Olen menossa naimisiin Egyptiläisen miehen kanssa,miten edetä,mitä papereita ym?
Miten edetä?
13
271
Vastaukset
- suomessa vihitty
Onko mies suomessa vai egyptissä? Vihitäänkö suomessa vai egyptissä? Kirkollinen vihkiminen vai siviilivihkiminen?
Kysy maistraatista mitä papereita sinä tarvitset ja mitä hän tarvitsee.- Fire
Kiitos.Siviilivihkiminen,Egyptissä.En kuulu kirkkoon
- Varalta viisas
Fire kirjoitti:
Kiitos.Siviilivihkiminen,Egyptissä.En kuulu kirkkoon
Muista avioehto ja että eroasiat hoidetaan täällä ja täkäläisillä laeilla.
Kysy asianajajalta neuvoa noihin. - Fire
Varalta viisas kirjoitti:
Muista avioehto ja että eroasiat hoidetaan täällä ja täkäläisillä laeilla.
Kysy asianajajalta neuvoa noihin.Kiitoksia,näin ajattelinkin.Meidän tapauksessa mies ei ole tulossa Suomeen.
- niinhän sä nyt sanot
Fire kirjoitti:
Kiitoksia,näin ajattelinkin.Meidän tapauksessa mies ei ole tulossa Suomeen.
"Meidän tapauksessa mies ei ole tulossa Suomeen."
Ai ei vai? älä viitsi....... - hahahahahahah
niinhän sä nyt sanot kirjoitti:
"Meidän tapauksessa mies ei ole tulossa Suomeen."
Ai ei vai? älä viitsi.......Joo ei varmaankaan ole tulossa Suomeen, et kai usko siihen itsekään.
- Sinähän sen
niinhän sä nyt sanot kirjoitti:
"Meidän tapauksessa mies ei ole tulossa Suomeen."
Ai ei vai? älä viitsi.......varmasti parhaiten tiedätkin :D. Kaikille Suomi ei tosiaankaan edusta mitään 'lottovoittajien maata', niin kuin täällä jostain syystä halutaan uskoa. Monet kun eivät edes noteeraa Suomea juuri miksikään, pieni ja syrjäinen, nurkkapatrioottinen takapajula Euroopan laidalla, ei mitään erityistä!
- Fire
Sinähän sen kirjoitti:
varmasti parhaiten tiedätkin :D. Kaikille Suomi ei tosiaankaan edusta mitään 'lottovoittajien maata', niin kuin täällä jostain syystä halutaan uskoa. Monet kun eivät edes noteeraa Suomea juuri miksikään, pieni ja syrjäinen, nurkkapatrioottinen takapajula Euroopan laidalla, ei mitään erityistä!
KIITOS ASIALLISISTA VASTAUKSISTA nimimerkit varalta viisas ja sinähän sen tiedät.JToivotan teille onnea ja menestystä!
- Sinähän sen tiedät
Fire kirjoitti:
KIITOS ASIALLISISTA VASTAUKSISTA nimimerkit varalta viisas ja sinähän sen tiedät.JToivotan teille onnea ja menestystä!
Kiitos, Fire! Kaikkea hyvää myöskin sinulle ja puolisollesi.
Vaikka minulla ei egyptiläistä puolisoa olekaan, niin sen verran olen aikaa kyseisessä maassa viettänyt, että tiedän ettei Suomi noin normi-egyptiläisestä erityisen houkuttelevalta asuinmaavaihtoehdolta kuulosta. Ehkä jossain pakettimatkakohteessa työskentelevä siirtotyöläinen näkee asian hiukan eri tavalla :)
Mutta jos nyt noin ylipäätään vertaa sykkivän Kairon elämää Suomeen, niin harvapa sikäläinen olisi valmis muuttamaan tänne Pohjolaan - ja miksi muuttaisikaan.
Itse vihkimisestä en osaa muuta sanoa kuin että tarvitset tietty käännetyn esteettömyystodistuksen ja nykyään apostillan Suomesta. Ja kuten tuossa mainittiinkin, asianajajan käyttämisestä ei ainakaan ole mitään haittaa. Muslimimaissa asianajajan käyttö on melko yleistä silloinkin kun kysymyksessä on uskonnollinen vihkiminen, kuten minulla ja puolisollani. On tapana, että ennen avioliiton solmimista laaditaan molempien osapuolten hyväksymä avioliittosopimus, johon voidaan kirjata liuta kaikenlaisia ehtoja. Alkaen länkkäreitä aina niin kovin kiinnostava mahdollisuus ottaa useampia vaimoja, vaimon oikeus käydä töissä avioliiton solmimisen jälkeen, miehen maksama eroraha ja elatus mahdolisessa avioerotilanteessa, lasten huoltajuuskysymys avioerossa. Itseasiassa tähän sopimukseen voi kirjata määrättömästi kaiken valtakunnan klausuuleja, vain mielikuvitus on rajana. Ja näitä ehtoja voivat esittää kumpikin osapuoli. Valmis, molempien allekirjoittama sopimus legalisoidaan, ja se on täysin oikeustoimikelpoinen paperi.
Sinuna pyytäisin tulevaa puolisoasi selvittämään mitä kaikkia papereita vaaditaan Egyptissä solmittavaa avioliittoa varten. Joissakin maissa vaaditaan ulkomaalaiselta osapuolelta esim. lääkärintodistus, ote rikosrekisteristä yms. Ihan vaan siksi ettei tulisi loppumetreillä ikäviä yllätyksiä.
Me olemme menneet naimisiin miehen kotimaassa lähes kymmenen vuotta sitten. Silloin kaikki oli vielä ihanan simppeliä. Selvitin mitä dokumentteja Suomen lainsäädännön mukaan vaaditaan kun menen naimisiin ulkomailla islaminuskoisen miehen kanssa ja meidät vihkii imaami. Riitti kun oli enlanninkielinen esteettömyystodistus ja henkilllisyystodistus. Liiton rekisteröinti Suomessa tapahtui käyttämällä vihkitodistus maistraatissa, jossa siitä otettiin kopio arkistoitavaksi. Samalla kysyttiin otanko käyttöön mieheni sukunimen, pidänkö oman nimeni vai haluanko kaksoisnimen, ja tämä tieto kirjattiin ylös.
Miehen kotimaassa riittivät samat asiakirjat. Siviilivihkimistä varten olisi pitänyt saapua maahan 30 pvää ennen vihkimistä, uskonnollisessa vihkimisessä ei tällaista sääntöä ollut. Oikeastaan huvittavinta oli että miehen oli vaikeampi päästä naimisiin kuin minun, sillä meitä ei vihitty miehen kotiosavaltiossa, vaan siellä missä hän silloin työskenteli. - suomithai
Fire kirjoitti:
Kiitoksia,näin ajattelinkin.Meidän tapauksessa mies ei ole tulossa Suomeen.
Meinaatko muuttaa yhteen puolisosi kanssa vai asutteko kaukosuhteessa kumpikin omissa kotimaissanne?
Asuinmaan valinta ei ole mikään kiveenhakattu päätös, vaan asuinmaan vaihto on vain lentolipun ostaminen lähimmästä matkatoimistosta. Tällöin kannattaa liitto rekisteröidä jo etukäteen myös täällä Suomessa vaikka kuinka olisitte tykästyneet Egyptiin. - egvaimo
suomithai kirjoitti:
Meinaatko muuttaa yhteen puolisosi kanssa vai asutteko kaukosuhteessa kumpikin omissa kotimaissanne?
Asuinmaan valinta ei ole mikään kiveenhakattu päätös, vaan asuinmaan vaihto on vain lentolipun ostaminen lähimmästä matkatoimistosta. Tällöin kannattaa liitto rekisteröidä jo etukäteen myös täällä Suomessa vaikka kuinka olisitte tykästyneet Egyptiin.Minuakin iinnostaisi tietää, asetutteko asumaan Egyptiin, itselläni myös egyptiläinen mies ja suunnitteilla on asua Kairossa, jossa miehelläni on työpaikka.
- kaarlekisu
Sinähän sen kirjoitti:
varmasti parhaiten tiedätkin :D. Kaikille Suomi ei tosiaankaan edusta mitään 'lottovoittajien maata', niin kuin täällä jostain syystä halutaan uskoa. Monet kun eivät edes noteeraa Suomea juuri miksikään, pieni ja syrjäinen, nurkkapatrioottinen takapajula Euroopan laidalla, ei mitään erityistä!
Eiköhän kuitenkin suurin osa niistä miehistä, jotka hengailevat suominaisten kanssa, halua mieluummin Suomeen, jossa on kelpo Kela ja sossu.
Tiedän useampia pereja, joissa miehet ovat alkuun " kovasti vastaan " tänne tuloa, mutta kun avioliitto on solmittu, niin muuttui ääni kellossa ja tänne hinkuivat. - hähäähähähäähähähääh
Fire kirjoitti:
Kiitoksia,näin ajattelinkin.Meidän tapauksessa mies ei ole tulossa Suomeen.
Buahahhahaha buahahhahahah buahahhahahha buahahhahaha buahahhahahah buahahhahahha buahahhahahah buahahhahahahhahahahahhahahahhahahhahahhahahhahhahahhahhahhahahahahhahahhahahahhahahahhahhahah buahahahhahahhahahahhahahhahahhahahhahahhahahhahahahhahahhahahahhahhahahahhahahahhahahahhahahahahhahahahahhahahahhahahhahahahhahahhah ai s a a t a naaaaaaaaaaaaa naurata ahhahahhahahhahahhahahhahahhahahhahahhahahha, ei ne halua tänne hähähäähähähähäähähäähähä ähähähäähähähähäähähähäähähähäähähäähähäähähäähähäähähähähäähähähäähähähäähähähäähähähähäähähähä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1341947Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28891- 69855
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259732Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64717- 10696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132673- 26649
- 77648
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.201640