4 viikon dieetti -2500kcal/päivä

Päätin aloittaa neljän viikon dieetin n. 2500kcal vajeella päivässä. Pudotan 28 päivässä niin paljon kuin mahdollista suurella kalorivajeella, jonka tavoitan treenauksella ja ruokavalion leikkauksella. Ajattelin että julkinen keskustelu motivoisi minua enemmän tavoitteeni saavuttamiseen.

Päivitän tähän keskusteluun päivittäin painoni ja muut muutokset kehossani. Painonpudotukseni tapahtuu siis aikavälillä 28.6-26.7.

Tulen myös seuraamaan ahkerasti rasvaprosenttiani ja kokeilemaan tätä teoriaa, että kilon rasvaa laihtuminen vaatii 7000kcal polttoa. 2500kcal päivävajeella 28 päivää tekisi siis tasan 10kg rasvaa.

7

1708

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Päivä
      66,6kg

      Ensimmäinen päivä ja aloituspaino 66,6kg.
      Päivitän huomenna rasvaprosenttini.

    • foodinmymind24/7

      Pakko nyt tulla vähän väliin. Tollaisella metodilla kun laihdutat, paino varmasti tippuu. Mutta se, mikä lähtee on lihakset.
      Jos elimistö ei saa tarvitsemiaan ravintoaineita (esim. sokeria, jota aivot käyttää "polttoaineenaan"), tällöin se alkaa ottaa sitä sieltä mistä saa: lihaksista. Jos sulla paino putoaa 4:ssä vkossa 10kg, niin siitä 6kg on lihasta ja vain 4kg rasvaa. Eli yhtä hyvin voisit syödä terveellisesti ja liikkua säännöllisesti, jolloin energiavaje olisi päivässä pienempi, ja laihtuisit noiden neljän viikon aikana vain 4kiloa, mutta se lähtisi pelkästään läskeistä, ei lihaksista.
      Tällainen dieetti voisi olla esim. 1400-1700kcal/päivä (riippuen peruskulutuksestasi) ja siihen lisäksi liikunnat, esim. 30min juoksulenkki, 1h kävelylenkki tai jokin muu. Lisättynä voimaharjoitteluun (puntti 3-4krt/vko) kulutuksesi olisi hyvällä tasolla ja et laihduttaisi lihaksia pois.

      Tämän sanon kokemuksen syvällä rintaäänellä, olen itse kärsinyt syömishäiriöistä pikkuisen vajaat 7 vuotta, ja kokeillut kaikkea paastosta ahmimiseen ja oksenteluun. Nyt onneksi olen parantumaan päin ja ymmärsin vihdoin että onneen ei ole oikoteitä. Pikkuhiljaa laihduttamalla kilot myöskin pysyvät poissa, eivätkä tule heti korkojen kera takaisin.

      • ei hätää

        "Jos elimistö ei saa tarvitsemiaan ravintoaineita (esim. sokeria, jota aivot käyttää "polttoaineenaan")"

        Aivot käyttävät ketoaineita, jos ei saa riittävästi hiilihydraatteja.


    • tiedän hyvin

      Lihot vaan tuolla dieetilläsi, et vaan jaksa muutamaa päivää pidempään, nälkä vie voiton. Suositeltu vaje viikossa on 1000-500 kilokaloria ja sen lisäksi pienin kalorimäärä jolla kannattaa laihduttaa on yli 1200 kilokaloria kaloreita päivässä. 1000 kilokalorin vajeella laihtuisit pelkkää rasvaa 4 kg kuukaudessa eli kilo viikossa vauhtia etkä menettäisi lihaksia. Käypä seuraavalla sivustolla kurkkaamassa paljon on peruskulutuksesi ja entä liikunnan kanssa, niin 1000-500 kilokaloria sais mennä sen alle päivän vaje --> http://kalorilaskuri.fi/kalorikulutus Vajetta seurataksesi sinun tulisi punnita syömäsi ja laskea kalorit joko laskimella tai netissä esim. www.kalorilaskuri.fi tai www.kiloklubi.fi Kalorinlasku on yllättävän vaivatonta.

    • haloooo

      jos tuosta aloituspainosta haluat tuolla tavalla 10 kg pois, niin jokin vialla.... kuullostaa sairaalloiselta

    • aikahölmönhommaa

      eipä ole päivityksiä tullut.. lienee jo sortunut syömään?

    • bmi

      riippuu aapeen pituudesta, et onko 10kg laihdutus liikaa. Ei ole jos aapee on alle 170cm. Mut sittenkin ois normaalin alaraja tasan tuolla pituudella, mut normaali.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      161
      8398
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      446
      7512
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3854
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      154
      3590
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3019
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2685
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    8. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      37
      2021
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1873
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1540
    Aihe