parisuhteen talouspuoli

-yksinhuoltaja-

Ajattelin, että saisin täältä objektiivisia kommentteja ratkaisuni järkevyydestä. Eli olen eronnut yh-äiti. Eron jälkeen etsin uutta aviopuolisoa mutta törmäsin vain sitoutumishaluttomiin miehiin ja tuntuu, että sydämeni särkyi. Sitten lopulta tapasin nykyisen miesystäväni, jonka kanssa olemme olleet pari vuotta. Talvella kirjoittelin tänne suhteen ongelmista. Hän oli ottanut salaa oman asunnon, ettei aina tarvitisisi olla meidän kanssa, kun lapsistakin tulee ääniä. Se oli minulle liikaa ja lopulta päädyin eroon. Laitoin välit poikki. Minulla oli lyhyehkö seurustelusuhde siinä välissä. Mies vannoi ja vakuutti, että on tosissaan eikä etsi mitään vähemmän vakavaa kuin puolisoa. Mutta jätti minut ihan yllättäen yksi yö tekstarilla. Olin surullinen ja kerroin tilanteen ex-miesystävälleni. Hän halusi jatkaa kanssani. Hänellä on edelleen tuo oma asunto (en tiedä missä). Hän on perheessämme nyt vapaapäiväni ja välillä tulee myös arki-iltoina käymään. Hän on korjannut paljon aiemmasta ja tuntuu, että hän oikeasti satsaa suhteeseemme. Mutta sitten on edelleen tämä suhteen varjopuoli. Nyt esim haluaisimme lähteä matkalle, mutta kustannukset lankeaisivat minulle. Sanoin, että parempi olisi, että ensin maksaisin velkani pois. Matka veisi noin 1000 euroa ja sillä saisin jo hyvän osan veloista pois. Mutta hän on sitä mieltä, että minun pitäisi satsata matkaan. Mutta olen edelleen kahden lapsen yh-äiti. Kyllä minä maksan elokuvat ja uimahalliliput ja ruoat jne mutta matka on jo hieman kalliimpi juttu. Ystäväni sanoi, että tämä on jo kolmas mies, jota elätän, ja hän on oikeassa. Elätin aikoinaan aviomieheni eli maksoin aina matkat ja vuokrat ja sähköt ja tietokoneet ja puhelimet jne. Toinen mies sitten jätti minut velkoihin. Nyt tämä kolmas mieheni ei vaadi minua ottamaan velkaa mutta kyllä hän olettaa, että maksan aina kaiken, jos johonkin menemme. Minä olen aina haaveillut sellaisesta parisuhteesta, että saisin mieheltä jotain taloudellistakin tukea, mutta käytäntö on osoittautunut erilaiseksi. Teen niin paljon töitä kuin yh-äitinä jaksan. Enempää en jaksa kuin mitä nyt teen eli teen 4-päiväistä työviikkoa. Lääkäri on sanonut, että minulla on synnynnäinen immuunipuutos, jonka vuoksi vuosien mittaan työkykyni on alentunut toistuvien infektioiden ja niiden synnyttämien autoimmuunireaktioiden vuoksi (väsyn herkästi). No, tällainen on tilanteeni. Joskus vaan niin toivoisin, että elämä olisi taloudellisesti vähäsen helpompaa...

14

491

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • simasuuneiti

      Miksi ihmeessä sinun pitäisi maksaa molempien matkat?

      Nyt on aika pysähtyä miettimään miksi keräät ympärillesi tuollaisia miehiä. Mikä on se käyttäytymistapa, jota toistat?

      Muutenkin olisi hyvä hetki pysähtyä ja opetella elämään ihan ilman jotain miestä kuvioissa. Laita talousasiasi kuntoon, keskity lapsiisi ja kerää voimia, ehdit kyllä seurustella myöhemminkin elämässä.

      • -yksinhuoltaja-

        No minä olin pari vuotta ihan yksin tapaamatta yhtään ketään ennen kuin tapasin nykyisen miesystäväni, enkä sen takia aio laittaa suhdetta poikki, että haluaisin olla yksin. En halua olla yksin. En pitänyt siitä kahdesta vuodesta, kun olin ihan yksin. Kyllä se meni, mutta en sitä yksinäisyyttä vapaaehtoisesti valitse toistamiseen. Minulla on kohtalaisen isot tulot ja oma velaton asunto, joten perustalous on kohtalaisen hyvällä tolalla. Halusin suorittaa erään tärkeän tentin, joten keväällä otin palkatonta vapaata ja sen takia talouskin hieman heilahti. Mutta mieluummin kyllä korjaisin heilahtaneen talouden kuin laittaisin rahat matkusteluun :(.
        Sitä en tiedä, miksi miehet aina olettavat, että minä olen se maksumies :(.


      • Namma
        -yksinhuoltaja- kirjoitti:

        No minä olin pari vuotta ihan yksin tapaamatta yhtään ketään ennen kuin tapasin nykyisen miesystäväni, enkä sen takia aio laittaa suhdetta poikki, että haluaisin olla yksin. En halua olla yksin. En pitänyt siitä kahdesta vuodesta, kun olin ihan yksin. Kyllä se meni, mutta en sitä yksinäisyyttä vapaaehtoisesti valitse toistamiseen. Minulla on kohtalaisen isot tulot ja oma velaton asunto, joten perustalous on kohtalaisen hyvällä tolalla. Halusin suorittaa erään tärkeän tentin, joten keväällä otin palkatonta vapaata ja sen takia talouskin hieman heilahti. Mutta mieluummin kyllä korjaisin heilahtaneen talouden kuin laittaisin rahat matkusteluun :(.
        Sitä en tiedä, miksi miehet aina olettavat, että minä olen se maksumies :(.

        Oikeasti on tosi kurjaa, jos sinulla on järjestään sellaisia miehiä, jotka maksattavat kaiken sinulla. On hyvä tosiaan kysyä itseltään, että miksi näin on, kuten simasuuneiti tuossa yllä jo kirjoittikin. Sinun ei siis tosiaankaan kuulu maksaa miehen matkaa!! Ja muutenkin, lopeta_miehen_elättäminen, siinä varmaan aika nopeasti näkee, onko mies valmis satsaamaan tosissaan suhteeseen, kuten asian itse ilmaisit. Ja olethan ottanut asian keskusteluun miehen kanssa?


    • sanon vaan

      Miksi lähteä matkalle lainkaan jos on velkaa. Ensin velka pois ja sitten matkalle. Ja Olet todella naiivi jos makselet kaiken miehen puolesta. Asia on yksinkertainen. Jos mies ei maksa puolia matkasta niin jää kotiin ja lähdet yksin. Toiseks mies ei ole mitään osoittanut et haluaa kunnolla seurustella. Voi olla et kärkkyy vaan ilmasta matkaa ja sen jälkeen selittää ettei olekkaan valmis sitoutumaan..

    • voi, voi

      Sanot ettet kestä yksin ja olet mielummin tuon kanssa. Mitä siis valitat? Senkus elätät sitten hyväksikäyttäjiä. Et halua miettiä etkä nirsoilla, et halua elää yksin, parempi pummin kanssa. Et halua miettiä, miten onnistut valitsemaan elättejä: hehän ovat kaikki eri ihmisiä, vain sinä olet yhteistä.

      Joten mikäs siinä. Ole maksamatta velkasi, elätä miehesi ja ole onnellinen.
      Joskus täytyy valita. Joskus miehensäkin täytyy valita. Joskus vika löytyy peilistä. Jos ei osaa etsiä oikeaa, eikä vaatia oikeaa, pitää vissiin kestää sitten väärää.
      Ei tule taloudellisesti helppoa pummien kanssa. Semmoista se on.

      Tuon kaltaiset tyypit kyllä haistavat helpon rahan ja maksumiehen. Ei kaikki ihmiset vain ota, ei kaikki odota toisten olevankaan aina maksumiehiä. Ei kaikki miehet oletakaan sinun olevan aina maksumies: sinä vaan valitset ne, ketkä olettaa.

      Vaihtoehtoina sinulla olisi erota ja hankkia elämä, kuten harrastuksia, ja ystäviä, että elämässäsi ei olisi ihan yksinäistä, vaikkei miestä olisikaan, etsiä mies, ja katsoa hiukan kenet valitset, miksi valitset ja miettiä miksi toistat virheitäsi. Kun saisit elämäsi muutenkin kuntoon, itsetuntosi kuntoon, ympärillesi muitakin jne. oppisit ehkä vähän karsimaan, sinulla olisi siihen myös rahkeita. Saattaa olla, että löytäisit jonkun kunnollisenkin aikaa myöden.

      Tai, olla tuon kanssa, maksaa kaikki ja olla sitten valittamatta, jos et muuhunkaan kerran pysty.

      Tai erota, olla tekemättä mitään eri tavalla, olla tosi yksin ja huolia taas ensimmäinen joka vastaan kävelee, - joka todennäköisesti on taas joku lokki.

      Epätoivo ja pelko on huonoja kavereita neuvomaan kenet kannattaa valita. Puhumattakaan surkeasta itsetunnosta ja siitä, että kuvittelee että suhteessa vaan toisen pitää aina maksaa: edes leffalippuja. Ostaako sinä miehesi meinasit?

      Yksin voi olla olematta yksin. Jopa sinkku-yksinhuoltajana voi olla elämää, etenkin kun sanot että tulosi ovat hyvät = sinulla on varaa siihen.
      Ittepähän elätät ja itelles otat. Sinä olet vastuussa sinusta ja lapsista. Se siitä, ei se sen kummempaa ole.

      • -yksinhuoltaja-

        Tiedän, että puhut asiaa. Itse asiassa olen nyt hankkinut vihdoin harrastuksen (en ole kylläkään uskaltanut kertoa sitä miesystävälleni). Vaikka ex-mieheni naureskelee, että minä soittaisin sähkökitaraa, niin minusta se on ihan hyvä juttu, kun tykkään vähän hevimmästä musiikista ja samalla siinä on meillä yhteinen harrastus lapseni kanssa. Minulla on myös hyvä työ tällä hetkellä, joskin väliaikainen, ja kivat työkaverit, siitä olen todella tyytyväinen. Ja olen saamassa jatkotutkintoni päätökseen eli talous siitäkin sitten paranee :). Ystäviä minulla on, ei montaa, mutta on kuitenkin hyviä ystäviä.
        Mutta siinä olet kylllä oikeassa, että itsetuntoni on nollassa näissä miesasioissa. Olen yleensä miesten suhteen taipuisa kuin jousi ja otan napisematta vastaan moitteet jne. Nyt miesystäväni uusi ukaasi oli, että jos en ole vielä tehokkaampi siivoamaan kotia, niin hän kurinpidollisena toimena vähentää yhteistä aikaamme. Se kyllä sai minut surulliseksi, koska minä oikeasti yritän pitää kodin siistinä. Hyvä on...eilen olin unohtanut laittaa uudet lakanat kun olin ottanut likaiset pyykkiin. Ja olin unohtanut korjata nuket lattialta. Minulla oli migreeni. Mutta olen yleensä muilta kuin miesystävältäni saanut palautetta, että kotini on siisti ja miellyttävä, oikein kodikas koti, vaikka välillä niitä leluja lattioilta löytyykin lasten leikkien jäljiltä.
        En minä oikeastaan tarkoittanut valittaa tilanteesta. Enkä minä täysin sokea ole, mutta elämässä valinnat eivät ole helppoja. Joskus ei ole helppo nähdä, mitä seuraavan oven takana on, jos sen tien valitsee.


      • Namma
        -yksinhuoltaja- kirjoitti:

        Tiedän, että puhut asiaa. Itse asiassa olen nyt hankkinut vihdoin harrastuksen (en ole kylläkään uskaltanut kertoa sitä miesystävälleni). Vaikka ex-mieheni naureskelee, että minä soittaisin sähkökitaraa, niin minusta se on ihan hyvä juttu, kun tykkään vähän hevimmästä musiikista ja samalla siinä on meillä yhteinen harrastus lapseni kanssa. Minulla on myös hyvä työ tällä hetkellä, joskin väliaikainen, ja kivat työkaverit, siitä olen todella tyytyväinen. Ja olen saamassa jatkotutkintoni päätökseen eli talous siitäkin sitten paranee :). Ystäviä minulla on, ei montaa, mutta on kuitenkin hyviä ystäviä.
        Mutta siinä olet kylllä oikeassa, että itsetuntoni on nollassa näissä miesasioissa. Olen yleensä miesten suhteen taipuisa kuin jousi ja otan napisematta vastaan moitteet jne. Nyt miesystäväni uusi ukaasi oli, että jos en ole vielä tehokkaampi siivoamaan kotia, niin hän kurinpidollisena toimena vähentää yhteistä aikaamme. Se kyllä sai minut surulliseksi, koska minä oikeasti yritän pitää kodin siistinä. Hyvä on...eilen olin unohtanut laittaa uudet lakanat kun olin ottanut likaiset pyykkiin. Ja olin unohtanut korjata nuket lattialta. Minulla oli migreeni. Mutta olen yleensä muilta kuin miesystävältäni saanut palautetta, että kotini on siisti ja miellyttävä, oikein kodikas koti, vaikka välillä niitä leluja lattioilta löytyykin lasten leikkien jäljiltä.
        En minä oikeastaan tarkoittanut valittaa tilanteesta. Enkä minä täysin sokea ole, mutta elämässä valinnat eivät ole helppoja. Joskus ei ole helppo nähdä, mitä seuraavan oven takana on, jos sen tien valitsee.

        Yhä vaan surullisemmaksi tulen, kun luen lisää tarinaasi. Ei tuo mies ole oikeasti sinun arvoinen. Ja siis MITÄ! Mies kurinpidollisena toimena vähentää yhteistä aikaanne, jos kotisi ei ole putipuhdas. Ei hyvänen aika, entä jos vain jättäisit miehen ihan kurinpidollisena toimenpiteenä ja siivoaisit hänet samalla elämästäsi.

        Mietin vain, että millainen mies on aiemmin ollut (kerroit, että hän on korjannut paljon aiemmasta), kun teidän uuden suhteen aikana heittelee tuollaista? Ja noita varmaan on tiedossa lisää, milloin mistäkin asiasta. Kuulostaa ihan siltä, kuin mies olisi vapaamatkustaja teidän suhteessa ja sinä kiltti kynnysmatto, jota voi kohdella miten vain ja vielä maksattaa kaiken sinulla.

        Olen oikeasti sitä mieltä, että vaikkakaan ne valinnat eivät ole aina helppoja, niin nyt kyllä kannattaa sulkea tämä ovi ja kurkistaa toisen oven taa! Ja samalla ottaa napakampi linja miesten kanssa. Sinä pärjäät erinomaisesti niin taloudellisesti kuin henkisesti ilman tuollaista miestä. Ja vielä, kiltteys on hieno asia ja ominaisuus ihmisessä, mutta monesti sen varjopuolena on riski tulla hyväksikäytetyksi tavalla tai toisella, joten kiltteyteen rajansa.

        Pää pystyyn ja kaikkea hyvää :)


      • Grrrrrrrrrrrrrrrrrrr
        -yksinhuoltaja- kirjoitti:

        Tiedän, että puhut asiaa. Itse asiassa olen nyt hankkinut vihdoin harrastuksen (en ole kylläkään uskaltanut kertoa sitä miesystävälleni). Vaikka ex-mieheni naureskelee, että minä soittaisin sähkökitaraa, niin minusta se on ihan hyvä juttu, kun tykkään vähän hevimmästä musiikista ja samalla siinä on meillä yhteinen harrastus lapseni kanssa. Minulla on myös hyvä työ tällä hetkellä, joskin väliaikainen, ja kivat työkaverit, siitä olen todella tyytyväinen. Ja olen saamassa jatkotutkintoni päätökseen eli talous siitäkin sitten paranee :). Ystäviä minulla on, ei montaa, mutta on kuitenkin hyviä ystäviä.
        Mutta siinä olet kylllä oikeassa, että itsetuntoni on nollassa näissä miesasioissa. Olen yleensä miesten suhteen taipuisa kuin jousi ja otan napisematta vastaan moitteet jne. Nyt miesystäväni uusi ukaasi oli, että jos en ole vielä tehokkaampi siivoamaan kotia, niin hän kurinpidollisena toimena vähentää yhteistä aikaamme. Se kyllä sai minut surulliseksi, koska minä oikeasti yritän pitää kodin siistinä. Hyvä on...eilen olin unohtanut laittaa uudet lakanat kun olin ottanut likaiset pyykkiin. Ja olin unohtanut korjata nuket lattialta. Minulla oli migreeni. Mutta olen yleensä muilta kuin miesystävältäni saanut palautetta, että kotini on siisti ja miellyttävä, oikein kodikas koti, vaikka välillä niitä leluja lattioilta löytyykin lasten leikkien jäljiltä.
        En minä oikeastaan tarkoittanut valittaa tilanteesta. Enkä minä täysin sokea ole, mutta elämässä valinnat eivät ole helppoja. Joskus ei ole helppo nähdä, mitä seuraavan oven takana on, jos sen tien valitsee.

        Oikein häijyä tekee kun tuon lukee. Eikö asunto ole sinun, mitä kanttia tuolla siipimiehellä on arvostella yhtään mitään. Sinuna vähentäisin kyllä yhteisen ajan nollille ja osoittaisin ovea. Mutta sitä saa mitä tilaa.
        Ei voi kuin ihmetellä mistä näitä hyväksikäyttäjiä sikiää. Ilmeisesti naisten epätoivoinen yksinäisyyden pelko on hyvä maaperä kaikenlaisille luusereille toimia. Elämässä on paljon muitakin arvokkaita asioita, ystäviä, harrastuksia opiskelua, matkoja. Opettele arvostamaan itseäsi sinuna, äläkä miehen liitteenä.
        Älä ihmeessä ala siipiveikon matkan maksajaksi.


      • jokainen ottaa itell
        -yksinhuoltaja- kirjoitti:

        Tiedän, että puhut asiaa. Itse asiassa olen nyt hankkinut vihdoin harrastuksen (en ole kylläkään uskaltanut kertoa sitä miesystävälleni). Vaikka ex-mieheni naureskelee, että minä soittaisin sähkökitaraa, niin minusta se on ihan hyvä juttu, kun tykkään vähän hevimmästä musiikista ja samalla siinä on meillä yhteinen harrastus lapseni kanssa. Minulla on myös hyvä työ tällä hetkellä, joskin väliaikainen, ja kivat työkaverit, siitä olen todella tyytyväinen. Ja olen saamassa jatkotutkintoni päätökseen eli talous siitäkin sitten paranee :). Ystäviä minulla on, ei montaa, mutta on kuitenkin hyviä ystäviä.
        Mutta siinä olet kylllä oikeassa, että itsetuntoni on nollassa näissä miesasioissa. Olen yleensä miesten suhteen taipuisa kuin jousi ja otan napisematta vastaan moitteet jne. Nyt miesystäväni uusi ukaasi oli, että jos en ole vielä tehokkaampi siivoamaan kotia, niin hän kurinpidollisena toimena vähentää yhteistä aikaamme. Se kyllä sai minut surulliseksi, koska minä oikeasti yritän pitää kodin siistinä. Hyvä on...eilen olin unohtanut laittaa uudet lakanat kun olin ottanut likaiset pyykkiin. Ja olin unohtanut korjata nuket lattialta. Minulla oli migreeni. Mutta olen yleensä muilta kuin miesystävältäni saanut palautetta, että kotini on siisti ja miellyttävä, oikein kodikas koti, vaikka välillä niitä leluja lattioilta löytyykin lasten leikkien jäljiltä.
        En minä oikeastaan tarkoittanut valittaa tilanteesta. Enkä minä täysin sokea ole, mutta elämässä valinnat eivät ole helppoja. Joskus ei ole helppo nähdä, mitä seuraavan oven takana on, jos sen tien valitsee.

        Tarkennuksia:
        - Et koskaan nää tulevaisuuteen, et vaikka kävisi jollain ennustajalla. Sellaisia kun ei ole. Että ei ne valinnat siitä helpotu. Et tule ikinä elämässäsi semmoiseen tilanteeseen että näkisit mitä seuraavan oven takana on: kuten ei meistä kukaan.

        - Valinnat ovat usein yksinkertaisia, eivät helppoja.

        - Tämäkin valinta on hyvin yksinkertainen. Joko elätät ja siedät, tai sitten et.

        - Joko kasvat aikuiseksi tai et. Se ei ole kivutonta eikä helppoa, mutta joko teet niin tai roikut.
        Joko maksat tai sitten olet ennemmin vaikka yksin.
        Joko siedät tuota tai sitten et.
        Joko olet nyssykkä orja, tai sitten vahva nainen.
        Joko luotat siihen että jonain päivänä tai vuonna, joku parempi tulee vastaan ja sinä pystyt rakentamaan ITSE omaa elämääsi siihen saakka... Tai sitten et.
        Joko lähdet sokeasti, ilman kristallipalloa. Tai et.
        Joko valitset tai et.

        Se siitä. Kukaan ei ole koskaan luvannut etteikö elämässä olisi vaikeaa, että yksinkertaisuus on helppoa, ettei joutuisi valitsemaan kahdesta pahasta pienempää, tai aina tulisi lievityksiä. On vaikeaa, yksinkertaisetkin valinnat voi olla kipeitä, voi olla ettei tässäkään ole kuin kahdesta pahasta pienemmän valitseminen ja lievityksiä (=uutta hyvää suhdetta) ei näy sitten seuraavaan 7 vuoteen.

        Itselleni tuo olisi silti helppo valinta, sinulle se on mitä on. Me olemme erilaisia, mutta tilanne ei siitä muutu. Se on voi, voi ja sillee.


    • simasuuneiti

      No, pyysit objektiivisia kommentteja ja tässähän niitä on tullut. Toistaiseksi kaikki ovat olleet sitä mieltä, että sinun ei kuulu maksaa miehen matkoja eikä muitakaan tekemisiä. Ja minun lisäkseni joku muukin on kyseenalaistanut sen miksi keräät ympärillesi hyväksikäyttäjämiehiä.

      Mutta sinä teit jo selväksi että parisuhteesta et luovu ja yksin et halua olla, joten turhaan täällä kukaan omaa aikaansa sinulle kirjoittamiseen tuhlaa. Haluat olla maksullisten miesten kanssa mieluummin kuin yksin, joten jatka toki samaan tapaan.

    • SameButNotSame

      Hyväksikäyttäjä miehet on epätoivoisessa tilanteessa itse, usein vähävaraisia, ehkä konkurssi takana tms. Alkoholisimia. Kyllä siinä suhde äkkiä syntyy kun on kaksi epätoivoista vastakkain. Itse rakastuin vuosi sitten myös tällaiseen mieheen, suhteen loppupuolella kun selvisi pikkuhiljaa etten aio häntä sen enempää elättää hän sanoi että oli kanssani vain koska tiesi että tililläni on enemmän rahaa kuin hänellä, oli kyliltä kuullut, itse en ollut sellaista mainostanut. Suhde loppui koska hän pyöritti montaa muutakin naista samaan aikaan. Ehkä olisin elättänytkin häntä jos ei olisi ollut näitä muita naisia. En ole kuitenkaan yh vaan ihan sinkku ihminen mutta muuten ehkä samankaltainen nainen eli ymmärrän hyvin tilanteen. Suosittelen kyllä eroa minäkin ja elämistä pystypäin ihan itsenäisenä.

    • kokemusta..

      Missä on selkärankasi nainen?

      Mies (ja muut ihmiset) kohtelevat sinua ihan niin kuin sinä heille viestität, että sinua saa kohdella.

      Sinulle siis saa valittaa, sinulta saa vaatia, sinulle sälytetään taloudellinen vastuu, vastuu suhteesta. Hirvittävä määrä vastuita eikä tässä kaikki.

      Sinä maksat velkasi nyt pois. Matkalle lähdet, vasta kun miehellä on varaa maksaa oma matkansa.

      Sinun luoksesi ei ole asiaa, jos ei tule ruokakuluihin jakajaa.

      Et halua olla yksin - siksi siedät mitä vain, jotta sinun ei tarvitsisi olla yksin. Mietipä onko tässä mitään järkeä.

    • ollalllalla

      Rahalla et rakkautta saa, etkä itsesi "myymisellä".

    • mössöliini

      Luin tuon kaiken ja alkoi tuntumaan ... valitettavasti ... että onko sulla kaikki muumit laaksossa ? Oletettavasti täytyisi jotenkin ensin osata olla yksin ja opetella olla onnellinen yksin .. toinen ihminen ei voi tehdä sinua kuin onnettomaksi jos et ole perusonnellinen, mikä käsitys noista sun kirjoituksista tuli. Kun on yksin onnellinen pystyy olemaan onnelinen toisen kanssa. elämme täällä vain yksin ... loppupeleissä ... opettele olemaan onnellinen, tekemään elämästäsi onnellinen ... ota sitten toinen ihminen rinnallesi kävelemään vierellesi ... olette molemmat sitten onnellisia ... ei toisen tehtävä ole tehdä toista onnelliseksi, se pitää tehdä itse ... äläkä hullu elätä niitä miehiä ... huh !!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1998
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1037
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      877
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      763
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      751
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      13
      725
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      686
    8. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      685
    9. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      669
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      210
      668
    Aihe