Tälle asialle en oikein löytänyt sopivaa paikka mutta ongelma on aito ja oikea!
Sairastuin vakavasti n. 2v sitten, silloin oli ylipainoa ihan riittävästi enkä edes tehnyt asialle mitään. Työkiireet, lounasetu, olut jne..Stressi!
Silloin mitat olivat, valtavat vatsa, pituus 182cm ja paino n. 100kg.
Nyt, pituus ennallaan, paino n.72kg! Olen riutunut, näytän sille myös.
Kysymys kuuluu, voiko joku neuvoa kuinka saan painoa n. 10kg lisää niin ettei se kaikki tulee mahaan? Sinne kyllä näkyisi helposti kertyvän mutta nyt haluaisin painoa tasaisesti niin että edes päälle näyttäisin normaalilta/terveeltä ihmiseltä!
Liikun paljon, sauvakävelyä, pyöräilyä, kävelyä ilman sauvoja, voimistelen, venyttelen, mitä nyt vapaalla oleva kuntoutuva ihminen keksii..
Toisen jalan lihakset ovat suorastaan rapistuneet halvauksen jäljiltä ja sen näkee. Tähän yritän tietenkin treenata salilla.
Liika laihtuminen
Ar1965
1
136
Vastaukset
- öym
Hei!
Suosittelisin ehdottomasti aktiivista kuntosaliharjoittelua. Vähintään kaksi, mielummin kolme kertaa viikkoon ja keskity isoihin lihasryhmiin (jalat, selkä, rintakehä...) Kun lihakset alkavat kehittyä, paino nousee jo muutaman kilon ainakin ja vartaloon tulee ryhtiä ja muotoa. Muista nauttia myös tarpeeksi protskua harjoittelun ohessa. Paras keino olisi varmaan hankkia kuntosalin kautta ammattilaisen tekemä ohjelma. Älä myöskään pelkää "liian" isoja painoja, lyhyet sarjat ja maksimi toistot niin isoilla kun jaksaa!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1087558
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1065286Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1163526Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p253491Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352554Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191876Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3551527Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311356Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?591349