8 kg pois 1 kk?

Onko mahdollista saada 8 kiloa pois kuukaudessa?
10730
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No ei taida olla, vaikka eläisit pelkällä vedellä ja vihanneksilla, en usko. 4 kiloa voisi onnistua, mutta 8 on kyllä niin paljon. Mutta jos joku tietää paremmin, niin kertokoon. tsemppiä♥

Äänestä

Hei ! Kyllä on mahdollista. Minulta lähti 8,5 kg 5 viikossa, Cambridge-ohjelmalla. Eikä edes tehnyt tiukkaa.

Äänestä

Fyysisesti on ihan mahdollista. Itsellä tippui aikoinaan 2,5 viikossa juuri tuo 8 kg. Ja siis ihan normaalipainon sisällä. Syömiset oli luokkaa puolikas jälkiuunileivänviipale pienine päällisineen päivässä.

Eli mahdollista on. Itsellä tosin painonputoamisen (= syömättömyyden) syy oli äkillinen suru ja elämän yhtäkkinen päälaelleenmeno. Tuntui että rintaan vaan pisti jatkuvasti ja henki salpautui, oli painontunne vatsassa -> ei ollut nälkä.

Eli ei missään tapauksessa suositeltava ruokavalio, mutta siis osoittaa vain, että painon on mahdollista tippua noin nopeasti. Pysyi ihan useita vuosia pois tuo paino, seuraavan kerran taisi paino jonkin verran nousta vajaan 10 v. jälkeen.

Äänestä

Suositeltu vaje viikossa on 1000-500 kilokaloria ja sen lisäksi pienin kalorimäärä jolla kannattaa laihduttaa on vähintään 1200 kilokaloria kaloreita päivässä. 1000 kilokalorin vajeella laihtuisit pelkkää rasvaa 4 kg kuukaudessa eli kilo viikossa vauhtia etkä menettäisi lihaksia. Käypä seuraavalla sivustolla kurkkaamassa paljon on peruskulutuksesi ja entä liikunnan kanssa, niin 1000-500 kilokaloria sais mennä sen alle päivän vaje --> http://kalorilaskuri.fi/kalorikulutus Vajetta seurataksesi sinun tulisi punnita syömäsi ja laskea kalorit joko laskimella tai netissä esim. www.kalorilaskuri.fi tai www.kiloklubi.fi Kalorinlasku on yllättävän vaivatonta.

Äänestä
  • Millonkohan sinullekin selviää, että kiloklubit sun muut laihdutuspuljut voidaan lukea uususkonnollisiksi ideologioiksi, johon hurahtaneiden tärkein tehtävä on levittää ko.uskontoa? Tulipa vaan mieleen, kun kerran tunnut jo hallitsevan kielilläpuhumisen jalon taidon.....ei tosta saa mitään selvää.

    Äänestä

  • jeesus tulee taas kirjoitti:

    Millonkohan sinullekin selviää, että kiloklubit sun muut laihdutuspuljut voidaan lukea uususkonnollisiksi ideologioiksi, johon hurahtaneiden tärkein tehtävä on levittää ko.uskontoa? Tulipa vaan mieleen, kun kerran tunnut jo hallitsevan kielilläpuhumisen jalon taidon.....ei tosta saa mitään selvää.

    Mitä nyt oikein horiset? Kiloklubi on mainosrahoitteinen käyttäjälle ilmainen palvelu, josta löytyy hyödyllisiä työkaluja laihduttajalle. Tärkein niistä on ruokapäiväkirja, joka laskee kalorit. Kalorien laskeminen on tieteelliseen tutkimukseen perustuva tapa laihtua ja ainoa tapa, jolla saadaan varmasti tuloksia riippumatta henkilön yksilöllisistä ominaisuuksista. Karppaukset sun muut uskonnot eivät toimi kaikilla.

    Äänestä

Kyllä on mahdollista, itsekkin laihduin n. 6-7 kiloa ihan muutamassa viikossa. Sama juttu kun aikaisemmalla kirjoittajalla, ei ollut mikään laihdutuskuuri vaan äkillinen todella ikävä elämämuutos joka ei ollut mieluinen.. ei pystynyt syömään kun ehkä omenan päivässä jos edes sitä.

Mutta on mahdollista.

Äänestä
  • Sama syy täällä, teen surutyötä; tärkeä ihmissuhde katkesi enkä pysty syömään - voileivästä jää puolet - mikään ei maistu - ei ole minkäänlaista näläntunnetta- neljässä viikossa tippunut 5,6 kg - en siis laihduta - en vaan voi syödä - olen jo yli 60 kymppinen mummeli, tiedän, ettei tämänikäisten pitäisi laihtua niin nopsaan, mutta mitä teen?
    Suren varmasti ihmissuhteen katkeamista lopun ikääni.

    Äänestä

Itse olen laihtunut 3 kg/vko hyvin stressaavan elämäntilanteen vuoksi. Rahattomuudenkin vuoksi laihtuminen oli vähäisempää, eli 7 kg/vuosi, ja se on nyt tullut takaisin. Eli et varmaan halua hankkia rankkoja elämänkokemuksia, jotta ruoka ei maistaisi?

Tuollaisen pikalaihdutuksen pysyvyyteen en usko. Keho pyrkii takaisin tiettyyn painoon, ja voi olla vaikea pysyä pikalaihdutuksella saavutetussa painossa. Siinä on riski painon jojoiluun, mistä on suurempaa haittaa kuin ylipainosta.

Itse olen huomannut senkin, että yllättävän pienellä liikunnan lisäyksellä voi saavuttaa kiinteyttä ja sitä kautta paremman mallinen kroppa. Ilmeisesti sinäkin haluat pudottaa painoa jotain tiettyä tapahtumaa varten? Eli jos annat periksi painotavoitteessa ja keskityt samalla kiinteytykseen, niin lopputulos voi olla hyvä. Lihaskudos kuluttaa myös energiaa, mikä on hyvä. Nyt viimeksi ostin jumppa-hulahula-vanteen (ei niitä kevyitä lasten versioita, vaan toista kiloa painavan). Aika äkkiän sitä oppi pyörittämään, ja sen pitäisi tehdä hyvää keskivartalon muodoille.

Äänestä

Noin nopea laihtuminen onnistuu lähinnä sairaalloisen lihvavilta, joilla on useita kymmeniä kiloja ylipainoa ja sen vuoksi keholla on valtava energiankulutus lepotilassakin. 8 kiloa läskiä sisältää energiaa noin 56000 kilokaloria, eli sinun pitäisi kuluttaa niin paljon enemmän energiaa kuukaudessa kuin mitä saat samassa ajassa syömällä. Päivää kohti vajeen pitäisi olla 1866 kcal, mikäli kuukaudessa on 30 päivää. Keskivertoihmisen peruskulutus on noin 2000 kcal, eli sinun pitäisi olla lähes kokonaan syömättä tai liikkua ihan tolkuttomasti, että saisit tuollaisen kalorivajeen aikaiseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


1313 kirjoitti:

Onko mahdollista saada 8 kiloa pois kuukaudessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu