Saanko neuvoja?

Epätoivonen1

Hei,

asun avoliitossa ja avomiehelläni 2 lasta edellisestä avioliitostaan. Aluksi oli oikein kiva, mutta kun mieheni exä pompotteli todella paljon lapsia meille, aloitin kyllästymään niihin. Vihdoin lapset olivat meillä viikottain, mutta ongelmana nyt on se, että vaikka yritän kovasti, että se pieni poika, joka on nyt 9-v, ei tee mitään paitsi olla koko päivän pelaamassa videopelejä. Ei edes yritä mitään, jos sotkee jotain, jättää sotkun, koska tietää, että sen isä tulee sen perässä ja siivoaa. Tai sillä on ihan kauhean sotku omassa huoneessa, mutta kun sen isä sallii sen, ei se mitään. Poika syö tekemällä ärsyttäviä ääniä, kuten jos olisi purukumi suussa, imee muuroja, jättää tyhjät paketit tiskillä tai jääkaapissa eikä heitä roskikseen.

Kuulin, että sen äiti haluaa heittää sen meille kun se on vähän isompana, ja esikoistyttö menisi asumaan äidilleen, mutta en todella haluakaan, että se poika asuisi meillä eikä sen äiti voi erottaa lapsia.

Olen kovin stressaantunut, aika masentunut ja ahdistunut. Lasten isä ei tee mitään kun vaan sallii ja suostuu lasten temppuihin (tosin tyttö on erittäin mukava ja auttaa aina).

Mitä te tekisitte? En haluaisi eron, sillä tämän miehen kanssa olen elänyt iloisesti ja viihtynyt paljon.

2

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olet pulassa

      No niiden lasten isä ja äiti ei selvästikkään ol opettanut mitään tapoja sille lapsille ja varsinkaan sille possu mäiskyttäjälle. Jos aiot sietää niitä lapsia niin sun pitää puhua niiden isälle asiasta. Isän pitää opettaa niille kunnon tapoja ja jos isä ei niin tee niin lapset tekee mitä lystäävät. Ja sun pitää just sanoo siitä isälle et niille lapsille pitää alkaa heti opettaa tapoja eikä sit myöhemmin. niistä tulee muuten huligaaneja ja koulun käyntikin kärsii.

      Ne saa huonoja numeroita ja tolleen. Lapsia pitää rangaista jos ne ei siivoo tai tottele. Ota tylysti videopelit pois jollei tavat muutu. Ja 9 vuotiaan ei todellakaan pitäis pelata videopelejä kaiket päivät. Kaikki lähtee siitä isästä et mitä se sallii lapsien tekevän.

      Mut onnee matkaan kauhukakaroiden kanssa.

    • Järkkyäääää...

      Isän pitää näyttää se Miehenmalli eikä "miehenmalli"!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5080
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      113
      1604
    3. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      48
      1279
    4. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      10
      1209
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1143
    6. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1027
    7. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      76
      989
    8. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      3
      915
    9. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      57
      789
    10. Junan alle

      Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?
      Kajaani
      27
      763
    Aihe