jos auton kolaroi ennen kuin on rekisteröinnyt sen omiin nimiin ja ottanut vakuutusta, alle 7 päivää ostohetkestä...siis omalle autolle tullutta vahinkoa?
korvaako vakuutus
12
2290
Vastaukset
- sdc,kckmkm
Autossa on edellisen omistajan vakuutukset voimassa kaupanteon jälkeen, mutta olikohan se 7 vai 5 päivää?
- En ihan
satavarma. Jos autolle on ollut liikennevakuutus niin sehän korvaa molempien henkilövahingot ja vastapuolen ajoneuvon.
Tiedän että vastapuolen Kasko on korvannut myös tuon 7 päivää. Nythän onkin vaan kysymys mikä vakuutus siinä on ollut ?
Soita myyjän vakuutusyhtiöön.- kckckckckc
No niin vastapuolen, mutta ei edellisen omistajan. Eikä kasko korvaa vastapuolen vahinkoja, kun se on oman auton ajoneuvovakuutus.
- Mutuapuskee
Jos itse hölmöilit niin ei. Myyjän liikennevakuutus on voimassa 7 päivää omistajanvaihdoksesta. Mahdollinen kasko ei käsittääkseni seuraa perässä.
- vakuutukseton
auto siis ostettu paripäivää sitten,ed omistajalla liikennevakuutus. ei kaskoa.
ei toista osapuolta.."puu hyppäsi eteen" =)
siis korvaako omaa autoa mikään vakuutus?- The Köle
-mikä tässä tapauksessa on epäselvää? -jos et ole vakuuttanut autoasi, mikään ei korvaa. -ainoastaan edellisen omistajan liikkennevakuutus korvaa 7 päivää aiheuttamasi vahingot muihin autoihin tai henkilövahinkoihin.
-se on omaa tyhmyyttä ajaa autolla kolari. -varsinkaan ennen, kuin on vakuutukset kunnossa, - Arvaaja
The Köle kirjoitti:
-mikä tässä tapauksessa on epäselvää? -jos et ole vakuuttanut autoasi, mikään ei korvaa. -ainoastaan edellisen omistajan liikkennevakuutus korvaa 7 päivää aiheuttamasi vahingot muihin autoihin tai henkilövahinkoihin.
-se on omaa tyhmyyttä ajaa autolla kolari. -varsinkaan ennen, kuin on vakuutukset kunnossa,Luuletko, että joku ajaa kolarin tahallaan?
Mut homma on kumminki se et jos asia ois niinku sä sanot, niin on aika huonost suuniteltu, meinaan kuvitellaanpa nyt tilanne et Herra X ostaa auton ja lähtee ajamaan sillä kotiin/vakuutuskonttoriin ja törmää matkalla vaikkapa betoniporsaaseen? Mikään vakuutus ei siis korvaa? Ei tossa oo vaan yksinkertasest mitään järkeä.
Kyllä luulis, että se 7 päivän liikennevakuutus korvais edes jotain omankin ajoneuvon vahingoista. Soita vakuutusyhtiölles mahd. pian ja ota selvää! :-) - kckckckckc
Arvaaja kirjoitti:
Luuletko, että joku ajaa kolarin tahallaan?
Mut homma on kumminki se et jos asia ois niinku sä sanot, niin on aika huonost suuniteltu, meinaan kuvitellaanpa nyt tilanne et Herra X ostaa auton ja lähtee ajamaan sillä kotiin/vakuutuskonttoriin ja törmää matkalla vaikkapa betoniporsaaseen? Mikään vakuutus ei siis korvaa? Ei tossa oo vaan yksinkertasest mitään järkeä.
Kyllä luulis, että se 7 päivän liikennevakuutus korvais edes jotain omankin ajoneuvon vahingoista. Soita vakuutusyhtiölles mahd. pian ja ota selvää! :-)Pakollinen liikennevakuutus ei korvaa oman auton vahinkoja.
- bonus 70+
kckckckckc kirjoitti:
Pakollinen liikennevakuutus ei korvaa oman auton vahinkoja.
Juuri näin. Pakollinen vakuutus eli se liikennevakuutus korvaa vain kaikkien henkilövahingot ja syyttömän osapuolen omaisuusvahingot.
Liikennevakuutus EI KORVAA KOSKAAN vahingon aiheuttajan omaisuusvahinkoja.
JOs ei ollut voimassaolevaa kaskoa, niin mikään ei korvaa = NO MONEY .
- hbyj
Mutta liikkeestä ostetussa kun ruksit on kohdassa kasko,voi heti vetää mällin
- :-o
Ihan totta? Vakuutus otetaan siis sitä varten että saa heti törttöillä eikä seurauksilla ole väliä... Just joo.
Pakollinen liikennevakuutus ei tosiaan korvaa itselle mitään. Se on olemassa siksi, ettei viaton onnettomuuden uhri jäisi ilman korvauksia henkilövahingoista. Se korvaa siis _vain_ vastapuolen vahinkoja.
- aloittaja/tietämätön
perjantai iltana tehtiin kaupat ja sunnuntaina rysähti :(
konttorit kiinni joten rekisteröinti omiin nimiin ja vakuutuksen teko onnistui vasta maanantaina jollion jo myöhäistä..
huono systeemi kun puhutaan että 7 päivää aikaa.....
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi933514Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562478Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla142394Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi632264Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "162138Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.871169Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5671087Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik261996Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K400995Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday142949