jos auton kolaroi ennen kuin on rekisteröinnyt sen omiin nimiin ja ottanut vakuutusta, alle 7 päivää ostohetkestä...siis omalle autolle tullutta vahinkoa?
korvaako vakuutus
12
2241
Vastaukset
- sdc,kckmkm
Autossa on edellisen omistajan vakuutukset voimassa kaupanteon jälkeen, mutta olikohan se 7 vai 5 päivää?
- En ihan
satavarma. Jos autolle on ollut liikennevakuutus niin sehän korvaa molempien henkilövahingot ja vastapuolen ajoneuvon.
Tiedän että vastapuolen Kasko on korvannut myös tuon 7 päivää. Nythän onkin vaan kysymys mikä vakuutus siinä on ollut ?
Soita myyjän vakuutusyhtiöön.- kckckckckc
No niin vastapuolen, mutta ei edellisen omistajan. Eikä kasko korvaa vastapuolen vahinkoja, kun se on oman auton ajoneuvovakuutus.
- Mutuapuskee
Jos itse hölmöilit niin ei. Myyjän liikennevakuutus on voimassa 7 päivää omistajanvaihdoksesta. Mahdollinen kasko ei käsittääkseni seuraa perässä.
- vakuutukseton
auto siis ostettu paripäivää sitten,ed omistajalla liikennevakuutus. ei kaskoa.
ei toista osapuolta.."puu hyppäsi eteen" =)
siis korvaako omaa autoa mikään vakuutus?- The Köle
-mikä tässä tapauksessa on epäselvää? -jos et ole vakuuttanut autoasi, mikään ei korvaa. -ainoastaan edellisen omistajan liikkennevakuutus korvaa 7 päivää aiheuttamasi vahingot muihin autoihin tai henkilövahinkoihin.
-se on omaa tyhmyyttä ajaa autolla kolari. -varsinkaan ennen, kuin on vakuutukset kunnossa, - Arvaaja
The Köle kirjoitti:
-mikä tässä tapauksessa on epäselvää? -jos et ole vakuuttanut autoasi, mikään ei korvaa. -ainoastaan edellisen omistajan liikkennevakuutus korvaa 7 päivää aiheuttamasi vahingot muihin autoihin tai henkilövahinkoihin.
-se on omaa tyhmyyttä ajaa autolla kolari. -varsinkaan ennen, kuin on vakuutukset kunnossa,Luuletko, että joku ajaa kolarin tahallaan?
Mut homma on kumminki se et jos asia ois niinku sä sanot, niin on aika huonost suuniteltu, meinaan kuvitellaanpa nyt tilanne et Herra X ostaa auton ja lähtee ajamaan sillä kotiin/vakuutuskonttoriin ja törmää matkalla vaikkapa betoniporsaaseen? Mikään vakuutus ei siis korvaa? Ei tossa oo vaan yksinkertasest mitään järkeä.
Kyllä luulis, että se 7 päivän liikennevakuutus korvais edes jotain omankin ajoneuvon vahingoista. Soita vakuutusyhtiölles mahd. pian ja ota selvää! :-) - kckckckckc
Arvaaja kirjoitti:
Luuletko, että joku ajaa kolarin tahallaan?
Mut homma on kumminki se et jos asia ois niinku sä sanot, niin on aika huonost suuniteltu, meinaan kuvitellaanpa nyt tilanne et Herra X ostaa auton ja lähtee ajamaan sillä kotiin/vakuutuskonttoriin ja törmää matkalla vaikkapa betoniporsaaseen? Mikään vakuutus ei siis korvaa? Ei tossa oo vaan yksinkertasest mitään järkeä.
Kyllä luulis, että se 7 päivän liikennevakuutus korvais edes jotain omankin ajoneuvon vahingoista. Soita vakuutusyhtiölles mahd. pian ja ota selvää! :-)Pakollinen liikennevakuutus ei korvaa oman auton vahinkoja.
- bonus 70+
kckckckckc kirjoitti:
Pakollinen liikennevakuutus ei korvaa oman auton vahinkoja.
Juuri näin. Pakollinen vakuutus eli se liikennevakuutus korvaa vain kaikkien henkilövahingot ja syyttömän osapuolen omaisuusvahingot.
Liikennevakuutus EI KORVAA KOSKAAN vahingon aiheuttajan omaisuusvahinkoja.
JOs ei ollut voimassaolevaa kaskoa, niin mikään ei korvaa = NO MONEY .
- hbyj
Mutta liikkeestä ostetussa kun ruksit on kohdassa kasko,voi heti vetää mällin
- :-o
Ihan totta? Vakuutus otetaan siis sitä varten että saa heti törttöillä eikä seurauksilla ole väliä... Just joo.
Pakollinen liikennevakuutus ei tosiaan korvaa itselle mitään. Se on olemassa siksi, ettei viaton onnettomuuden uhri jäisi ilman korvauksia henkilövahingoista. Se korvaa siis _vain_ vastapuolen vahinkoja.
- aloittaja/tietämätön
perjantai iltana tehtiin kaupat ja sunnuntaina rysähti :(
konttorit kiinni joten rekisteröinti omiin nimiin ja vakuutuksen teko onnistui vasta maanantaina jollion jo myöhäistä..
huono systeemi kun puhutaan että 7 päivää aikaa.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4448148Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1145628Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1154674Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2024531Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli334478Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s523977Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603873Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan773747Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava423679SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha853491