Pulma pilleireiden aloittamisessa

Sain just kuukausi sitten lähiterveyden huollosta ilmaiset 3 kk pakkauksen Yaz yhdistelmäpillereistä, tarkoitus olisi käyttää ensisijaisesti hormonaaliseen hoitoon ja akneen. Odotin innolla kuukautisten ekaa päivää siinä toivossa että vihdoinkin saa aloittaa paremman elämän paremmassa kehossa. Epäilys nousi mieleen sen takia kun viime aikoina olen huomannut verenpaineeni olevan jotenkin epätasainen, ei erityisen korkea mutta siihen suuntaan varsinkin kun stressiä minulla esiintyy. No otin eilen aamupäivällä menkkojen alettua ensimmäisen pillerin ja huomasin jonkinlaista mielialamuutosta jo iltaan mennessä. Mutta eniten alkoi huolestuttamaan kun sydämmensyke alkoi tuntua iltaan mennessä tiheämmältä ja voimakkaammalta. Saattoi tosin olla unenpuutteesta kyse mutten ole varma. Onko e-pillereiden vaikutus mielialaan ja verenpaineeseen juuri kertakäyttöinen eli niinkuin särkylääkkeetkin että jo vain yhdellä tai ensimmäisellä pillerillä olisi päivään merkittäviä muutoksia vai alkaako vaikutus vasta pitkän käytön kuluttua? Nimenomaan mielialasta ja verenpaineesta puhuisin, en ehkäisytehosta koska se ei ole käyttöni tarkoitus. Olen juuri noista verenpaine jutuista lukenut pillerien syöjillä että jos on korkeaan päin niin pitäisi harkita käyttöä varovaisemmin. Kyseessä ovat matalahormoniset eli jos pitää terveyden takia vaihtaa merkkiä vielä matalampiin niin onko niillä mitään vaikutusta? Vaikka minulla nyt vähän korkea joskus olisi verenpaine niin voiko e-pillerit silti aloittaa jos alkaisin joka päivä harrastamaan tehokasta liikuntaa ja muuttamaan ruokavaliota kunnolla terveellisemmäksi ja välttämään suolaa ja sokereita? Tänään jäi juuri jotenkin epävarmuuden takia toinen pilleri ottamatta.
187
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nyt on kyllä sinulla niin moni perusasia hukassa, että kannattaa ehdottomasti ottaa uudelleen yhteyttä sinne mistä pillerit sait ja pyytää ammattilaisen vastaus epäselviin asioihin.

Pillereitä ei tule käyttää niin että niitä silloin tällöin ottaa ja välillä ei, epäsäännöllinen käyttö lisää muitakin riskejä kuin raskausriskiä.

Ja verenpaineen kuuluu normaalistikin vaihdella päivän mittaan, sitä ei myöskään ilman verenpainemittaria saa selville, eli on aivan eri asia kuin sydämen syketiheys eli pulssi, joka sekin vaihtelee ihan normaalistikin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hgtd4 kirjoitti:

Sain just kuukausi sitten lähiterveyden huollosta ilmaiset 3 kk pakkauksen Yaz yhdistelmäpillereistä, tarkoitus olisi käyttää ensisijaisesti hormonaaliseen hoitoon ja akneen. Odotin innolla kuukautisten ekaa päivää siinä toivossa että vihdoinkin saa aloittaa paremman elämän paremmassa kehossa. Epäilys nousi mieleen sen takia kun viime aikoina olen huomannut verenpaineeni olevan jotenkin epätasainen, ei erityisen korkea mutta siihen suuntaan varsinkin kun stressiä minulla esiintyy. No otin eilen aamupäivällä menkkojen alettua ensimmäisen pillerin ja huomasin jonkinlaista mielialamuutosta jo iltaan mennessä. Mutta eniten alkoi huolestuttamaan kun sydämmensyke alkoi tuntua iltaan mennessä tiheämmältä ja voimakkaammalta. Saattoi tosin olla unenpuutteesta kyse mutten ole varma. Onko e-pillereiden vaikutus mielialaan ja verenpaineeseen juuri kertakäyttöinen eli niinkuin särkylääkkeetkin että jo vain yhdellä tai ensimmäisellä pillerillä olisi päivään merkittäviä muutoksia vai alkaako vaikutus vasta pitkän käytön kuluttua? Nimenomaan mielialasta ja verenpaineesta puhuisin, en ehkäisytehosta koska se ei ole käyttöni tarkoitus. Olen juuri noista verenpaine jutuista lukenut pillerien syöjillä että jos on korkeaan päin niin pitäisi harkita käyttöä varovaisemmin. Kyseessä ovat matalahormoniset eli jos pitää terveyden takia vaihtaa merkkiä vielä matalampiin niin onko niillä mitään vaikutusta? Vaikka minulla nyt vähän korkea joskus olisi verenpaine niin voiko e-pillerit silti aloittaa jos alkaisin joka päivä harrastamaan tehokasta liikuntaa ja muuttamaan ruokavaliota kunnolla terveellisemmäksi ja välttämään suolaa ja sokereita? Tänään jäi juuri jotenkin epävarmuuden takia toinen pilleri ottamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu