Sata vuotta Suomessa toimineessa helluntailiikkeessä näkyy edelleen sen ensimmäisten suomalaisten jäsenten yhteiskunnallinen asema. Helluntailaisuuden puheet muistuttivat työväenliikkeen vappupuheita. Musiikissa on kaikuja marssilauluista.
Herätyskokoukset isoissa kaupungeissa vetivät 1900-luvun alkuvuosikymmeninä erityisesti työläisiä. Yksi syy tähän on Ensimmäisen maailmansodan kahtia jakama yhteiskunta.
- Ensimmäisen maailmansodan jälkeen työväestön keskuudessa kaipuu hengellisiin asioihin oli olemassa, mutta sitä oli vaikea kanavoida ”valkoisen kirkon” kautta, kertoo Suomen Helluntaikirkon vasta valittu toiminnanjohtaja Esko Matikainen.
Työväenliikkeen perintö näkyy siinä, millaista musiikkia herätyskokouksissa on käytetty ja millaisia puheita on arvostettu.
- Jos ajattelee alkuvaiheiden kuvauksia, työväenliikkeen vappupuheet ovat parempi vertailukohta kuin kirkolliset saarnat. Meillä arvostetaan vapaamuotoisia puheenvuoroja ja soittokunnat ovat olleet aina vahvoilla, Matikainen luettelee työväenliikkeen vaikutuksia.
Helluntailaiset eivät kuitenkaan ajaneet työväenaatetta, sillä politiikkaa pidettiin epäilyttävänä ja yhteiskunnasta pyrittiin erottautumaan. Ennakkoluulot koulutusta ja yhteiskunnallisia asioita kohtaan ovat viime vuosikymmeninä hävinneet.
- Lapsuudessani tunsin ihmisiä, jotka olivat ylpeitä siitä, etteivät olleet käyneet äänestämässä sitten uskoon tulonsa, muistelee Matikainen.
- Tämä on muuttunut lyhyessä ajassa. Nyt kehotetaan seurakuntalaisia äänestämään ja osallistumaan muutenkin yhteisten asioiden hoitoon, sanoo Matikainen, joka toimii Helsingin Saalem-seurakunnan pastorina.
Helluntailaisuuden historiasta ja yhteiskuntasuhteista lisää sunnuntain 24.6. Horisontissa, Yle radio 1 klo 11.
http://www.kotimaa24.fi/uutiset/kotimaa/8543-helluntailaisuudessa-nakyy-tyovaenliikkeen-perinto
Pitääpi kuunnella tuo radio-ohjema sunnuntaina.
Helluntailaisuudessa näkyy työväenliikkeen perintö
5
112
Vastaukset
- 12+1
Jos haluaa kuulla Helluntaiherätyksestä, ei pidä kysyä helluntaikirkkolaiselta.
Heillä on omat versionsa historiasta.
Helluntaiherätyksen historia ei ole Helluntaikirkon historia.
Me, jotka muistamme, tiedämme, että sitä herätysliikettä ei enää ole. Se hajoitettiin ja vallattiin.
Helluntaikirkko edustaa aivan muita oppeja, vaikka käyttää nimessään "Helluntai"-nimeä, näin heidän ei ole tarvinnut itse rakentaa kirkkorakennuksiaan, sen toimintaa, rahoitusta, sen kaikki hallinta on vain siirretty heidän nimiinsä. - KTS (Ei kirj.)
Helluntaiherätyksen alkuaikoina oltiinkin hyvin lähellä alkuseurakunnan pasifistista kommunismia. K.A.Pohjakallio kirjoitti aikoinaan hyviä kirjoja tästä.
Nykyään liike on muuttunut ameriikoista johdetuksi rasistis-militaristis-siionistis-nurkkakuntaiseksi sekametelisopaksi.- 13
Näin on veli kootee!
Muistanpa vielä lapsuudestani ne ajat kun oikeat saarnaajat (ei mitkään puolikoulutetut "pastorit") pomppivat mikrofoonin takana ja sieltä raamattua heilutellen julistivat parannusta ja heittivät riivaajat ulos takaovesta, niin että kolina kävi.
Kuoro lauloi puhtaassa Hengessä, ei millään Nylon Beat-tyylillä, joka on rasittavaa nyky-hellareissa, kaikki on äitelää, kuin vaahtokarkkia samppanjassa. Oksettaa. Ei vanhaa kunnon henkeä.
Älä kuitenkaan loukkaa juutalais-siionisteja, he ovat ihan porukkaa kuin nämä. - KTS (Ei kirj.9
13 kirjoitti:
Näin on veli kootee!
Muistanpa vielä lapsuudestani ne ajat kun oikeat saarnaajat (ei mitkään puolikoulutetut "pastorit") pomppivat mikrofoonin takana ja sieltä raamattua heilutellen julistivat parannusta ja heittivät riivaajat ulos takaovesta, niin että kolina kävi.
Kuoro lauloi puhtaassa Hengessä, ei millään Nylon Beat-tyylillä, joka on rasittavaa nyky-hellareissa, kaikki on äitelää, kuin vaahtokarkkia samppanjassa. Oksettaa. Ei vanhaa kunnon henkeä.
Älä kuitenkaan loukkaa juutalais-siionisteja, he ovat ihan porukkaa kuin nämä.Juutalais-siionistit ovat pääosin hyvää porukkaa. Ns. kristillis-fundamentaaliset siionistit ovat kauhistus maan päällä.
- 27
KTS (Ei kirj.9 kirjoitti:
Juutalais-siionistit ovat pääosin hyvää porukkaa. Ns. kristillis-fundamentaaliset siionistit ovat kauhistus maan päällä.
Ameen. Heitä kavahtaa sekä Herra, että isä Mooses.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812946Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka582338Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151747
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261709Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661327
- 591263
- 681253
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781203