Hobby 560 Kmfe - muita samanlaisia pohjaratkaisuja?

asuntovaunukuumeessa

Olemme hankkimassa asuntovaunua ja silmääni pisti Hobby 560 Kmfe, joka olisi lähes täydellinen ratkaisu meidän 4-henkiselle perheelle. Ei tarvitisisi olla sänkyjä tekemissä ja pöytä olisi keskellä. Ainoastaan tuo Hobby merkkinä hieman mietityttää. Onko muilla merkeillä vastaavia pohjaratkaisuja?

Entä Hobby ylipäätään? Onko se hyvä vai huono vaunu?

10

957

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asuntovaunukuumeessa
      • gogledeth

        Vastaus on ja hobbyssa hinta/laatu hyvä.


      • ap
        gogledeth kirjoitti:

        Vastaus on ja hobbyssa hinta/laatu hyvä.

        Missä merkeissä ja malleissa?
        On ihan hakuammuntaa, kun yrittää netin kautta löytää sopivaa/samanlaisia pohjaratkaisuja?


      • gogledeth

      • gogledeth

      • ap

    • Hobbyilija

      Juuri ostettu uusi 560 kmfe hobby ja voimme sanoa useamman Hobbyn kokemuksella että hinta - laatu suhde on kyllä kohdillaan. Perus Hobbyssä on kaikki asiat mitä tarvitsee ja usein enemmän kuin kilpailijoilla mutta hinta on erittäin kilpailukykyinen.

      Ja eihän millään vaunulla oikeasti ole kivaa talvella töheltää, me päätimme ettei edes yritetä joten Hobbyn eristys riittää. Kesällä mennään hippulat vinkuen paikasta toiseen ja ne kausipaikkalaiset paikallaan istujat kaljalasiensa kanssa on ihan eri porukkaa =)

    • Karavaanitar

      Ostakaa vaan. Nuo petien laittamiset illalla ja aamulla purkamiset äkkiseltään ei kuullosta pahalta, mutta enemmänkin vaunun kanssa reissanneena osaa antaa arvoa niinkin ´vähäpätöiselle´ asialle; että ovat valmiina. Meilläkin 2 aikuista 2 lasta. Aamupalaa kun valmistelen, saa lapset sitten odottaessaan piirrellä pöydällä tahi väritellä kuvakirjojansa. Eikä tarvii sitä petiä ensin purkaa jotta päästään syömään. Saa isäntäkin loikoilla valmiilla pedillä tarpeen vaatiessa, vaikka pienen patikoinnin jälkeen. Ja likat rakastaa lukea kirjojaan omissa punkissaan kun on sateinen ilma. Siinä onkin sitten mukava laitella vähän hienommin ateriaa pöytään kun on ´oikea´ ruokapöytä.

      Ainoa miinus tuossa mallissa on, että keittiön ja pöydän väliin jää hitusen liian vähän tilaa, ei mahdu ohittamaan kokkaillessa olevaa ihmistä noin vain. Pitää vähän ´litistää´ , vaikka normaalipainoisia ollaankin. Ja se allas mh:n vieressä, eikä ole ahdettu sinne toilettiin. Siitä isot pojot. Paljon mukavampi siinä on sängyllä istuessa värittää naamansa kun ahtaassa wc:ssä. Pienistä keittiön epäkohdista huolimatta voin sanoa että Hobby on aivan mainio vaunu. Lämpimästi suosittelen. Ilmoitteltes jos tuli hankittua. Mielenkiinnosta.

    • vaunun vuokraaja

      2013 vuoden malleissa on ns. Slim jääkaappi joka on kapea ja korkea, tilaavuus sama kuin vanhemmassa mallissa mutta antaa pikkusen lisää senttäjä pöytäryhmän ja keittiön väliin. Tosi toimiva pohja muutenkin. Hyvä on myös Hobbyn 545 KMF, suosittelen. Itselläni on ollut molemmat. Hinta/laatu ok ja takuu pelaa, ainakin Best caravanin kanssa!
      www.kodinkorjaus.fi

    • Puhaltaakin

      Harmaatuonti Hobbyssä on yleensä Rumatikki.Muissa keskuslämmitys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2016
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1065
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      880
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      261
      768
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      759
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      739
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      689
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      676
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      672
    Aihe