Olen melko usein käynyt hammaslääkärillä (kunnallinen) helposti reikiintyvien hampaideni takia, ja suurin ongelmani on pahanhajuinen hengitys.Ongelma ei tunnu lähtevän vaikka kuinka jynssään hampaat ja kielen vähintään 2 kertaa päivässä, käyn hammasvälit läpi ja käytän suuvettä. Silti hammaslääkäreiden vastaus on yksinkertainen "pese hampaita vaan, kyllä se lähtee". Missä voin oikeasti selvittää mistä tämä haju tulee?? Ei tämä välttämättä johdu hampaista, ja sen haluaisinkin selvittää, sillä puheen vältteleminen liian lähellä muita ihmisiä on alkanut oikeasti häiritsemään. Kenelläkään vinkkejä missä tehdään hieman parempaa selvitystä asiasta?
apua pahaan hajuun
Ei jaksa enäää
12575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Eräs tuttavani kärsi pahanhajuisesta hengityksestä vuosikymmeniä, kunnes vatsalaukun tähystyksessä otetusta koepalasta löytyi helikobakteeri. Hän sai sen häätöön kunnon hevoskuurin ja siinä sivussa hävisi pahanhajuinen hengityskin. Tähystys tehtiin ihan muista syistä, eli tuo hengityksen raikastuminen lääkekuurin jälkeen tuli vaan mukavana yllätyksenä "kaupan päälle".
Tuleeko sulle proppuja? Kuvailleppa hieman tarkemmi tätä "pahaa hajua".. Esim. onko haju koko ajan, kuinka usein tulee jne. Onko joku sanonut sulle vai onko oma päätelmä(=paha maku suussa).
Nenä- korva- kurkkulääkäri voisi löytää jonkun syyllisen pahaan hajuun.
Osta sähköharja Oral-B ja siihen kielenraikastin ja ala pestä kielen yläpintaa. Yllättäen suurin osa suun pahasta hajusta tulee kielestä. Tämä on ihan totta, ei mikään vitsi.
Oil pulling auttaa. Suomeksi siitä ei ole mitään netissä vielä mutta lue englanniksi www.oilpulling.org.
Luhyesti se on hampaiden päivittäinen oljyhuuhtelu 20 minuuttia jollain hyvälaatuisella ruokaöljyllä. Sitten syljet sen pois vessanpyttyyn.
Tekee ihmeitä!
Kannattaa hankkia apteekista meridol Halitosis -kielenpuhdistaja. 90% pahanhajuisesta hengityksestä on suuperäistä ja kielen takaosan peite näistä pahin. Myös saman tuotesarjan suuvesi ja kieligeeli tuhoaa hajua aiheuttavia bakteereita ja vähentää hajun muodostusta.
Voi voi näitä nykyajan vouhotuksia :D..., kyllä ennenvanhaan riitti että hampaat pestiin, ei kieleen koskettu. Ei mahda olla ihan terveellistä kieltä alkaa hankaamaan, siinähän on oltava se tietty bakteeripinta joka on ihan luonnollinen ja asiaankuuluva.
Ja hyvin meni ennenkin, ei haissut henki, tai jos haisi, vademecum tai illodin suuvettä käytettiin.
Naura sinä vaan, niin muut nauraa sulle. Tuo kielenpinta todella on yllättäen suurin pahan hajun aiheuttaja suussa. Toki veresnahalle sitä ei tarvitse/saa hangata, mutta kokeilepa huviksesi.
Saahan sitä kielen pintaa hangatakin. Onko siitä apua on sitten eri asia?
Syyt kun voivat olla syvemmälläkin!
http://www.akupunktio.net/?sivu=2
oletko saanut apua
kokeile suuvettä
mitä suuvettä kannttaa käyttää