olen vuokraamassa mahdollisesti tässä kesän aikana asuntovaunua. Minulla on Mersu, c-mallin farkku 220 diesel. käsittääkseni autollani saisi vetää (jos oikein tulkitsen) 1500 kg vaunua. vuokralle olisi tarjolla todella iso vaunu, jonka omamassa 1450kg ja kokonaismassa 1850kg. jos tavaraa on vaan vaatekerran verran mukana, onko järkevää lähteä tuollaisella kokoonpanolla liikenteeseen? onko kokemusta?
asuntovaunun ja auton massat yms...
wannabekaravaanari
7132
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei ole kokemusta kun tuonhan tietää jo,sinne tulee painoa paljon enemmän,vedet kaasut,ja kaikki muu .
Ja vaikka ei tulisi niin on se mersu niin pieni auto ettei sillä kannata lähteä vetämään kun ei se sun mersun paino edes riitä.
Osta oikea mersu e sarjanen sekin on melkoisen kuppanen vetoautoksi.Osta auto jolla on hyvä ajaakkin.
c sarjanen on tyhjän kärrin vetoon,ja yhden tai korkeintaan kahden henkilön auto,ei siihen sovi mitään.e sarjanenkin on kuppaisen pieni.
Vaihda edes merkki ennen kuin suunittelet sen vaunun vetoa sulla ei kestä perä ja kartaanit ja vetonivelet.
Voihan sitä vaunua siirrellä täällä kotimaassa, vaikka olisi painot siellä ylärajoillakin. Mutta sitten varsinainen matkailu ja pitkät matkat? Pieni kevyt vaunu perään, on kuin eri maailmasta. Ei henkilöautoja ole tarkoitettu raahaamaan painavaa matkailuvaunua. Omamassa noin 1000 kg tulee tosi kepeästi c mersun perässä.
Paappa harkintaan.
On Fiat Groma ,neliveto 1995 ,jo menee köykäsesti
sinusta "ei koskaan" reppanasta on tullut verneri?
Niin no mersuhan se olla pitää jos meinaa vaunua vetää!!!!!!!!!
Mersu 220 D ja 1,5 ton vaunu? Se on tientukko jos mikä! Älä vuokra sitä vaan joku Poksi!
AINA KANNATTAA VALITA VAUNUN PAINO LÄHELLE MAXIMIA. Silloin on karavaaniharrastus hauskaa. On tilaa tarpeeksi ja naapurit kateellisia.
Hyvää vaunuilua.