Missä kaikkialla on suomikoteja?

SHSUOMIKOTIIN

Kertokaahan onko euroopassa vanhuksille tarkoitettuja suomikoteja? Tiedän että Torontossa ja Ausseissa on mutta löytyykö euroopan alueelta? Ilmeisesti espanjassa olisi mutta siellä tuskin pärjää pelkällä suomen- ja englannin kielellä. Englantiin olisin halukas menemään mutta googlettamalla en ainakaan ole löytänyt. Torontoon se on lähdettävä jos lähempää ei löydy.

3

250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • r

      Tukholmassa on ainakin.

    • Londoni

      Englannissa ei ainakaan ole suomalaisille vanhuksille omia suomikoteja joten ei kannata etsia. Vanhusten koteja on jos sellaiseen tyohon haluaa ja varmaan jonkun NHS:n (takalainen terveydenhuolto jarjestelma) kautta saattaa loytya joku linkki. Sitten on tietysti privaatti vanhainkoteja.

    • SHSUOMIKOTIIN

      Kiitos vastauksista! Onko kellään aiempia kokemuksia suomikodeista ympäri maailmaa? Pärjääkö pelkällä englannin ja suomen kielen taidoilla. Saa suositella paikkoja jos on kokemusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      95
      1822
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      243
      1780
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      91
      1393
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      69
      1067
    5. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      11
      945
    6. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      941
    7. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      928
    8. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      928
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      892
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      39
      875
    Aihe