Apuja jalkakarvani kasvaa ihon alla!!!!!

kinttukarvat

Minä annoin jalkakarvojeni kasvaa rauhassa pitkiksi ja vahasin sitten ne pois koska ne kasvoi ihon olla ja nypin niitä pois ihon alta nuppineulalla mikä oli puhdistettu ja aina kun otin karvan ihon alta pois desinfioin. Mutta nytten kun olen vahannut jalat ja siitä on mennyt muutama viikko ja moni on sanonut että sen pitäisi auttaa.

Mutta eipäs ole auttanut. Jalkoihin tulee ällöjä vesirakkoja vaikka en koskisi niihin. Ehkä finnejä mutta kun niitä nipistää sieltä tulee vaan nestettä. Kaikki on sanonut että vahaaminen auttaa mutta ei autaa!!! Olen niin turhautunut noihin karvoihin ja olen nyt alkanut miettiä miten mä saan ne vaikka sitten kokonaan pois niin että ne ei kasva takas.

Ja kun on nyt ihana kesä niin en voi käyttää mitään ihania vaatteita kun jalat on karmeat. Help me!! Oon ihan toivoton. :(

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karvoja-kammoava

      Voi olla laiha lohtu, että iho tottuu karvojen ajeluun ajan myötä. Kohtuullisen pysyvä (mutta ei täysin pysyvä sekään, ja yksilöllisiä eroja on) kavanpoistomenetelmä on laser. Kotilaitteista olen kuullut niin paljon negatiivista, etten suosittele, vaikken ole niitä kokeillutkaan. Eli laserhoidossa olisi käytävä jossain ammattilaisen luona, ja se maksaa.

      Jos ihosi on tosi kauheassa kunnossa, niin varaa aika lääkäriin. Voi olla, että ihossa on tulehdusta, ja tarvitset antibioottikuurin. Ei ole normaalia, että iho on rakkuloilla. Jonkun hoidon se tarvitsee.

      (Itse epiloin teini-iässä kainaloita sen aikaisella epilaattorilla. Imusolmukkeeni turposi jättimäiseksi, äiti luuli minun sairastuneen syöpään ja lääkäri oli äreä. Mutta sittemmin olen jatkanut karvojen ajelua, eikä ongelmia ole enää ilmennyt.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      325
      3855
    2. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3570
    3. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2270
    4. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      112
      1684
    5. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      18
      1588
    6. Typeryyttä

      Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik
      Ikävä
      124
      1329
    7. Martina mukana erikoisjoukossa

      Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      945
    8. Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!

      Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit
      Maailman menoa
      100
      902
    9. Häneen rakastuminen oli sellaista

      että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta
      Ikävä
      79
      845
    10. Huonosti.

      Oletko kohdellut kaivattuasi huonosti? Miksi?
      Ikävä
      86
      761
    Aihe