä yleverosta?

Äänestä
  • Ei ole ainakaan minulta peritty, eilen tuli jo 2. Kerran päiväraha tälle vuodelle, tammikuun alussakaan ei ollut otettu päivärahasta mitään ylen suojelurahaa.

    Äänestä

Yle-vero sisältyy tietääkseni veroprosenttiin eikä siitä tule mitään erillistä laskua.

Yle on siis ulkoistanut laskutuksen verohallinnolle. (jota luonnollisesti pyöritetään verorahoilla) Kätevä keino säästää rahaa ja saada tehokkaasti toimiva perintä "saatavilleen" koska verovelka on sellaisenaan ulosottokelpoista.

Päivärahoista menee 20% veroa ja seuraavana verovuonna liikaa perityn osuuden saa takaisin veronpalautuksena, yle vero tulee ilmi siinä että veronpalautus on pienempi kuin se olisi ilman yle-veroa tai tai tulee isommat mätkyt.

Kuluttajalta ei tietenkään kysytä käyttääkö hän ylen palveluja tai haluaako niitä lainkaan, silti laskut peritään verovaroilla kustannetun järjestelmän avulla ja mahdollisesti maksamatta jäävä osuus peritään tarvittaessa ulosoton kautta.

Äänestä

Entäs jos sossu maksaa elämisen ja saa ainoastaan asumistukea toimeentulotuen lisäksi? Asumistuesta ei mene veroa eikä toimeentulotuesta. Mistä se verottaja ottaa jos ei ole veroja mistä ottaa?

Äänestä
  • Ei mistään. Asumistuki ja toimeentulotuki ei ole veronalaista tukea. Toimeentulotukea ei saa jos on oikeutettu kelan päivärahaan mutta ei ole hakenut sitä. Ei siis voi katkaista päivärahaa ja heittäytyä pelkälle sossun rahalle. Samoin sossu laskee asumistuen tuloksi jos on siihen oikeutettu mutta ei ole sitä hakenut.

    Äänestä

Ettekö viitsi ees googlata, Yleverossa on tuloraja jonka alapuolen tuloilla elävät eivät Yleveroa maksa!!

Äänestä
  • No eiköhän sen kaikki tiedä ja alkuperäinen aloittaja kirjoittanut tämän jo viime vuoden kesäkuussa kun ei määrästä ja rajasta vielä tiedetty tarkalleen.

    Äänestä

  • Opettele lukemaan kirjoitti:

    No eiköhän sen kaikki tiedä ja alkuperäinen aloittaja kirjoittanut tämän jo viime vuoden kesäkuussa kun ei määrästä ja rajasta vielä tiedetty tarkalleen.

    Ei tarvitse opetella lukemaan, miksi ihmeessä pitää kysellä jos ei missään sitä tietoa ole vielä kyselyn aikana ole ollut !!!!
    Ja että TÄÄLTÄ pitää kysellä......

    Äänestä

yleensä ne onkin niitä kutka eniten jotain rokkia huudattaa radiosta , näitä peruspäivärahalaisia.joten ne kyllä joutaa osaltaan maksamaankin.

Äänestä

Miksi tässäkin piti laittaa maksimivero niin pieneksi, että lääkäri maksaa sitä yhtä paljon kuin sairaanhoitaja?

Äänestä
  • Siks ettei rikkaiden ja hyvin ansaitsevien tarvitse tuosta vahingosta maksaa mitään liikaa. Tyyppillistä kun eduskunnassa itse saavat hyvää "palkkaa" niin ei tunnu missään joku 140 euroa. Siellähän ne määrät päätettiin.

    Äänestä

Voitin Lotossa kolmemilliä.

Verotettavaa tuloa ei ole lainkaan. Joudunko maksamaan Yleveroa ?

Äänestä
  • et joudu.tarttetko ihmistä sateenvarjonpitäjäksi tarjoo mulle töitä?

    Äänestä

  • Pistä voiteteut rahat heti piiloon vaikka käteisenä ja kätke ne tai joudut maksamaan takautuvasti veikkausministeriön ohjeistamispäällikön määräämän voitto-osuusveron kolmelta vuodelta, tälle voit toki hakea kelan myöntämää tukea tai yrittää voittaa toiset kolme milliä, ei oo helppoa!

    Äänestä

Miljonäärien ei siis tarvitse maksaa Yleveroa.

Selevä.

Äänestä

Eikä autoilijoiden ja urheilijoiden. Ainakaan hyvätuloisimpien. Ne kun asuu Monacossa.

Äänestä

Australiassa saa ansaita $18 000 ilman veroa, eli noin 14 000€. Siellä on reilumpi systeemi.

Julkinen yleisradio ja televisio ovat hyvä asia - miten muuten saisi edes jotenkuten totuudellista informaatiota - mutta ei sitä pitäisi köyhimpien pussista kustantaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Myös sokea maksaa kirjoitti:

Miten on peritäänkö työttömältä ensi vuonna ylen paskaveroa?

Minä saan asuntotukea 300 ja työttömyystukea 500 euroa eli 800 euroa yhteensä. Miten mahtaa olla yleveron tilanne kohdallani?

Minulla on TV, mutta se on tässäkin kuussa ollut päällä 0 minuuttia eli en maksa tv-maksua nytkään, mutta YLEVERO ON RIISTÄMISTÄ.

Milloin kaikki yritykset alkavat maksattaa menojaan kansalaisilla??? Esim. vaikka finnair vero?

Kyllä on surkeaa asua suomessa kun rahaa kerätään köyhiltäkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu