linkkejä. Palstalta en aiemmin ole löytänyt näitä kaikkia tietoja samoin kuin en Lääkelaitoksenkaan sivustoilta. Haluaisin tietää, millaisia iho-oireita tavallinen aspiriini, jota käytetään verenohennustarkoituksessa, aiheuttaa? Kohteliaimmin kiitoksia vastauksesta.
http://hyvaterveys.fi/artikkelit/?c=Terveys&a=518
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aspiriini
http://yle.fi/uutiset/ala_laakitse_influenssaa_aspiriinilla/1157584
http://www.isvet.fi/tiedotteet/asetosalisyylihappo.pdf
http://hyvaterveys.fi/artikkelit/?c=Terveys&a=518
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aspiriini
http://yle.fi/uutiset/ala_laakitse_influenssaa_aspiriinilla/1157584
http://www.isvet.fi/tiedotteet/asetosalisyylihappo.pdf
Vastaukset 1
Vanhimmat
En ole kuullutkaan, että asetosalisyylihappo aiheuttaisi iho-oireita, mutta tietenkin se mahdollista jonkin kohdalla voi olla.
Itse olen käyttänyt verenohennustarkoituksessa asetosalisyylihappoa tuotenimellä Primaspan jo noin 15 vuotta, annostus alussa 50mg/vrk, sitten 100mg/vrk ja nykyisin yhdistelmälääkkeen osana taas 50mg/vrk. Ei ole ollut mitään iho-oireita. Toki tuotteen mukana on varoitus "•jos olet yliherkkä (allerginen) asetyylisalisyylihapolle, jollekin valmisteen apuaineelle tai muille tulehduskipulääkkeille"
Ja tuo primaspan on siis enterotabletti eli kestää vatsahapot ja liukenee vasta ohutsuolessa.
Miksi sinua juuri nuo iho-oireet kiinnostavat?