Helsinki putosi; Asuttavuus tasoa mittaavassa 'kisassa'!

Miten Sinä asut?

http://nyt.fi/20120625-helsinki-putosi-monoclen-asuttavuuslistan-ykkoespaikalta/
Mietityttää keidenkä asuntoa ja asumisen tasoa tälläkin mittausmenetelmällä mitataan?

Onko meillä mittarina esim. 'somali-heimon asuttamiseen' tai muuten maahan tulleiden 'kansainvälisten'`( pakolaisten) vaikuttimien mittaaminen vaikuttimena kussakin tarkastelun alla olevissa maissa?

> Miten kansan olosuhteet yleensä - unohtuuko kokonaisuus jos jossain onkin tasoa ja hyvin asiat?

Suomen asumisen olosuhteet ovat nyt siis pudonneet tämän mittaustavan ´mukaan kärkisijalta toiselle pallille!
En edes tiennyt ollaan jollain 'tasolla' tässäkin, - kuten jotkut muut 'onnellisuus' mittarit kertoo samaa meistä!? Olemmeko siis onnellisten maassa!? :)

Kiinnostaisi mitkä asiat ovat yleensä vaikuttamassa näihin mitattuihin sijoituksiin?
Onko esim. runsaalla asunnottomuudella ja 'yömajoitus'-tason asumisella jotain merkitystä lainkaan?

Entä mm. pääkaupunkiseudun osalta asuntojonot mm. kaupungin vuokra-asuntoihin, asumisoikeus asuntoihin ja Hitas-asuntoihin on valtavaa, ja jonot ovat loputtomat, ja lisää tulee varattomammasta nuoremmasta väestä!

Opiskelijoiden asumisen taso ja puutteet ovat joka sykysinen ongelma, meilläkin!

Asumisen hinta vapailla vuokramarkkinoilla on melkoisen korkeaa! Helsingin seudulla esim. kauoungin jne. vuokra-asuntoihin pääsee pelkällä PAKOLAIS-STATUKSELLA ennen valataväestöä parhaiten!
Heidän vuokrathan maksaa kunta ja valtio eli veronmaksajat eli verotustuloista yms. yleensä, jos ei muita tuloja kuin sosiaaliset tuet.

Miten itse koette - oletteko asumisessanne etuoikeutetuja Euroopan tasolla?

2

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oma on

      75 neliömetriä, vaimo ja minä.

    • hikeä ja kyyneleitä?

      Wau, sulla on asiat hyvin, ONNITTELUT!
      Mutta miten sen aidon onnen kanssa, paljon työtä ja tuskaa säästämistäkin kai sen omistamisen kanssa on tehty?
      Joko nyt helpottaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3898
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1937
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1655
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      811
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe